Únik plodové vody - příznaky
Ke konci těhotenství se vám občas může stát, že budete mít mokré kalhotky. Důvodů tohoto stavu může být více:
- Vytváří se lehká inkontinence močová (únik moči), která na konci těhotenství bývá způsobená tlakem dělohy na močový měchýř.
- Na konci těhotenství jsou sliznice pochvy, močové trubice, dělohy a břišní stěny v malé pánvi prosáklé a je možné, že tekutiny z tkání se filtrují do pochvy a vy máte pocit mokrých kalhotek.
- Může to být vaginální výtok - kvasinkový či jiný bakteriální, ten je ovšem nutné léčit vhodným preparátem od lékaře. Nedoporučuje se podobné problémy léčit svépomocí, je třeba vyhledat lékaře.
- Také se opravdu může jednat o odtékání plodové vody. Tento fakt můžete diagnostikovat snadno doma testem průsaku plodové vody AL-Sense Kit a pokud tuto možnost nemáte, odjeďte na porodní sál, kde situaci zhodnotí. Nečekejte do poradny.
Jak vypadá plodová voda?
Plodovou vodu poznáte tak, že bude čirá nebo lehce zkalená doběla. Někdy mohou být vidět i vločky mázku (mázek - tukové krytí tělíčka plodu). Jestliže by se v plodové vodě objevily jiné příměsi (krev, stolice plodu), které způsobí její zbarvení do zelena, oranžova, hnědá či kašovitou konzistenci, jde o stav akutního ohrožení plodu a je nutné ihned odjet na porodní sál!
Plodová voda neodtéká najednou, ale postupně a poslední zbytek (zadní voda plodová) až při porodu tělíčka děťátka. Miminko tedy nezůstává v děloze úplně bez vody. Na konci těhotenství je plodové vody kolem 1000 ml. I při postupném odtékání i malého množství plodové vody máte subjektivně dojem, že jde o množství mnohem větší, než ve skutečnosti je. Množství plodové vody zůstává v průběhu těhotenství poměrně stálé. Nepřetržitě se vstřebává a zase tvoří, takže je jí stále dostatek.
V ideálním případě je nejvhodnější, jestliže plodová voda odteče zhruba v polovině I. doby porodní. To znamená, že porodní branka je rozevřená asi z poloviny (5 cm). Do této doby slouží zachovalý vak blan s plodovou vodou, který má velký objem, k rychlejšímu uvolňování porodních cest, protože hlavička dítěte, která je k otevírání porodních cest ideální, je ještě příliš vysoko.
Přibližně v polovině I. doby porodní sestoupí hlavička do pánevního vchodu a je na místě, aby plodová voda odtekla a hlavička dítěte začala sama porodní kanál otevírat. Je totiž nejpevnější a největší částí tělíčka děťátka a proto udělá nejvíce práce. Když ovšem plodová voda odteče dříve nebo později, nic se neděje a porod běží také bez problémů dál.
V případě, že plodová voda neodteče do doby, kdy by byl odtok žádoucí a jste již v porodnici, provádí se dirupce vaku blan (umělé mechanické protržení vaku blan). Jde o úkon jednoduchý a nebolestivý, který vždy provádí porodní asistentka nebo lékař při kontrakci během vaginálního vyšetření pomocí malého háčku. Výkon je naprosto bezpečný pro matku i dítě. Tím, že odteče část plodové vody, klesne hlavička dítěte do pánve a napomáhá procesu otevírání porodních cest díky svému objemu a tvrdosti.