Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvládnout druhé těhotenství a zároveň péči o dítě

Jak zvládnout druhé těhotenství

Může se zdát, že mít malé dítě a být krátce po porodu znovu těhotná znamená řadu výhod, jako např. využití oblečení po prvním dítěti, zvláště pokud bude miminko stejného pohlaví jako jeho starší sourozenec. 

Uplatnění najde jistě také ostatní výbavička, která by se možná jinak prodávala nebo musela uskladňovat. Další výhodou maminky v takové situaci jistě bude, že je na péči o novorozence již zvyklá, má ji v živé paměti a nemusí se tak v průběhu těhotenství stresovat tím, co ji čeká... Všechny uvedené i neuvedené výhody však převyšuje jedna nevýhoda: psychická a fyzická náročnost tohoto období.

Několik tipů, jak zvládnout druhé těhotenství a zároveň péči o dítě:

Zvedání dítěte

Zvedání dítěte se snažte s postupujícím těhotenstvím minimalizovat. V těhotenství se vyskytují velice často problémy se zády. Jde většinou o bolesti v oblasti bederní páteře, které mohou přecházet až do hýždí a nohou. Zvedání a nošení břemen takové stavy jen zhoršují.

Komplikace však mohou být mnohem závažnější a následkem může být dokonce předčasný porod. Je proto vhodné nastavit „úsporný“ režim. Pokud batole pláče a chce pochovat, sedněte si k němu třeba na zem nebo na postel, aby mělo k vám přístup, ale nemusela jste jej brát do náruče. Je-li ale zvednutí dítěte nezbytné, postupujte tak, abyste udržela rovná záda, nepředkláněla se a k dítěti se pokrčila do podřepu, uchopila jej oběma rukama pod zadečkem a zvedla. Dítě by se mělo zároveň držet kolem vašeho krku.

Nevolnosti

Druhé těhotenství může být podobné jako to první, ale může být také zcela rozdílné. Jestli jste v prvním těhotenství měla silné nevolnosti, mohou nyní být sotva znatelné. Pokud však cítíte, že by se nevolnosti mohli dostavit, zkuste se na ně připravit: hlavním pomocníkem vám bude jídlo - jezte málo a častěji. Noste při sobě stále něco k jídlu, co vám v dané situ­aci může pomoci. Většinou stačí malá sušenka nebo müsli tyčinka. Např. sušenky mějte připravené i u postele, abyste mohla hned po probuzení dostat do žaludku něco k jídlu. Vstaňte ale až přibližně za dalších 15 minut.

Spánkový režim

Je téměř jisté, že díky péči o starší dítě se budete cítit v těhotenství mnohem vyčerpanější. Využijte proto spánku dítěte přes den i ke svému odpočinku - každá chvíle se počítá! K uklidnění dítěte a uspání může pomoci, když mu budete číst.

Fit i s miminkem

Jste-li aktivní maminka, která má ráda pohyb a i v těhotenství cvičí, můžete navštěvovat fitness centrum i s dítětem. Stačí si zjistit, kde je ve vaší lokalitě fitness centrum, kde mají dětský koutek, se zajištěným hlídáním. Pohyb v těhotenství je však vhodný a doporučený každé nastávající mamince. Se starším batoletem nebo dítětem můžete každý den absolvovat spoustu aktivit. Jde jen o to, nalézt rovnováhu mezi potřebami dítěte a vašimi potřebami. Ideálním sportem, kam můžete i s dítětem je plavání.

Rozdělte si péči

Promluvte si s partnerem o běžném denním režimu a dohodněte se na pravidlech péče o starší dítě a o domácnost. Je dobré takovou dohodu s postupem těhotenství aktualizovat, dle vašeho průběžného stavu.

Připravte si zásoby

Ke konci těhotenství si můžete navařit a poté zamrazit zásoby jídel. Tímto si ušetříte čas a starosti s vařením v pozdějším období, až bude na světě i druhé dítě.

Využijte pomoci okolí

Máte-li možnost využít někoho z rodiny nebo blízkých přátel ke hlídání či jiné pomoci, udělejte to. Tím získáte čas jen pro sebe. Zapojení ostatních blízkých je také řešením, jak být o samotě jen se svým partnerem.

Časté mýty ohledně druhého těhotenství:

  • Méně nevolností = opačné pohlaví než při prvním dítěti.
  • Bezproblémové první těhotenství = méně návštěv těhotenské poradny při druhém dítěti.
  • Druhé dítě jde na svět rychleji a snadněji.
  • Pokud je jedno těhotenství bezproblémové, bude i druhé.
  • Jestliže první dítě špatně spí, druhé bude spáč.
  • Druhé dítě je větší.

Čtěte také: Jak připravit starší dítě na nového sourozence

Diskuze k článku

Libuše (neověřeno) | So 05.09.2020 23:06

Já jsem se hlavně poučila z toho, že jsem při prvním těhotenství zanedbávala uchovávání vzpomínek. Žili jsme hodně v budoucím čase a zapomněli jsme dělat fotografie procesu, kdy nám dítě odrůstalo. Po Františkovi jsme se poučili a pro Maxíka jsme si pořídili i osobní katalog.