Přejít k hlavnímu obsahu

37. týden těhotenství

37. týden těhotenství - Těhotenství.cz

Maminko, tvoje miminko umí v 37. týdnu těhotenství křičet, dýchat, kašlat, škytat, sát, udržovat tělesnou teplotu, reaguje na zvuk, otřesy, chlad, světlo, má vyvinutou chuť. Velmi rychle pozná, co je pro něj výhodné a to preferuje. Nepříjemné věci nedělá.

Ve 37 týdnu těhotenství čeká miminko už za rohem. Přesto se jeho organismus stále vyvíjí. Zjistěte více o vývoji dítěte a vašeho těla. Poznejte příznaky těhotenství, které budoucí maminky nyní mohou potkat. 

Jak velké je mé miminko ve 37. týdnu těhotenství? 

Tento týden vaše miminko odpovídá velikosti římského salátů. Od hlavy k patě měří 48,6 centimetrů. Pokud čekáte holčičku, váží obvykle přes 2,9 kilogramů. U chlapečků je průměrná tělesná hmotnost ještě vyšší.

Do porodu bude plod přibývat minimálně 220 gramů týdně.  

Zpevní se chrupavky, a tím se ouška odchlípí od hlavičky. Nehty jsou dorostlé ke špičkám prstů, je vyvinuté obočí, fungují mazové žlázky (krupička na nosíku), na povrchu tělíčka je hojně mázku, lanugo zůstává jen na lopatkách, pupík se dostává do středu bříška, chlapci mají varlata sestoupená v šourku, děvčátka uzavřenou štěrbinu stydkou.

Co se děje s mým miminkem ve 37. týdnu těhotenství? 

  • V této době, kdy čáp přelétavá hranici vašeho pozemku, lékaři považují plod za hraničně donošený. Dojde-li k porodu další týden těhotenství, bude miminko podle tabulek spadat již do kategorie donošených dětí. 
  • Za další dva týdny v děloze (nedojde-li k porodu), dosáhnou jeho plíce a mozek vrcholného stádia vývoje. 
  • Stále se pilně připravuje na život mimo pohodlné lůno: snaží se dýchat plodovou vodu, sát palec, kolébat se ze strany na stranu, a dokonce mrkat. Po porodu se jeho hlava vyrovná obvodu hrudníku. 
  • Přemýšlíte o vzhledu vašeho budoucího novorozence? Možná vás překvapí jeho barva vlasů: zpravidla se bude lišit od vaší.
  • Páry s tmavými vlasy přivítá děťátko zpravidla s blonďatými nebo zrzavými vlásky. Světlovlasé rodiče zase může zaskočit tmavý odstín vlasů dítěte. Nezávisle na vlasech svých stvořitelů, některá miminka nejsou „vlasáči“ a z hlavičky jim trčí pouze drobné chmýří. 

Nyní byste měla docházet do poradny pro těhotné už každý týden. Takto časté návštěvy budete absolvovat až do 40. týdne těhotenství.

8 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 37. týdnu těhotenství

1) Přestáváte přibírat 

Jupí! Konečně pozitivní příznak těhotenství. Ve třetím 3. trimestru ideální váhový přírůstek činil 450 až 900 gramů týdně, nyní se však přibírání může zcela zastavit. A věřte, jde to samo. 

Stále si však zajišťujte optimální příjem pestré a zdravé stravy. Vydatnost jídelníčku má nyní převyšovat o pouhých 200 kalorií převyšovat doporučený denní energetický příjem před těhotenstvím (2,200 až 2,900 kalorií). 

Mezi potraviny vhodné pro třetí trimestr těhotenství patří libové červené maso a zelená listová zelenina. Železo v nich obsažené potřebuje nastávající maminka jako prevenci před předčasným porodem, spontánním potratem a odlučováním placenty. Deficit tohoto prvku také zhoršuje poporodní hojení ran a může vést ke zpomalení růstu plodu. 

2) Miminko se méně pohybuje 

Pokud miminko ve vaší děloze přestalo „tancovat“, nebojte se. Pouze si posadilo hlavičku do pánve, kde se více těsná. Obvykle se dovede jen přetáčet a vrtět. Důležité je, abyste každý den cítila alespoň nějaké pohyby. Jinak raději navštivte porodní asistentku či porodníka. 

3) Nespavost 

Přejít v noci do „úsporného režimu“ může v pokročilém těhotenství představovat herkulovský úkol. Přestaňte si na bedra nakládat tolik povinností. Před vyčerpávajícím výkonem, porodem, vaše tělo potřebuje odpočívat. 

4) Změny poprsí 

Stejně jako vám nejspíš vylezl pupík, bradavky nyní začnou také vyčnívat. Díky tomu se k nim žíznivé miminko po porodu snadněji přisaje. 

5) Strie 

Pokud na to máte geny a typ kůže, můžete si už teď na pleti všimnout spousty strií (jaká radost!). Dokonce se vám mohou objevit nové. 

Aplikujte na pokožku krém či olej proti striím. Válku striím vyhlásíte i vepřovým sádlem. Silné bojovníky charakterizuje nulový obsah soli. Jednodušším řešením je potřít postiženou oblast měsíčkovou mastí, která vepřové sádlo obsahuje. 

