Přejít k hlavnímu obsahu

Ženská vajíčka si vybírají „toho pravého“

spermie_vajíčko_tehotenstvi.cz

Jak dlouho jste hledala „toho pravého“? Pro spoustu žen je výběr vhodného protějšku během na řadu let. Přitom vědci ze Stockholmské univerzity ve spolupráci s odborníky z Manchesteru zjistili, že toto hledání přetrvává i po sexuálním styku. Partnerský vztah zde totiž nehraje roli; vajíčka si mezi spermiemi vybírají, přičemž často neupřednostní pohlavní buňky zvoleného partnera.  

Ačkoli by laik při zaslechnutí tohoto výroku mohl nabýt zdání, že vajíčka disponují vlastním „mozkem“, ve skutečnosti za vším stojí chemie: konkrétně chemoatraktanty, uvolňované neoplodněnými lidskými vejci. Spermie dovedou nalézt vajíčka právě díky chemickým signálům, které tyto látky produkují. 

Jaké poznatky výzkum přinesl?

Cílem výzkumu, publikovaného začátkem června 2020 odborným časopisem Proceedings of the Royal Society, bylo potvrdit hypotézu, že vajíčka pomocí chemoatraktantů vábí pouze spermie určitých vlastností. Vědci použili zbytky folikulární tekutiny, obsahující zmiňované chemikálie a vzorky spermatu od šestnácti párů podstupujících asistovanou reprodukci v nemocnici v Manchesteru. Spermie jednotlivých mužů se několikrát vystavily folikulární tekutině vybraného i cizího protějšku. Vědci následně spočítali ty pohlavní buňky, které zvládly cestu přes mikrokapilární trubici v délce Petriho misky. 

Výsledek? Až v polovině případů vajíčka preferovala sperma náhodných mužů. Žádný „partnerský efekt“ vědci neodhalili.   

„Pravděpodobně to lze interpretovat jako snahu vajíček zvolit si prostřednictvím chemické stopy muže s dobrou genetickou kompatibilitou,“ sdělil jeden z autorů výzkumu John Fitzpatrick, odborný asistent katedry zoologie Stockholmské univerzity ve Švédsku. 

To ostatně souhlasí i s přirozenou snahou savců (tedy i člověka) poskytnout potomstvu co největší šanci pro přežití. Náš organismus si v průběhu evoluce vyvinul nejrůznější metody pro početí miminka co nejsilnějším a nejvhodnějším partnerem. Například ženské pohlavní ústrojí lze přirovnat k překážkové dráze navržené pro vyloučení méně přijatelných nápadníků.  

Co se skrývá za genetickou kompatibilitou?

Fitzpatrick vidí jako jeden z klíčových faktorů pro genetickou kompatibilitu takzvaný „hlavní histokompatibilní komplex“ (major histocompatibility complex), zkráceně MHC. Tento komplex genů se uplatňuje v podpoře imunitního systému i boji proti nemocem a infekcím. „Odlišnost genů daného páru koreluje s rozličností chorob a patogenů, k nimž bude organismus potomstva imunní,“ dodává Fitzpatrick. 

Může objev pomoci snížit neplodnost? 

Obrazně řečeno: Ať už je žena jakkoli hluboce zamilovaná, její vajíčko může mít na partnera zcela opačný názor. Studie naopak dokázala, že vajíčka v mnoha případech přitahují více spermie jiného protějšku, vzhledem k jejich vyšší kompatibilitě a kvalitě. U mužských pohlavních buněk se žádná schopnost výběru partnerky neprokázala. 

„Skutečnost, že si vajíčka umí vybírat vhodné spermie, je zcela nový poznatek,“ uvedl hlavní autor výzkumu Daniel Brison, profesor z Manchesterské univerzity. 

Nový poznatek je přitom více než jen zajímavostí a dalším dílkem skládačky pro porozumění lidskému tělu. Podle Brisona mají tato zjištění potenciál objasnit některé z dosud nevysvětlených příčin infertility (žena může otěhotnět, ale není schopna donosit a porodit životaschopné dítě) a přispět vývoji vhodného řešení. Neplodné páry tak mohou získat větší šanci pro početí jejich vytouženého miminka.  

 

Zdroj: Phys.org, CNN

Diskuze k článku

Maha (neověřeno) | St 17.06.2020 11:53

No... zajímavé...ale asi by bylo taky fajn naučit se česky. Než začnu psát články.Je v tom asi tak pět dost děsivých chyb. Shoda přísudku s podmětem třeba ? Čárky,y/i...

Jde o info, no a co? To neznamená, že v každém článku musí být neskutečná koncentrace gramatických chyb, jako by to psal Tatar.

Máte naprostou pravdu, je tomu přesně tak! Někdy se mi zdá, že český jazyk musí "plakat".

...To si děláte legraci???? ...Pletete si kvalitu slohu s prachobyčejnou základní gramatikou... ani info nemůže být psáno s hrubkami, přece...

admin | St 17.06.2020 16:04

Díky všem za upozornění na chyby v textu! Trochu ostuda...příště se polepšíme;)

sqr (neověřeno) | St 17.06.2020 17:28

co je to za blbost: "Až v polovině případů vajíčka preferovala sperma náhodných mužů". Zamyslete s enad tím trochu - testují vajíčka dvou kategorií, partnera a cizího muže. tedy 50:50. A až polovina znamená méně než 50% čili ve skutečnosti méně, než by mělo matematicky vycházet! Čili pravý opak toho, co tvrdí článek - nebo že by zde nebyly uváděny všechna započítávaná fakta?

P (neověřeno) | Po 22.06.2020 07:27

Není to blbost, testují vajíčka s partnerem a cizím mužem což je 50:50, ale ty testy se dělají u více jak dvou lidí a pokud již při třech lidech jeden reaguje s partnerem a druzí dva s cizím mužem tak už je to 1:2 a to už 50% není.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA