Přejít k hlavnímu obsahu

1. týden těhotenství

1. týden těhotenství

V 1. týdnu těhotenství není embryo, ale pouze vajíčko, a konečně i ta vyvolená spermie, připravená ho oplodnit. Můžete na sobě v tomto období zpozorovat vůbec nějaké změny? Co vyzkoušet, abyste úspěšně otěhotněla? A na co byste se měla v prvním týdnu připravit? 1. týden těhotenství je pravděpodobně také den vaší ovulace a vhodný čas k oplodnění. Pokud svůj den ovulace neznáte, můžete si den ovulace spočítat zde.

Právě odstartovaly vaše poslední měsíčky před otěhotněním. Vaše tělo se nyní chystá na ovulaci. I když ještě nejde o těhotenství v pravém slova smyslu, nacházíte se už v prvním týdnu devítiměsíční dobrodružné cesty.  

Jak mohu zvýšit šanci na oplodnění vajíčka? 

  1. Začněte užívat kyselinu listovou: výzkumy dokázaly, že těhotným ženám, které přijímají denně 300 mikrogramů kyseliny listové, hrozí až o 70 % méně vady neurální trubice dítěte. Jednou z častých vrozených vad je i rozštěp páteře (spina bifida). Abyste tomuto defektu účinně předešli, doporučují odborníci užívat vitamín B9 tři měsíce před plánovaným početím. 
  2. Jezte vyváženou stravu: pro zajištění plodnosti musíte tělu dodávat všechny potřebné živiny, obzvláště pak zinek. 
  3. Nepřehánějte to s kofeinem: latte po ránu nevadí, ale čtyři a více šálků denně už není pro vaši plodnost to pravé ořechové. 
  4. Upozorněte váš protějšek, že koupel v teplé vodě i horká sprcha mohou snížit kvalitu spermií: aby zůstaly partnerovi spermie pokud možno v co nejlepší kondici, teplota vody na koupání by neměla přesáhnou tělesnou teplotu. Nevhodné jsou i elektrické deky a notebook na klíně. Jejich žár nejen zpomaluje tvorbu spermií a snižuje jejich výkonnost, ale může i způsobit trvalou neplodnost. 
  5. Poraďte se s lékařem: ačkoli nejste zatím těhotná, není špatný nápad konzultace s lékařem na téma léky na předpis a rizika nevhodného prostředí a životního stylu. Získané znalosti vám pomohou zajistit miminku bezpečí. Navíc vám může poskytnout další informace, co (ne)dělat pro úspěšné početí. 
  6. Uklidněte se: najděte si něco, co vás udrží v pohodě: ať už je to knížka, kurz jógy nebo meditační aplikace. Stres sabotuje vaše šance otěhotnět. 
  7. Zjistěte, kdy máte ovulaci: znát svůj termín ovulace je vaše eso v rukávu pro úspěšné početí. Nepotřebujete vysokoškolskou matematiku, stačí naše jednoduchá kalkulačka plodných dnů. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se děje s mým tělem v prvním týdnu těhotenství? 

Průměrná menstruační fáze trvá pět až sedm dní. Vaše tělo nyní vyplavuje část vystýlky dělohy (tzv. endometrium) a krev. Hormonální změny, které pomáhají odstartovat menstruaci, také podněcují mozek k tvorbě luteinizačního hormonu (LH) a folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Obě látky jsou klíčové pro otěhotnění. 

Co dělá mé miminko v prvním týdnu těhotenství? 

Vaše dítě je momentálně jen vajíčko. Navíc ještě nevíte jistě, zda ho spermie oplodní. 

Nelze zjistit, v který den jste se z ženy stala těhotnou. Proto lékaři stanovují tento datum na první den vaší poslední menstruace. Ta je fyzicky patrná. 

Jak zjistím datum početí? 

K ovulaci dochází zpravidla plus mínus dva týdny po prvním dnu posledních měsíčků. Od té chvíle uplyne asi 24 až 36 hodin, než spermie oplodní vajíčko. 

Stalo se ve vašem prvním týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku

Chlapeček nebo holčička?

Jedna „babská" rada na ovlivnění pohlaví vašeho miminka: pokud si přejete děvče, pak mějte pohlavní styk 2 až 3 dny před ovulací. Neboť jen „ženské" spermie přežívají dlouho.

Pokud byste raději chla­pečka, pak se snažte o oplodnění v den ovulace, či těsně po ní, neboť rychlejší mužské spermie se dostanou k vajíčku rychleji. Ženské spermie jsou pomalejší, a tak přicházejí k vajíčku později.

Ovulace

Ovulace může mít zpoždění 12 až 24 hodin, spermie však mohou zůstat v těle ženy 3 – 5 dnů, takže pokud dojde ke styku před uvolněním vajíčka, může následně dojít k početí. Pouze jedna spermie (v 1 ml spermatu je asi 20 milionů spermií) pronikne obalem a buněčnou blanou do vajíčka. Tím dojde k oplození. Vajíčko i spermie obsahují každý pouze 23 chromozomů.

Splynutím jader těchto hlavních protagonistů se vytvoří buňka - zygota - s plným počtem chro­mozomů - 46. To je správný počet pro zdárný vývoj lidského života. Spermie jsou navíc nositelky tzv. sex - chromozomů, tedy takových, které určí pohlaví dítěte. Každý chromozom obsahuje tisíce genů a vaše dítě zdědí polovinu genů od vás - matky a polovinu genů od otce. Po několika hodinách se začíná zygota rýhovat. Asi za 30 hodin se skládá ze 2 buněk, po 70 hodinách ze 32 buněk. Začátek nového života probíhá náročně, ale plynule a rychle.

Nezapomínejte na kyselinu listovou

Ujistěte se, že jste stále dostatek kyseliny listové, abyste snížili riziko vašeho dítěte defektů neurální trubice, jako je rozštěp páteře. Pak se doplněk nebo se rozhodnout pro obohacené cereálie.

Teprve 6. až 7. den doputuje oplodněné vajíčko do dělohy. Tady na něj čeká ideální prostředí k „uhnízdění" - tedy vysoká, prokrvená děložní sliznice - endometrium (pokud nedojde k oplodnění, odlučuje se v období menstruace). V době, kdy čekáte na menstruaci, ale jste již těhotná, produkuje trofoblast (obal blastuly - později plodový obal) HCG. Jeho výskyt v moči a krvi vám dá jasnou odpověď, zda se jedná o těhotenství.

Přečtěte si 10 příznaků jak poznat těhotenství.

1. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

 Další týden těhotenství

Diskuze k článku

truranida (neověřeno) | Ne 10.11.2024 06:16

26 In addition, SOX2 overexpression in osteoblast cell prevents its differentiation, whereas SOX2 knockout induces a senescence like phenotype <a href=https://fastpriligy.top/>priligy reddit</a> I have had to give up activities I love to do on a regular basis like tennis and dance and, I cannot see my friends on a regular basis