Přejít k hlavnímu obsahu

Kdy se klubou první zoubky dítěte?

První zoubky

Velkolepý (a nevrlý) vstup prvních zoubků dítěte nastává nejčastěji ve věku šesti měsíců. Náznaky zoubků se přitom začínají objevovat dříve. Jaké příznaky očekávat v souvislosti s tím, když se dítěti začínají klubat zoubky? Jaké léky využít na zmírnění diskomfortu pramenícího z tohoto stavu?

Možná vaše dítě trochu (či více) slintá. Muže také vykazovat nadměrnou podrážděnost. Zatímco vaše miminko zřejmě nechápe, proč jej svědí brada či bolí ústa, maminka na základě těchto symptomů může předpokládat nástup mléčných zoubků.

Je obtížné předvídat, kdy přesně se objeví první zoubek vašeho dítěte. Některé děti totiž vykazují pouze minimum příznaků spojených s prořezáváním chrupu. Jinými slovy, maminka může být zaskočena („Au! On mě kousl?“), anebo po dlouhé době konečně zjistit, proč dítě bylo „takové divné“.

Podívejte se na zoubek symptomům souvisejícím s prořezáváním zoubků. Zjistěte, kdy se u vašeho dítěte objeví první zoubky, stejně jako jak utišit bolest s nimi spojenou.

Od kdy se prořezávají zoubky miminku?

Existuje široká škála normality, pokud jde o to, kdy začínají růst první zoubky dítěte.

Většině dětí nadělí matka příroda jejich první zub zhruba ve věku šesti měsíců, přičemž příznaky prořezávání chrupu se obvykle objevují dva až tři měsíce předem.

U některých kojenců však maminka může zpozorovat první zoubek již ve věku tří měsíců. Další sortě dětí vyraší zub až kolem prvních narozenin, v některých případech dokonce ještě později.

Jaké jsou obvyklé příznaky prořezávání zoubků dítěte?

Každé dítě prožívá toto období jinak. Některá miminka nevykazují žádné příznaky, zatímco u jiných si může maminka všímat změny chování po dlouhé měsíce.

Znalost příznaků spojených s prořezáváním zoubků může pomoci mamince i miminku k překonání tohoto milníku. Podívejte se na časné symptomy růstu chrupu u dítěte.

1. Kašel či dávivý reflex

Neustále plná ústa slin mohou způsobit, že dítě se začne dávit či kašlat. Pakliže vaše miminko nevykazuje žádné další příznaky nachlazení, chřipky nebo alergie, maminka nemá důvod k obavám.

2. Slintání

Je obtížné pochopit, jak z tak malých úst může vyjít tolik tekutin… Prořezávání zkrátka může značně stimulovat tvorbu slin.

Většina kojenců začíná „stavět svá vodní díla“ mezi desátým týdnem a čtvrtým měsícem.

Nadměrné slinění může přetrvávat do doby, dokud přicházejí nové zoubky.

Pokud zjistíte, že košile vašeho dítěte jsou neustále promočené, nasaďte mu slintáček. Tím maminka podpoří nejen čistotu, ale i pohodlí miminka.

Abyste zabránila podráždění pokožky, tedy vzniku zarudlých míst, vašemu potomkovi jemně po celý den otírejte bradu čistou měkkou tkaninou (dotekem, nikoli třením). Následně aplikujte ochranný krém. Pakliže kojíte, lze použít krém na bradavky.

3. Vyrážka z prořezávání zubů

Jestliže vaše dítě slintá, může neustálé kapání způsobit praskání, zarudnutí a vyrážku kolem úst, brady, a dokonce i krku a hrudníku. Otírání slin pomůže zabránit podráždění.

Lze také vytvořit bariéru proti vlhkosti v těchto oblastech pomocí vazelíny nebo Aquaphoru, přičemž podle potřeby vlhčíte jemným neparfémovaným pleťovým krémem. Pro ochranu dětské pokožky se osvědčil také již zmiňovaný krém na bradavky, například Bepanthen či Purelan.

4. Podrážděnost

Vzhledem k zoubkům, které proráží dásně, jsou ústa dítěte „v jednom ohni“. Maminka by se proto neměla divit tomu, že její potomek „nemá náladu“.

Zatímco některým dětem podrážděnost za pár hodin vymizí, u jiných přetrvá dlouhé dny, ne-li dokonce týdny.

