Jak velké je mé miminko ve 25. týdnu?
Velikost miminka jsme přirovnali už k tolika druhům ovoce, kolik ani nenajdete v supermarketu. Tentokrát je velké jako tuřín, což znamená cca 22 centimetrů. Udržuje pravidelné tempo růstu. Váží kolem 700 gramů.
TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU
Co se s děje s mým miminkem ve 23. týdnu těhotenství?
- Vaše děťátko je krásnější než kdykoli předtím. Hromadí se v něm zásoby tuku a čím dál více se baculatí. Díky tomu se jeho vrásčitá kůže vyhladila a plod už připomíná skutečného novorozence. Začínají mu rašit i první vlásky.
- Vlásečnice pod kůží, které se plní krví, „obarvují“ pleť vašeho miminka na růžovou barvu. Cévy v plicích čeká také vývin. Budou připravené na to, až se novorozenec poprvé nadechne čerstvého vzduchu.
- Tento 25. týden těhotenství také uvede do provozu nosánek a nozdry dítěte. Miminko tak může trénovat dýchání a vdechování plodové vody. Některým dětem se „poštěstí“ cítit věci v okolí už nyní, ačkoli je to běžné až ve třetím trimestru.
- Na dlaních vznikají miminku kožní záhyby (jak roztomilé!). Už brzy jeho pokožku protkají potní žlázy.
- Postupně si zlepší obratnost v rukou a prstech. Brzy už dovede zatnout pěstičky, uchopit předměty, a dokonce si hrát s pupeční šňůrou. Naučí se sát si paleček a pohrávat si s rukama a nohama. Už jen chvíle a budete mačkat v pěstičce váš prst!
- To nejlepší nakonec: získá své jedinečné otisky prstů. Možná vám to připadá jako drobnost, ale jejich vývoj trval sedmnáct týdnů!
11 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 25. týdnu těhotenství
1) Máte problém zvednout se z gauče
Jak vám roste těhotenské bříško, musíte vyvíjet stále větší úsilí k pohybu. Poraďte se s lékařem, jaké druhy cvičení jsou pro vás nyní vhodné. Rozhodně se ale vyhněte kontaktním sportům a netrénujte až na krev: jakmile pocítíte bolest, únavu, dušnost nebo závratě, odpočiňte si. Pokud si však lehnete, tak ne na záda.
2) Pálení žáhy
Jistě jste s ním už měla tu čest. Vaše rostoucí miminko vyvíjí tlak na zažívací trakt, který pak nedokáže zabránit vzestupu žaludečních šťáv do krku. Vyhněte se jídlům, které mohou tyto problémy prohloubit. Vyplatí se také zjistit si u vašeho lékaře podrobnosti o použití antacidů.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Příčiny pálení žáhy v těhotenství
3) Nadýmání a plynatost
Hormony vám stále zpomalují trávení, takže se těmto otravným potížím nevyhnete nejspíš ani tento týden. Když k tomu navíc připočtete rostoucí těhotenské bříško kvůli miminku, nemůže z toho vzniknout nic příjemného…
4) Nespavost
Některé ženy nemohou od druhého trimestru zamhouřit oči. Viníkem jsou nervy z těhotenství, rostoucí bříško nebo (nečekaně) hormony. Dvě hodiny před spaním zaklapněte notebook. Monitory a displeje vyzařují modré světlo a říkají mozku „nespi“. Také pořádně zatáhněte závěsy, aby do ložnice nepronikl jediný paprsek světla (např. z lampy).
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Spánek v těhotenství – jak na nespavost
Stejně nemůžete usnout? Vstaňte a projděte se po domě. Nebo začněte dělat něco klidného a k smrti nudného. Uvidíte, co s vámi udělá čtení knihy, kterou znáte nazpaměť. Usnete mnohem dříve, než kdybyste ležela v posteli a trápila se, že nemůžete usnout.
5) Neklidné nohy
Až 15 % žen má tu čest s prazvláštním syndromem neklidných nohou (RLS). Pociťují v nohách brnění a nutkání s nimi hýbat. Odborníci stále hledají příčinu. Každé ženě může pomoci něco jiného: akupunktura, horká koupel, nebo třeba strava bohatá na železo.
6) Zácpa
S tímto příznakem ženy často bojují po celé těhotenství. Aby se ve vás věci pohnuly, zkuste nějaké lehké cvičení, jezte hodně vlákniny a dodržujte pitný režim!
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak si ulevit od těhotenské zácpy bez škodlivých projímadel?
