Péče o zuby v těhotenství
Vyšší kazivost zubů v těhotenství bývá způsobena vyššími nároky organizmu těhotné na hospodaření s vápníkem a ta mnohdy trpí jeho nedostatkem. Problémy mohou začít již brzy v těhotenství, když vaše tělo produkuje více estrogenu a progesteronu. Tento skok hladiny hormonů způsobí, že dásně reagují různě na bakterie v plaku a to může vést k infekci dásní a zánětu dásní. Ve druhém a třetím měsíci těhotenství si pak mnoho žen začne uvědomovat otoky, citlivost, zarudnutí a krvácení dásní.
Pozor na zánět dásní
Zánět dásní, pokud je neléčený, může přerůst do vážného stavu známého jako jako paradentóza. V této druhé fázi útočí na kosti a tkáně, které podporují zuby. Bakterie v plaku také posílají toxiny do krevního řečiště, přes placentu tak mohou omezit růst plodu.
Jakákoliv infekce během těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu nebo narození dítěte s nízkou porodní hmotností. Ženám se závažným onemocněním dásní hrozí sedmkrát větší pravděpodobnost předčasného porodu nebo že bude narozené dítě příliš malé. Takže je velmi důležité, udržet si po celé těhotenství zdravý chrup.
Dopřávejte svým zubům pravidelnou péči
Pro minimalizaci rizika problémů se zuby, začněte těhotenství se zdravým chrupem. Ideální je pravidelná péče a případné veškeré problémy nechat vyléčit ještě dříve než otěhotníte. Pokud jste tak neučinili před početím, domluvte si prohlídku v prvním trimestru, ale nezapomeňte oznámit svému stomatologovi, že jste těhotná. Za celé těhotenství byste měla navštívit zubního lékaře nejméně dvakrát.
Zubní rentgenové vyšetření v těhotenství by v podstatě mělo být bezpečné. Jednak nevystavujete bříško a dělohu záření a navíc vám tělo chrání olověná zástěra. Nicméně tato vyšetření jsou spíše preventivní a bylo by vhodné odložit je až na období po porodu.
Těhotné často trpí zvýšenou kazivostí zubů a je lepší podchytit včas počínající kaz než čekat, až vám pro bolesti stejně nezbude nic jiného než lékaře vyhledat!