5. Kousání

Tlak zoubků pronikajících přes dáseň způsobuje děťátku značné nepohodlí. Tento diskomfort lze zmírnit protitlakem, tedy žvýkáním a kousáním.

Proto tyto děti mají tendenci žužlat vše v jejich dosahu: včetně chrastítek, jejich rukou a vašich prstů. Pokud maminka kojí, miminko se možná „pustí“ i do jejích bradavek. V takové situaci by kojící žena měla kojence sundat z prsou.

V každém případě můžete dítěti nabídnout studený obklad či chladící kousátko, popřípadě jiný vhodný předmět, jenž mu umožní zmírnit bolest.

6. Pláč či kňučení

Některá miminka proplují obdobím prořezáváním zoubků bez jediné stížnosti. Další naopak trpí značnou bolestí v důsledku zánětu jemné, dásňové tkáně. O toto nepohodlí se podělí s maminkou v podobě kňučení, eventuálně dokonce pláče.

Nejbolestivější bývají první zoubky, a dále stoličky (protože jsou větší), jež se objevují mezi 12. a 16. měsícem. Naštěstí si většina dětí nakonec zvykne na bolest z prořezávání, přičemž pomalu je přestane tolik trápit.

7. Odmítání jídla

Rozmrzelá miminka obvykle uklidňuje žužlání: ať už je objektem jejich zájmu dětská láhev, či bradavka maminky.

Ovšem při prořezávání zoubků způsobí sání zpravidla ještě výraznější bolest dásní. Z toho důvodu se tito kojenci obvykle příliš nemají ke krmení. Protože poté se k bolesti úst přidá hlad, výsledkem je ještě větší nepohoda a s tím související špatná nálada.

Pakliže miminko již poznalo příkrmy, pravděpodobně také od této pevné stravy si bude chtít dát pauzu.

8. Hematom na dásni

Nalezla jste namodralou či nažloutlou bulku na dásni dítěte? Dost možná jde o hematom, čili krev, jež se „zasekla“ pod dásněmi. Maminka by si měla uvědomit, že tento váček nepředstavuje důvod k obavám.

Studený obklad či žínka přikládaná na dásně může zmírnit bolest a urychlit hojení hematomu. Pakliže se abnormalita stále zvětšuje, navštivte dětského zubaře.

9. Tahání uší a tření tváře miminka

Děti, jejichž zoubky si klestí cestu napovrch, často zuřivě tahají za své uši nebo ručičkami třou svou tvář a bradu. Bolest dásní, zejména při prořezávání stoliček, může být totiž cítit na více místech. Důvod vězí v anatomii: dásně sdílejí nervové dráhy s ušima a tvářemi.

Pamatujte, že tahání za uši je také známkou únavy dítěte, případně zánětu zvukovodu. Maminka by se proto měla pokusit odhalit skutečnou příčinu tohoto neverbálního projevu dítěte a nedělat ukvapené závěry.

10. Noční probouzení dítěte

Klubání zoubků může narušovat spánek miminka, a to i v případě, že dosud spalo „jako dudek“ celou noc.

Příznaky prořezávání zoubků se mohou výrazně lišit u každého miminka. Existuje však vysoká pravděpodobnost, že v několika výše uvedených symptomech „spatříte“ vaše dítě.

V jakém pořadí vyraší zoubky miminka?

Přestože lze jen stěží určit, kdy se první zoubky objeví, mnohem větší jistotu má maminka v pořadí, v němž vyraší.

Mléčné zuby se nejčastěji začnou klubat nejdříve ve středu, přičemž poté se chrup rozšiřuje do obou stran. Konkrétně řečeno, růst chrupu probíhá následujícím způsobem:

  •   6. měsíc (cca): Dva přední spodní řezáky (jedničky)
  •   6. – 8. měsíc (cca): Dva přední horní řezáky (jedničky)
  •   8. měsíc (cca): Spodní řezáky (dvojky, druhé řezáky: tedy zuby vedle středních řezáků)
  •   9. měsíc (cca): Horní řezáky (dvojky)
  •   12. – 16. měsíc (cca): První stoličky (čtverky, první třenové zuby)
  •   17. měsíc (cca): Špičáky (trojky)
  •   20. – 30. měsíc (cca): Druhé stoličky (pětky, druhé třenové zuby)

Jak utišit bolest při prořezávání prvních zoubků dítěte?

Aby vaše miminko tolik netrpělo při prořezávání zoubků, můžete vyzkoušet následující prostředky ověřené rodiči:

Hračky na usnadnění prořezávání zubů

Miminka, jímž se prořezávají zoubky, ráda koušou z pochopitelného důvodu: tento pohyb poskytuje protitlak k zoubkům, jež se snaží proniknout napovrch, čímž dochází ke zmírnění bolesti.

Stejného tišícího efektu mají potenciál dosáhnout produkty na usnadnění prořezávání zubů, včetně:

  •   Hrbolatých gumových „kousacích hraček“
  •   Čistého prstu
  •   Měkkého a mokrého zubního kartáčku (bez zubní pasty), který se tvrdě tře o dásně dítěte 

Vaše dítě se může zpočátku bránit, jelikož takový pohyb způsobuje bolest. Jedná se přitom o jeden z nejefektivnějších přírodních prostředků na bolest dásní, jenž navíc brzy přinese vytouženou úlevu. Kdo si počká, ten se dočká…

Nízká teplota

Aplikace chladu na zduřelou a bolavou dásňovou tkáň je dalším způsobem, jak se maminka může pokusit dítěti ulevit od bolesti spojené s prořezáváním zoubků. Může se vyplatit dát šanci níže uvedeným prostředkům:

Chladící hračky

Chlad v tomto kontextu činí žvýkání ještě efektivnějším v boji proti bolesti, neboť znecitlivuje dásně.

Maminka by proto měla v chladničce uchovávat hračky na kousání, popřípadě vlhké žínky. V mrazničce neskladujte kousací kroužky ani hadříky určené na kousání.

Chlazené nápoje

Lahev studené vody vykazuje potenciál pomoci zahnat bolest dětem nad šest měsíců, neboť v té době může dojít k postupnému zavádění vody do pitného režimu dítěte. Jestliže vaše miminko odmítá láhev, lze mu nabídnout studenou vodu (bez ledu) v šálku.

Studené jídlo

Chlazené dobroty typu jogurt, přesnídávka či rozmixované broskve ocení miminko v této situaci pravděpodobně více než teplé pochutiny. 

Další možností je podávat mražené ovoce ve formě pyré, ať už jde o švestky, či maliny. Pokud chcete dítěti nabídnout celé ovoce, tak jedině v dětské krmící síťce, aby větší kusy potraviny nepředstavovaly riziko udušení. Dále je třeba toto krmení provádět výhradně pod dohledem dospělého a v poloze vsedě.

Maminka by se v každém případě měla předem ujistit, že daná pochutina je bezpečná pro věk jejího dítěte.

Ačkoli to rodiče může lákat, zamezte dítěti, aby uždibovalo studené poživatiny „volně“ během dne. V důsledku této „neustálé degustace“ by totiž mohlo dojít k oslabení skloviny na rašících zoubcích, a tím k zánětu dásní.

Láskyplná péče

V neposlední řadě by si maminka měla uvědomit, že při prořezávání prvních zoubků miminko touží také po víceru láskyplných projevů a výrazů přijetí ze strany maminky: ať už jde o polibky, tulení, nebo „pouhou“ trpělivost.

Léky proti bolesti

Pakliže předchozí metody se zdají být neúčinné, a zejména v případě, že bolest dítěti závažnou mírou narušuje spánek, je na místě konzultovat situaci s pediatrem.

Maminka pravděpodobně dostane svolení k podávání acetaminofenu od druhého měsíce věku dítěte, případně ibuprofenu od šestého měsíce věku dítěte. Nezapomeňte pečlivě hlídat dávkování.

Jak ulevit miminku od prořezávání zoubků během noci?

Prořezání zoubků představuje běžnou příčinu spánkové regrese u dětí. Pokud se váš dosud „bezvadný spáč“ začal probouzet několikrát v noci vzhledem k bolesti z prořezávání prvních zoubků, vyčkejte pár minut, zda sám neusne.

Jestliže je miminko stále bdělé, maminka by jej pouze měla několikrát pohladit a současně poskytnout uklidňující slova (typu „je to v pořádku“). Následně potichu odejděte z místnosti a vyčkejte, zda „to“ tentokrát nevyjde.

V některých případech však ani tato strategie nestačí. Pak se žena bude muset spolehnout na jeden z prostředků na úlevu od prořezávání zoubků, o nichž jsme vás informovali výše.