7) Hemoroidy/řitní žilní městky
V předchozích týdnech těhotenství vám mohly dělat ze života peklo. Víme, že jde o jeden z nejhorších, nejotravnějších a nejtrapnějších příznaků gravidity. Všemi proklínané „zlaté žíly“ vám nepřivodí bohatství, ale pouze trápení. Mohou vyrašit na vašem pozadí poté, co vám v těle vzrostl objem krve a děloha trochu povyrostla. Je důležité zbavit se zácpy, která vznik hemoroidů podporuje. Proto do sebe dostávejte hodně vlákniny a pijte dostatek vody.
8) Časté močení
Je to náhoda, že většina těhotenských znaků se teď točí kolem toalety? Rostoucí miminko tlačí na měchýř, a tím vám zvyšuje nutkání k močení. Přesto neomezujte pití, v těhotenství tekutiny potřebujete jako sůl.
9) Vlasy jako vyměněné
Slyšeli jste už o tomto děsném příznaku? Apríl! Jde konečně o příznak, za který budete v těhotenství vděčná. Vaše vlasy získají objem a lesk na úrovni TOP modelek. A to vše díky těhotenským hormonům, které zpomalují vypadávání vlasů. Užívejte si je, dokud efekt trvá!
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zdravé a krásné vlasy po porodu?
10) Krvácení dásní
Nepříjemný a bohužel častý znak těhotenství, vám může zkřížit cestu i v tomto týdnu. Nezapomínejte si alespoň dvakrát denně čistit zuby a pravidelně používejte dentální nit. Pokud vás znepokojuje váš stav, pohovořte si o tom vaším zubařem.
11) Braxton-Hicksovy poslíčci
Tyto bolesti se vás nejspíš jen tak nepustí. Peklo s cvičnými kontrakcemi vrcholí kolem 28. týdne těhotenství, některé těhotné ženy ale mohou trápit už dříve. Naštěstí neprobíhají tak často za sebou a zaženete je pouhou změnou polohy.
Co se děje s mým tělem ve 25. týdnu těhotenství?
Cítíte se vyčerpaná? Rostoucí bříško vám může znesnadňovat usínání. Právě v druhém trimestru je důležité, abyste spala na boku, ideálně na levém. Poloha na zádech stlačuje žíly, kterými proudí krev ze spodní části těla do vašeho srdce a placenty. Hrozí pak nevolnost a dušení.
Pokud se po probuzení často nachytáte, že jste v jiné poloze, než jste usínala, neřešte to. Pouze si hlídejte, abyste vždy večer ulehala na boku. Používejte polštáře na podporu vašeho těla, včetně podušky mezi nohama. Pomohou vám cítit se pohodlně a spát sladce.
Co by měla těhotná žena udělat ve 25. týdnu těhotenství?
Nastal čas popřemýšlet, kde byste ráda porodila. Máte na výběr tři možnosti (kdepak, pětihvězdičkový hotel mezi nimi nefiguruje).
- První z nich je klasická porodnice, kde rodí naprostá většina žen. Postarají se o vás porodní asistentky a v případě potřeby vám budou k dispozici i lékaři.
- Rodit doma můžete jen v případě, že vaše těhotenství proběhlo bez komplikací. Nikdo vám nepodá tlumivé léky na bolest. Navíc pojišťovny tento druh porodu nehradí, takže si budete muset zaplatit porodní asistentku sama. Až dítě přivedete na svět, lékař má povinnost ho okamžitě vyšetřit.
- Kompromis představuje ambulantní porod. Tato metoda vám umožní rodit doma i při těhotenství s lehčími komplikacemi. Porod sice proběhne v porodnicí, ovšem s novorozeňátkem můžete hned odejít domů, pokud nenastanou výraznější potíže. V nemocnici vás poučí o riziku a nechají vás podepsat reverz.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak se připravit na porod?
Tipy na další čtení
Trpíte na alergie? Přečtěte si desatero pro těhotné trpící alergickou rýmou
Starosti s krásou - těhotenství není nemoc. Jenom dočasná změna stavu doprovázená větším či menším počtem nepříjemností podle fyziologického stavu každé ženy. Po devíti měsících se znovu vrátíte do dřívějšího stavu.
Jak jíst zdravě a doplňovat přirozeně kyselinu listovou? Zkuste pažitku. Pažitka je nenápadná potravina, která je ale zdrojem důležité kyseliny listové.
Trápí vás nespavost? Přečtěte si jak na ni ve 2.trimestru. Jak připravit starší dítě na nového sourozence?
Velikost plodu v 25. týdnu těhotenství je srovnatelná s květákem.
25. týden těhotenství - jaký je to měsíc?
Stalo se ve vašem 25. týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!