Přejít k hlavnímu obsahu

Odtok plodové vody (3)

Odtok plodové vody

Množství plodové vody v bříšku během těhotenství postupně přibývá. Ke konci těhotenství může plodové vody být i 1,2 litru. Plodová voda umožňuje miminku pohybovat se, chrání ho v případě nárazu do vašeho bříška, udržuje teplotu atd. Prasknutí plodové vody a odtok plodové vody vás ale může překvapit. Přečtěte si proto souhrnné informace, jak poznat že se jedná skutečně o odtok plodové vody, zda může být miminko ohroženo, pokud voda odteče a další odpovědi na toto téma.

Únik plodové vody - příznaky

Ke konci těhotenství se vám občas může stát, že budete mít mokré kalhotky. Důvodů tohoto stavu může být více:

  • Vytváří se lehká inkontinence močová (únik moči), která na konci těhoten­ství bývá způsobená tlakem dělohy na močový měchýř.
  • Na konci těhotenství jsou sliznice pochvy, močové trubice, dělohy a břišní stěny v malé pánvi prosáklé a je možné, že tekutiny z tkání se filtrují do pochvy a vy máte pocit mokrých kalhotek.
  • Může to být vaginální výtok - kvasinkový či jiný bakteriální, ten je ovšem nutné léčit vhodným preparátem od lékaře. Nedoporučuje se podobné problé­my léčit svépomocí, je třeba vyhledat lékaře.
  • Také se opravdu může jednat o odtékání plodové vody. Tento fakt můžete diagnostikovat snadno doma testem průsaku plodové vody AL-Sense Kit a pokud tuto možnost nemáte, odjeďte na porodní sál, kde situaci zhodno­tí. Nečekejte do poradny.

Jak vypadá plodová voda?

Plodovou vodu poznáte tak, že bude čirá nebo lehce zkalená doběla. Někdy mohou být vidět i vločky mázku (mázek - tukové krytí tělíčka plodu). Jestliže by se v plo­dové vodě objevily jiné příměsi (krev, stolice plodu), které způsobí její zbarvení do zelena, oranžova, hnědá či kašovitou konzistenci, jde o stav akutního ohrože­ní plodu a je nutné ihned odjet na porodní sál!

Plodová voda neodtéká najednou, ale postupně a poslední zbytek (zadní voda plodová) až při porodu tělíčka děťátka. Miminko tedy nezůstává v děloze úplně bez vody. Na konci těhotenství je plodové vody ko­lem 1000 ml. I při postupném odtékání i malého množství plodové vody máte subjektivně dojem, že jde o množství mnohem větší, než ve skutečnosti je. Množství plodové vody zůstává v průběhu těhotenství poměrně stálé. Nepře­tržitě se vstřebává a zase tvoří, takže je jí stále dostatek.

V ideálním případě je nejvhodnější, jestliže plodová voda odteče zhruba v po­lovině I. doby porodní. To znamená, že porodní branka je rozevřená asi z polo­viny (5 cm). Do této doby slouží zachovalý vak blan s plodovou vodou, který má velký objem, k rychlejšímu uvolňování porodních cest, protože hlavička dítěte, která je k otevírání porodních cest ideální, je ještě příliš vysoko.

Přibližně v polovině I. doby porodní sestoupí hlavička do pánevního vchodu a je na místě, aby plodová voda odtekla a hlavička dítěte začala sama porodní kanál otevírat. Je totiž nejpevnější a největší částí tělíčka děťátka a proto udělá nejvíce práce. Když ovšem plodová voda odteče dříve nebo později, nic se ne­děje a porod běží také bez problémů dál.

V případě, že plodová voda neodteče do doby, kdy by byl odtok žádoucí a jste již v porodnici, provádí se dirupce vaku blan (umělé mechanické protržení vaku blan). Jde o úkon jednoduchý a nebolestivý, který vždy provádí porodní asistentka nebo lékař při kontrakci během vaginálního vyšetření pomocí malého háčku. Výkon je naprosto bezpečný pro matku i dítě. Tím, že odteče část plodové vody, klesne hlavička dítěte do pánve a napomáhá procesu otevírání porodních cest díky svému objemu a tvrdosti.

Diskuze k článku

Petra Vinická (neověřeno) | Ne 29.03.2020 08:38

Prominte, ale tvrdit v dnešní dobe, ze dirupce vaku blan je bez rizika pro matku i dítě je při nejmenším nezodpovědné.... Při dirupci vaku blan mohou vznikat široké komplikace, které mohou ohrozit jak dítě, tak matku, mohou výrazně zpomalit porod a zvyšuje riziko CS. Vizte - http://annakohutova.cz/vak-blan-a-jeho-existencni-duvody/