Vzhledem k faktu, že kojenci obvykle rychle znovu nastartují svůj návyk na noční probuzení, několik špatných nocí způsobených bolestí dásní může vyvolat přetrvání tohoto chování i poté, co se nepohodlí vytratí. Pakliže tomu chce maminka zamezit, měla by dbát na (krátkou) délku utěšování a vyhnout se návratu k nočním krmením (na ně přijde čas po skončení této fáze).

Připadá vám, že se miminko opravdu trápí? V takovém případě se zkuste poradit s pediatrem vašeho dítěte ohledně dávky acetaminofenu nebo ibuprofenu před spaním. Zkontrolujte také přítomnost příznaků nemocí, neboť například zánět zvukovodu vykazuje tendenci zhoršovat v nočních hodinách.

Jakým úlevám na prořezávání zoubků by se maminka měla vyvarovat?

Třebaže maminka v této obtížné situaci může mít tendenci vyzkoušet každý prostředek na úlevu od bolesti z prořezávání prvních zoubků, ve skutečnosti některé z nich jsou pro dítě nebezpečné. Od jakých „úlev“ si držet odstup?

Tlumící prostředky

Nikdy nepotírejte dásně vašeho dítěte alkoholem, benzokainem nebo lidokainem. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) varuje před používáním tlumících prostředků na místní znecitlivění, jež mohou dítěti pod dva mladšího dvou let věku redukovat hladinu kyslíku v krvi. 

Volně prodejné masti a gely na prořezávání zoubků.

FDA upozorňuje, že rodiče by se měli vyvarovat všem takovým produktům, a to včetně bylinných a homeopatických mastí, neboť jejích účinnost nebyla prokázána.

A co víc, některé z těchto léčiv mohou obsahovat ingredienci zvanou „rulík zlomocný“, jež může vyvolat obtíže s dýcháním, případně až záchvat.

Jantarové korálky

Neexistuje žádný lékařský důkaz potvrzující účinnost tohoto výrobku. Naopak se proti nim staví většina pediatrů, neboť mohou představovat riziko udušení a uškrcení.

Kdy zavolat dětského lékaře kvůli prořezávání zoubků?

Lékaři obvykle váhají nad souvislostí horečky a průjmu s prořezáváním zoubků. Mnoho rodičů naopak přísahá, že řídká stolice a nízké horečky (pod 38,3 °C) jsou vyvolány tímto vývojovým milníkem.

Teoreticky by to bylo možné. Nadměrné množství slin, které vaše dítě spolkne, může podráždit žaludek a vést k řidší stolici. Navíc zánět vyskytující se kdekoli v organismu může mírně zvýšit tělesnou teplotu.

Avšak s vyšší pravděpodobností jsou tyto příznaky vyvolány virem nebo infekcí. Období prořezávání zoubků totiž obvykle přichází ve stejné době, kdy se začíná vytrácet imunita získaná od matky.

Ačkoli vaše dítě může mít po tři dny pouze mírně zvýšenou teplotu, nastal čas informovat o této skutečnosti lékaře. Neprodlenou přítomnost pediatra vyžaduje rovněž takový stav, kdy je horečka vyšší, případně doprovázena dalšími nepříjemnými příznaky.

Maminka by také měla nahlásit řídkou stolici, pokud takovou konzistenci mají minimálně dvě po sobě jdoucí stolice, stejně jako když miminko odmítá krmení pár či více dní.

Mějte na paměti, že škubání za uši se objevuje nejen při růstu mléčného chrupu, nýbrž také u zánětu ucha. Poraďte se se svým pediatrem, pokud máte podezření, že dítě neobtěžují pouze první zoubky. Maminka by měla zpozornět u dítěte, které má horečku, eventuálně hnis či strup kolem uší. Na infekci poukazuje také stav, kdy dítě vypadá více podrážděně než obvykle v poloze vleže nebo při žvýkání.

Jaké další vývojové milníky budou čekat miminko?

Prořezávání zoubků se obvykle objeví těsně před začátkem několika dalších významných milníků dítěte. V době, kdy vyraší první zoubek, bude dítě pravděpodobně připraveno na první příkrmy.

Za pár měsíců se rozvine jemná motorika vašeho dítěte, což znamená, že brzy si bude schopno samostatně dopřávat „finger food“.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA