Přejít k hlavnímu obsahu

Pleť po vysazení antikoncepce

Pleť

Akné je jedním z nejrozšířenějších kožních onemocnění, kterým trpí nejen dospívající. U žen se tvoří díky mužským pohlavním hormonům androgenům, jejich množství se u žen zvyšuje těsně před menstruací. Androgeny stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách, ty se poté mohou ucpávat a tak dochází ke tvorbě komedonu a zánětlivých pupínků, tedy akné.

Proč po vysazení antikoncepce pleť tvoří akné?

Spousta žen užívá hormonální antikoncepci právě pro zlepšení pleti. Pokud ale pilulky vysazujete (a pro tělo tím děláte dobře), můžete čekat zhoršení pleti. Tyto hormony v těle žen změní činnost vaječníků a zastaví tvorbu mužských pohlavních hormonů - androgenů. Po jejich vysazení tedy dochází k opětovnému procesu tvorby mužských hormonů, a pokud jich dívka má v těle více nebo jsou její mazotvorné žlázy citlivější, tvoří se akné.

Jak akné po vysazení antikoncepce předejít?

Většinou se začíná objevovat lehké akné na čele a mazových ploškách, které ale může vést až k bolestivým vřídkům. Akné se pak může objevit nejen na obličeji, ale i na zádech, ramenou, u některých žen také za ušima. Co tedy dělat abychom akné předešli nebo se ho zbavili?

Základem je správná péče. Pravidelné čištění pleti správnou kosmetikou určenou na aknózní pleť. Tu přináší ryze česká značka Epiderma se svojí řadou vynalezenou přímo na akné. Díky přírodní a protizánětlivé kompozici Betuldiol, kosmetika uklidňuje postiženou kůži, likviduje nežádoucí bakterie a hloubkově regeneruje pokožku. Tato přírodní bioaktivní kosmetika napomůže postupnému ubývání projevů akné a zarazí výskyt nových pupínků v krátké době. Přípravky značky Epiderma zklidní aknózní pleť a to bez jizev.

Dále je na místě i profesionální kosmetické ošetření či ošetření speciálním laserem, které snižuje mazotvorbu a vznik zánětlivých pupínků.

Důležitá je také celková očista těla a srovnání hormonální hladiny. S tím může pomoci čaje z kontryhelové natě, nebo řebříčku. Dále i změna jídelníčku a to zejména vyhýbání se potravinám, které tvorbě akné napomáhají, jako rafinovaný cukr, čokoláda ve všech formách, mléko, příliš ostrá, slaná a tučná jídla apod. Naopak je potřeba doplňovat B6-pyridoxin, zinek, hořčík a kalcium.

Dermatolog

Avšak pokud se akné ani po tomto nelepší, je na místě zajít ke kvalifikovanému dermatologovi, který vám pravděpodobně předepíše retinoidy či léky s látkami jako je tretinoin nebo adapalen. V případě pokud se akné dostalo do fáze zanícených boláků a hrbolků, na řadu může přijít dočasná léčba antibiotiky, ty totiž léčbu přípravky urychlují a zabraňují zánětlivým procesům.

Cesta to může být zdlouhavá, ale určitě se vyplatí jít na to bez účinků hormonální antikoncepce.

Diskuze k článku