Přejít k hlavnímu obsahu

21. týden těhotenství

21. týden těhotenství - Těhotenství.cz

V 21. prvním týdnu vaše miminko roste a mění se jeho pokožka. Čím dál více o sobě dává vědět kopáním, které může brzy přerůst až ve „vlnobití“. Podívejte se na příznaky, které vás mohou postihnout. Co vaše tělo a miminko právě dělají a jak ho můžete podpořit? 

Jak velké je mé miminko ve 21. týdnu těhotenství? 

Tentokrát lze velikost dítěte přirovnat k velké mrkvi. Roste jako z vody, měří už 26,5 centimetrů a váží kolem 360 gramů.  

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se děje s mým miminkem na 21 týdnu těhotenství? 

Ve vaší děloze můžete nyní postřehnout vyšší aktivitu. Prvotní „doteky motýlích křídel“ dospěly v opravdové kopance, záškuby, šimrání či převalování se. Paže a nohy miminka mají už totiž správné proporce, mezi svaly a mozkem existují funkční nervové dráhy a chrupavky se mění v kosti. To vše umožňuje miminku lépe ovládat své končetiny a okopávat vás jako záhon. 

Děťátko není však aktivní ve dne v noci. Naopak prospí 17 až 18 hodin denně, tedy tolik co novorozenec. 

Vyvíjejí se i jeho chuťové pohárky. Každý den spolkne trochu plodové vody. Tím získává potřebné tekutiny a živiny, a navíc si procvičuje polykání a trávení. 

Chuť plodové vody ovlivňuje vše, co sníte. Podle některých výzkumů se váš těhotenský jídelníček může odrazit na tom, co narozené miminko uvidí na svém talíři rádo a nerado. 

Miminku vyrostla víčka i obočí, takže vypadá zas o kapku víc roztomile. Pokud čekáte holčičku, začíná se jí právě tvořit pochva. 

ČTĚTE TAKÉ:

Jídelníček pro těhotné ženy na 7 dní

20. týden těhotenství

19. týden těhotenství

9 nejčastějších příznaků, které na sobě můžete zpozorovat ve 20. týdnu těhotenství

1. Křečové žíly 

S každým týdnem těhotenství musí žíly v nohách čelit vzrůstajícímu tlaku. Stoupající hladina progesteronu, který snižuje napětí žilních stěn, stav jenom zhorší. Pomoci vám může pravidelné cvičení, nošení mateřských podpůrných kompresích punčoch a co nejčastější odpočinek s nohama ve zvýšené poloze.  

2. Svědící pokožka 

Jak se kůže na vašem břiše natahuje, stává se tenčí a vysychá. To může vyvolat svrbění a celkové nepohodlí. Pokud vás trápí svědivé břicho, promažte ho olejem pro rostoucí bříško. Zvlhčuje a zjemňuje pokožku, zmírňuje její podráždění a udržuje ji pružnou. 

3. Strie 

Strie a svědivou pokožka: nerozlučná dvojka, která vám obvykle společně zajistí, aby vaše těhotenství nebylo žádný med. Gravidita není jen o kráse a strie jsou jednou z věcí, které v těhotenství kazí vzhled pleti. Objeví se (téměř) kdekoli se jim zamane: na břiše, zadku, nohách, stehnech, bocích či na prsou. Vznikají kvůli růstu vašeho těla, což s sebou přináší napínání kůže. V těchto oblastech dochází k narušení a popraskání elastických vláken pod jejím povrchem. 

Stále existuje šance, že se vám pajizévky vyhnou. Pokud ale trápili vaši matku, nejspíš takové štěstí mít nebudete. 

4. Oteklé nohy 

Tento týden se vám mohou také objevit otoky nohou. Ve vašem těle totiž proudí o 50 % více krve a dalších tekutin než tomu bylo před těhotenstvím. Problém není radno přehlížet, neboť může vyústit ve vážnější zdravotní komplikace. 

5. Nadýmání a „prdíky“  

Pamatujete, jak jsme vás upozorňovali, že nejkrásnější období ženy není jen krásné? Zvýšený tlak dělohy na konečník může způsobit, že budete vypouštět více „plynů“ než obvykle.  Takový stav poskytuje úrodnou půdu pro vznik zácpy. Abyste ji předešli, pijte hodně vody a jezte potraviny bohaté na vlákninu. 

6. Mastná pleť 

Zatímco některé ženy trápí suchá pokožka, jiné naopak válčí s akné, vznikajícímu v důsledku zvýšené tvorby mazu. Vyzkoušejte mýdla a čisticí prostředky na problematickou pleť. Používejte jen nemastné make-upy a výrobky, které nepodporují bujení pupínků. 

Ne vždy je to s pupínky tak vážné. Pokud patříte mezi lidi, kteří vidí napůl prázdnou skleničku jako plnou, nazvete to krásně zářivou pletí. 

7. Braxton-Hicksovy kontrakce  

Jak se vaše děloha chystá na porod, můžete cítit tvrdnutí břicha a lehkou bolest v podbřišku. jde o běžný a neškodný příznak blížícího se porodu. Poslíčky zažene, když si lehnete na levý bok nebo se projdete, Jestli je však cítíte stále, nebo ještě silněji, informujte o tom vašeho lékaře. 

8. Prosakující prsa 

Od konce prvního trimestru jsou vaše mlékovody plně připravené na porod. V některých případech dochází k prosakování a vypouštění mléčné nažloutlé látky zvané mlezivo (kolostrum). Jedná se o první „jídlo“, které miminko ochutná. Nebojte se, při těhotenství je produkování takové látky zcela v pořádku. 

9. Pálení žáhy a zažívací potíže 

Co by to bylo za seznam těhotenských příznaků, kdyby v něm chyběl tento bod? Pálení žáhy a problémy s trávením vás jen tak nepřejdou. Těm z vás, které trápí více než ostatní, přinášíme účinnou radu: vyhněte se kořeněným a mastným jídlům, jelikož se může jednat o spouštěče problémů. Odhalit potraviny, které nedělají vašemu žaludku dobře, vám může pomoci jídelní deníček. Poctivě do něj zapisujte vše, co jste snědla. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 21. týdnu těhotenství? 

Mateřská dovolená: Zvažte, kdy plánujete nastoupit na mateřskou dovolenou. Běžné termíny jsou v rozmezí šesti až osmi týdnů před stanoveným datem porodu. Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí celkem po dobu šesti měsíců. Její výše se odvíjí od vašich předchozích výdělků. Nástup na mateřskou stačí oznámit vašemu zaměstnavateli. V rámci zachování dobrých vztahů to učiňte co nejdříve. Poté mu předejte Žádost o výplatu peněžité pomoci v mateřství. Má povinnost držet vám po mateřské místo. 

ČTĚTE: TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co nejvíce zajímá těhotné ženy ve 21. týdnu těhotenství? 

  • V kolikátém jsem právě měsíci těhotenství? 

Převádět týdny na měsíce nemusí být vždy hračka. Ve 21. týdnu jste těhotná již čtyři měsíce a zhruba tři týdny. 

  • Jak velké bříško bych měla mít ve 21. týdnu těhotenství? 

Každá maminka to má trochu jinak. Zdravý váhový přírůstek od početí je 5,8 až 6,4 kilogramů (v případě dvojčat 9,5 kilogramů). Během celé gravidity byste měla přibrat 13,6 kilo. 

Stalo se ve vašem 21. týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Ve II. trimestru dochází ke zmnožení plodové vody v děloze, což znamená, že se vytváří tzv. fyziologický hydramnion (přirozené množství plodové vody).

Riziko vývojových vad miminka můžete sama snížit pomocí kyseliny listové.

Nebojte se - mírné otoky kolem kotníků a někdy i na rukou bývají v těhotenství celkem běžné. Způsobuje je větší objem tekutin v organismu.

Těhotenství je už na vás znát. Bříško roste a rychleji přibýváte na váze. I vaše děťátko roste a sílí. Je konečně čas odložit džíny a pořídit si vhodné a pohodlné těhotenské šaty.

Je pomalu čas připravovat výbavičku pro miminko. Přečtěte si  Výbavička pro mininko 1. část a Výbavička pro miminko 2. část.

21 týden těhotenství diskuse

21. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku