Přejít k hlavnímu obsahu

42. týden těhotenství

42. týden těhotenství

Ve 42. týdnu těhotenství je více než pravý čas, aby miminko přišlo na svět. Pokud nedojde ke spontánnímu porodu, lékaři zařídí narození plodu pomocí indukce porodu. Zjistěte, co dítě dělá během posledních chvil v děloze a jaké těhotenské příznaky čekají ženy v závěru 3. trimestru. 

Jak velké je mé miminko ve 42. týdnu těhotenství? 

Plod měří od hlavy k patě 51,2 centimetrů. Velikost miminka lze přirovnat k tropickému ovoci jménem žakie. Váha miminka šplhá ke 3,5 kilogramům. 

Nastal čas, abyste konečně poznala dítě, které se ukrývá ve vašem bříšku. 

Co se děje s mým miminkem ve 42. týdnu těhotenství? 

Pokožka přenosných dětí může připomínat svraštělou slupku postarší meruňky: je pomačkaná, šupinatá a vysušená, případně i popraskaná. Některé maminky stav připodobňují k pleti po několika hodinové koupeli. Během po-termínové gravidity se totiž do kůže miminka „vstřebá“ ochranná vrstva mázku (vernix). V případě časnějších porodů na novorozenci zpravidla zůstávají zbytky vernixu, které následně setře porodní asistentka. 

Pravděpodobně vás upoutá také pro přenošené děti typické zčervenání zevní částí pohlavních orgánů. Nebojte, s nástupem pravidelného krmení se oba jevy vytratí. Pokud došlo k vyloučení smolky ještě v děloze, může vás novorozenec překvapit také pletí s nádechem zelené barvy. Opět se ale jedná jen o dočasnou „vadu na kráse“, která se vytratí během prvních dnů šestinedělí. 

Příliš dlouhý pobyt v děloze se často podepíše na miminku v podobě nadměrné délky nehtů (na rukou i nohou) a vlásků. Lanugo, jemné chmýří na kůži, přenošené děti setřesou ještě v bříšku. S délkou těhotenství je nepřímo úměrná šance, že novorozenci zůstane světlé či tmavé (v závislosti na genetice) lanugo i po porodu. Zpravidla ho však do několika týdnů nahradí tělesné ochlupení přetrvávající po celé období dětství. 

7 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 42. týdnu těhotenství

1) Průjem 

Spousta těhotných žen čelí průjmu těsně před porodem. Pokud jste dříve trpěla zácpou, berte toto jako originální dárek k příležitosti konce těhotenství. Tělo přirozeně vyprazdňuje obsah střev, aby se miminko snadněji „probojovalo“ porodními cestami. Ano, váš rošťák by mohl o svém příchodu dávat vědět příjemnějšími příznaky těhotenství, o tom asi není sporu. 

Nikdy byste neměla „plácat“ různé jídlo do žaludku, a už vůbec ne v těhotenství. Během gravidity je trávicí trakt charakteristický nadměrnou citlivostí. Musíte být opatrná i s konzumací potravin, které dříve vaše tělo bez problému přijímalo. 

  • Omezte proto ve svém jídelníčku divoké kombinace a ostré pokrmy. Nevhodnou volbu představují také mléko a některé mléčné výrobky, jako šlehačka či plísňové, smetanové a zrající sýry. 
  • Jestliže vám lékař naordinoval hořčík proti svalovým křečím, měla byste vědět o jeho projímavých účincích. Přípravky s hořčíkem se však častěji v rámci prenatální péče využívají jako prevence předčasného porodu. 
  • Střevo má úžasnou schopnost se samoléčby. Při běžném průběhu tedy netřeba další léčby, pouze doplňovat tekutiny. Ovšem přetrvají-li trávící obtíže do dvou dní, kontaktujte gynekologa. 

2) Braxton-Hicksovy kontrakce 

Ačkoli na příchod porodních kontrakcí je skoro pozdě, některé ženy mohou stále zažívat pouze jejich falešné bratry, „poslíčky“. Přicházející v čím dál kratších intervalech. Jedná se o jeden ze zvláštních způsobů přípravy na porod. Jestliže mezi děložními stahy rozeznáváte pravidelné intervaly, kontaktujte lékaře. Takový stav může signalizovat přítomnost skutečných kontrakcí. 

3) Špatné spaní 

Místo oveček nejspíš počítáte hodiny, než uslyšíte dětský pláč. Porod nastoupí přirozeně, nebo ho bude třeba indukovat. 

Ženami ve 3. trimestru zmítá směsice nedočkavosti a obav, která až 52 % z nich znemožňuje dosáhnout kvalitního spánku. 

Udělejte proto maximum pro zklidnění vaší duše. Relaxujte třeba pomocí dechových cvičení nebo s oblíbenou knížkou, která umlčí ten ustaraný hlas ve vaší hlavě. Protože tělo a duše spolu úzce souvisí, neuškodí také koupel tišící bolesti. 

4) Edém 

Před porodem proudí tělem spousta tekutin, což představuje rizikový faktor pro vznik otoků. Jestliže těhotná žena navíc zanedbává pohybovou aktivitu, stává se ještě snadnější obětí bolestí spojených s hromaděním tekutin. Vznikají-li otoky vznikají na typických místech, jako jsou ruce, nohy, chodidla, kotníky a obličej, nazývají se edém. 

