Jak velké je mé miminko ve 30. týdnu těhotenství?
Tento týden je vaše dítě velké zhruba jako hlávka zelí. Měří téměř 40 centimetrů a váží 1 320 gramů. Od teď začne přibírat čím dál rychleji: čtvrt kila týdně nebude problém.
TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU
Co se s děje s mým miminkem ve 30. týdnu těhotenství?
- Tělíčko dítěte je čím dál více proporcionální. Pouze hlava má nadměrnou velikost v porovnání se zbytkem těla.
- Miminko už má zcela vyvinuté nehty, které teď čeká růst. Až vyleze na svět, možná kvůli své nadměrné velikosti budou potřebovat ostříhat. Jinak hrozí, že se děťátko poškrábe.
- Vaše dítě právě obklopuje 850 mililitrů plodové vody. Jak ale roste, v lůně ubývá místa, a s tím i množství této tekutiny. Protože je dítě v děloze více namačkané, už vás nedovede kopat takovou silou jako před několika týdny.
- Jeho mozek také zažívá změny. Nejenže roste, ale mění i svůj vzhled. Na dříve hladkém orgánů se vytvářejí rýhy a prohlubně, jaké má mozek dospělých. To umožní rozšíření mozkové tkáně.
- Díky tomu, jak jeho mozek dokončuje vývoj a přibývá buněk regulujících tělesnou teplotu, začíná mizet lanugo: jemné chloupky, které pokrývají jeho tělíčko.
- A ještě jedna důležitá změna. Kostní dřeň převzala od tkání a sleziny důležitý úkol: produkovat červené krvinky. To je velký krok k nezávislosti miminka po porodu.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Objem mozku se prý v těhotenství zmenšuje, což ovlivňuje koncentraci a paměť
Výbavička pro miminko 1. část
Výbavička pro miminko 2. část
10 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 24. týdnu těhotenství
1. Únava
Energie, díky které jste v druhém trimestru vesele poletovala po domě, je ta tam. Kvůli rychlému růstu miminka i změnám vašeho těla se najednou cítíte vyčerpaná.
Nebojte se požádat kamarádky, vašeho partnera a zbytek rodiny o pomoc s domácností. Naučte se to raději už teď. Až miminko přijde na svět, budete ji potřebovat mnohem více!
2. Spánkové potíže
Únava a problémy se spánkem jdou ruku v ruce. Jste „velká“ jako nikdy v životě, a proto při spaní můžete pociťovat velké nepohodlí. Nebývale vysoká hladina hormonů a hlava plná starostí s porodem vás vzdalují klidnému spánku míle daleko.
Snažte se před odchodem do postele tělem i duchem uklidnit: žádný mobil, laptop, ani stresující myšlenky. K usínání vám pomůže, když si před spaním dopřejete čaj nebo přečtete vaši oblíbenou knihu.
3. Podivné sny
Další příznak, který souvisí se spánkem! Buďte v klidu, živé sny jsou během gravidity běžná věc. Nikdo přesně neví, co je způsobuje, ale hlavním podezřelým jsou hormony. Tyto sny zrcadlí vaše každodenní pocity a obavy o blížícím se příchodu miminka. Pokud se s nimi někomu svěříte, může vám to poskytnout překvapivou úlevu. A možná třeba zjistíte, že vašeho partnera také trápí zvláštní sny! Do rodiny „divných snílků“ nejspíš patří i vaše miminko, jelikož podle výzkumu ve spánku prochází i REM fází, v které sny vznikají.
4. Dušnost
Co dodat? Snad jen zkuste chodit na těhotenskou jógu. Vhodný může být také aerobik, ovšem až po posouzení vašeho stavu lékařem.
Jak vaše dítě zabydlené v horní části břicha roste, tlačí na bránici i plíce. Orgány doslova utiskuje. Naštěstí se děloha brzy posune dolů, blíž k pánvi. Nastane to zhruba ve 33. týdnu těhotenství až 34. týdnu těhotenství a rozhodně to poznáte. Bude se vám dýchat jako znovuzrozené.
5. Celková nepohoda
Možná v tomto období budete čelit celé řadě dalších těhotenských příznaků. Často se dostaví ty, se kterými se už dobře znáte z raného těhotenství. Například neustálá potřeba močení, přecitlivělost prsou či pálení žáhy.
6. Výtok a svědění
V těhotenství jste si mohla všimnout většího množství poševního výtoku. Ačkoli je jistě nepříjemný, jde o zcela normální věc a nemusíte se bát, že by s vámi bylo něco v nepořádku. Nadměrný či měnící se výtok může signalizovat moniliázu (nazývaná také kandidóza): velmi snadno léčitelné a běžné infekční onemocnění v těhotenství. Před tím, než si některý zakoupíte, je důležité sdělit lékárníkovi, že jste v jiném stavu. Než se moniliázy zbavíte, bude vám způsobovat svědění „tam dole“.
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY:
Žena s transplantovanou dělohou porodila chlapce
Co radí lékaři s přicházejícím podzimním obdobím
Kojení je v hlavě: zápisky z praxe laktační poradkyně
7. Otoky
Ano, stále budete natékat a otékat. Zvlášť v oblasti chodidel a nohou. Zvedejte své nohy, jakmile se vám naskytne příležitost a kontrolujte, zda se edém nevymyká kontrole. Pak by se mohlo jednat o příznak závažnějšího onemocnění, jako je preeklampsie.
8. Pálení žáhy
Cenu za nejdéle trvající a nejotravnější příznak těhotenství získává… Pyróza! Řečeno natvrdo: pálení v hrudi se pravděpodobně nezbavíte.
Hormony vám uvolňují svaly dělohy, abyste mohla porodit vaše nádherné miminko. Ty samé hormony bohužel rozvolňují také svalstvo oddělující žaludek a jícen. Výsledkem je vzestup jídla a žaludečních šťáv do krku. Vyhněte se dráždivým potravinám, jako jsou kořeněné, smažené nebo tučné pokrmy. Snažte se zmenšit porce a nejíst, když ležíte.
Naštěstí to nepotrvá věčně. Už zbývá jen deset týdnů do „příletu čápa“ a (nejen) po pálení žáhy se slehne zem.
9. Neobratnost
Snad jste už odložila lodičky a volíte rozumnou obuv maximálně s nízkým podpatkem. V těchto dnech totiž můžete být trochu „nešika“. Nejenže máte pár kil navíc. Kvůli těžšímu bříšku se vám posunulo i těžiště těla. K „opileckému motání“ přispívají i vazy, které se kvůli hormonům rozvolňují. Vaše klouby jsou více uvolněné a hůře držíte balanc.
10. Nálada pod psa
Každá čtvrtá těhotná žena bojuje s těhotenskou depresí. Strachovat se, jak zvládnete porod, šestinedělí a mateřství je normální. Pokud se ale většinu dnů cítíte pod psa, nebo jste nervózní, podrážděná či zažíváte úzkost, pohovořte si s lékařem. Jinak mohou tyto negativní pocity zaplavit celý váš život.
ZEPTEJTE SE NA COKOLI VÁS ZAJÍMÁ V SOUVISLOSTI S DEPRESEMI V TĚHOTENSTVÍ:
PSYCHOLOGICKÁ PORADNA - ANONYMNÍ A ZDARMA
Co se děje s mým tělem ve 30. týdnu těhotenství?
Neradi byste, aby toto slyšeli vaši kolegové v práci: v těhotenství může nárůst množství výtoku. Pořád bude cítit i vypadat stejně. Pokud ho přibude hodně, změní barvu, začne zapáchat nebo zhoustne, zajděte za vaším lékařem. Mohlo by se totiž jednat o příznak moniliázy či jiné infekce. Protože některá infekční onemocnění zvyšují riziko předčasného porodu, je na místě nechat se vyšetřit.
A co prevence? Noste bavlněné spodní prádlo s vysokou prodyšností. Vyhněte se také silným mýdlům a mycím přípravkům pro ženy, jelikož narušují přirozenou hodnotu pH a hubí prospěšné vaginální bakterie.
Stalo se ve vašem 30. týdnu těhotenství něco zajímavého, nečekaného, krásného, děsivého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!
Tip na cvičení v těhotenství - cviky na kyčle
Příprava výbavičky pro miminko - potřeby pro krmení
Máte v těhotenství neobvyklé chutě? Zkuste ančovičky!
Preeklampsie v průběhu těhotenství může souviset s autismem u narozených dětí Víte co je hypnoporod?
Velikost plodu ve 30 týdnu těhotenství je srovnatelná s okurkou.
30. týden těhotenství - jaký je to měsíc?