Zní to kontraproduktivně, ale pomůže zvýšený pitný režim nad rámec běžného příjmu tekutin v těhotenství. Vyzkoušejte také sedět, nebo ještě lépe ležet s nohama ve zvýšené poloze. Tím zabráníte kumulaci tekutin v dolních končetinách. 

5) Prasklá voda 

Zpozorování i jen několika kapiček této tělní tekutiny je dostatečný důvod pro kontaktování gynekologa. 

Brzy vám může prasknout vak blan, z kterého odteče velké množství plodové vody. Porod následuje zpravidla do 24 hodin. 

6) Krvavý výtok 

Na konci těhotenství můžete zaregistrovat hustý, hlenu se podobající výtok, často s příměsí krve. Tímto způsobem se připravuje děložní krček na porod. Kdy přesně miminko opustí dělohu, však zůstává ve hvězdách. 

7) Kontrakce 

Nástup porodu signalizují silné a pravidelné stahy dělohy. Na bolesti s nimi spojené vás nepřipraví poslíčci ani všechny příznaky těhotenství, které vás sužovaly v každém trimestru. Braxton-Hicksovy kontrakce bohužel ustanou až po porodu. 

Pokud už maminka jste, dobrou zprávu zvěstujeme: narození dalšího potomka probíhá obvykle rychleji a snadněji než prvního dítěte. 

Co se děje s mým tělem ve 42. týdnu těhotenství? 

Nejspíš se užíráte tím, že v bříšku nosíte přenošené dítě. Ve skutečnosti pouhá 2 % těhotných žen skutečně přenáší. Na vině je chybný výpočet termínu porodu. 

Berte na vědomí, že stanovený termín porodu se může lišit od skutečného. Narození miminka se očekává 280 dní od prvního dne vaší poslední menstruace. Pokud je však cyklus ženy delší než 28 dní, termín se může lišit od stanoveného. 

Nastávající maminky si navíc často nejsou jisté svým datem početí. Zmatky způsobuje nepravidelný cyklus nebo neznalost data poslední periody. Nebojte, „porodní nejistota“ brzy skončí: do týdne si pochováte vašeho novorozence. 

Jestliže i přes provedený Hamiltonův hmat nedošlo k nastartování děložních kontrakcí, gynekolog vám nabídne účinnější metody pro vyvolání porodu. 

  1. Nejdříve vám zavede do pochvy pesar. Jedná se o gel či tabletu s obsahem prostaglandinů: hormonům podobným látkám, které změkčí děložní hrdlo a vyvolají porod. 
  2. Nedojde-li k indukci porodu tímto způsobem, přistoupí se k dirupci vaku blan (amniotomie), přezdívanému propíchnutí plodové vody. Smyslem zákroku je urychlit porod, který nepostupuje. Nástroj na protržení vaku blan se podobá krejčovské jehle, což u některých žen vzbuzuje nedůvěru. Jedná se přitom o moderní a relativně bezpečnou metodu pro indukci porodu. 
  3. Nakonec může lékař sáhnout po syntocinu či pitocinu, umělé formě hormonu oxytocin. Podává se nitrožilně, aby hormon pronikl rovnou do krevního řečiště. Proto se připravte, že vás napojí na intravenózní kapání. Před zahájením výkonu musí dojít k protržení amniového vaku. 
  4. Jelikož po infúzi oxytocinu hrozí nadměrně silné děložní stahy, bude váš stav neustále monitorován. Zkuste zvážit použití prostředků na úlevu od bolesti, například epidurální analgezii. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 42. týdnu těhotenství? 

Buďte si vědoma svých práv. Umělé vyvolání porodu lze odmítnout. Porodník s vámi povede diskuzi o veškerých rizicích, kterým vystavujete sebe i své miminko. Má však povinnost respektovat vaše rozhodnutí. 

Především může dojít k omezení schopnosti placenty zásobit plod živinami a kyslíkem. Proto vás čekají nejčastěji 10. den po termínu předpokládaného porodu vyšetření skenery: 

  • CTG vyšetření pro informace o srdečním rytmu miminka a případné děložní činnosti 
  • Ultrazvuk, při němž se posoudí množství plodové vody a stav placenty, stejně jako velikost a symetrie miminka. 
  • Amnioskopie diagnostikující vzhled amniové tekutiny čili plodové vody. 
  • Oxytocinový zátěžový test prověří, zda je plod schopný tolerovat děložní činnost a zda organismus těhotné ženy již splňuje předpoklady pro porod. 

Společným cílem testů je získat představu o zdravotním stavu a komfortu miminka v děloze. V případě ohrožení dítěte na zdraví vyžaduje situace okamžité ukončení těhotenství (např. císařským řezem). Naopak při pozitivním výsledku vyšetření lékaři indikují medikamenty či procedury pro urychlení porodu (prostin, prepidil gel, propess systém, Hamiltonův hmat,…). 

A na závěr nezapomeňte, že porodní asistentky, případně i gynekolog, udělají vše bezpečný a úspěšný průběh vašeho porodu. S pomocí zdravotnického personálu se stane narození dítěte šťastnou událostí pro vás, vaše blízké i pro miminko, které si k vám už razí cestu! 

Zažila jste ve vašem finálním, 42. týdnu těhotenství něco zajímavého, nečekaného, krásného, vzrušujícího? Neváhejte sdílet své zkušenosti na našem Facebooku!  

Předchozí týden

Diskuze k článku