Nezapomeňte hodně pít, i když to povede k ještě častějším výletům na záchod.  

6) Prasklá plodová voda 

Ať už vám začne odtékat plodová voda před nebo po kontrakcích, znamená to okamžitý porod. Nemusí jít o silný proud, nažloutlá čirá tekutina podobná moči některým ženám jen pomalu kape. V každém případě neprodleně kontaktujte svou porodní asistentku či gynekologa. 

7) Poševní špinění 

Vaginální špinění hlenovité konzistence je v této fázi gravidity běžnou záležitostí. Přecitlivělý děložní čípek může během těhotenství vyvolat krvácení. Je-li proud silný, zavolejte lékaře. Hrozí riziko předčasného odloučení placenty (abrupce placenty), což vyžaduje okamžitou hospitalizaci. Také se pokuste poševní výtok nezaměňovat s uvolněním hlenové zátky. 

8) Uvolnění hlenové zátky 

Možná to nastane týdny, dny, nebo pouhých pár hodin před porodem. Hlenová zátka se jednou uvolní každé ženě. Až to přijde, poznáte to podle průsvitného nažloutlého výtoku, který může být zabarvený krví. Mnoho žen si tohoto jevu všimne během utírání se na toaletě. 

Někdy může dojít k záměně za odtok amniové tekutiny. Základní odlišovací znak představuje konzistence: 

Tekutá: Signalizuje odtok plodové vody (během něhož může žena zažívat pocity podobné těm při pomočení)  

Hlenovitá: Příznak uvolnění uzávěru děložního čípku. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 37. týdnu těhotenství? 

Toužíte proměnit dům v útulné a bezpečné hnízdečko pro vaše miminko? Vše před porodem zorganizovat a dát do pořádku? Seznamte se se syndromem hnízdění! 

Od zběsilého létání s mopem a koštětem přes srovnávání všech věcí v kuchyni podle velikosti až po rozmontování klik a leštění do skonání světa: závislost na uklízení vás chytne a už nepustí. Dokonce i partner, který vám může vyhrožovat kontaktováním Bohnic, je zde bezmocný. 

Na co si dát pozor 

  • Při uspokojování touhy vymalovat se vyvarujte se barev na bázi oleje. V těhotenství představují riziko také staré barvy pro svůj potencionální obsah olova a latexové barvy obsahující rtuť. Používání barev na bázi vody by však nemělo mít negativní vliv na graviditu ani vývoj mozku plodu zpravidla nemůže ublížit. Vždy ale zkontrolujte etiketu, zda výrobek neobsahuje některé škodlivé látky a noste ochranné oblečení či rukavice. 
  • Dezinfikujete dům od sklepa až po půdu? Ujistěte se, že používáte bezpečné přípravky. Nevhodné jsou například čističe trouby a prostředky na suché čištění. Amoniak je zase v kombinaci s prostředky na bázi chloru, jako je bělidlo, toxický. Výpary poškozují primárně dýchací cesty a představují možné nebezpečí i pro oči. 
  • Nasazování gumových rukavic se doporučuje nezávisle na povaze úklidu. Při čištění kočičí toalety však rukavice představují nezbytnou ochrannou pomůcku. Nebo nechte exkrementy vynést jiného člena rodiny, neboť v těhotenství přestavují vysoká zdravotní rizika pro váš plod, například toxoplazmózu. Pokud si kočka „ulevuje“ na vaší zahradě, platí pro vás zákaz vstupu.  
  • Pokuste se nepřijít do styku s výpary olova, rtuti, arzénu a pesticidů. Vyvarujte se jejich pozření i inhalaci. 
  • Návštěvy poradny pro těhotné vás nyní čekají dvakrát týdně. Gynekolog při prohlídce mimo kontroly moči, váhového přírůstku a otoků končetin provede měření krevního tlaku. Diagnostikuje-li jeho stoupání, doporučí více odpočívat. Také vám může stanovit častější vyšetření pro minimalizaci rizika preeklampsie.  

Stalo se ve vašem 37. týdnu těhotenství něco zajímavého, nečekaného, krásného, děsivého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Pokud máte preeklampsii, může váš ošetřující lékař doporučit vyvolání porodu již tento týden. Indukovaný porod (uměle vyvolávaný porod) se děje z několika základních důvodů: číst více.

 

Na konci tohoto trimestru se vaše srdce snaží čerpat o 45 procent více krve, než je obvyklé. Ne vždy probíhá porod zcela ideálně. Jaké jsou nejčastější komplikace a závažné stavy při porodu?

Ihned po narození bude vaše dítě hodnoceno pomocí tzv. Apgar skóre, což je test hodnotící stav dítěte po porodu. Pomáhá určit, zda novorozenec nepotřebuje neodkladnou péči.

Množství plodové vody v bříšku během těhotenství postupně přibývá. Ke konci těhotenství může plodové vody být i 1,2 litru. Odtok plodové vody – vše co o něm potřebujete znát s blížícím se porodem.

Pokud jste tak ještě neučinila, teď je ten správný čas připravit si některá jídla a dát si je zamrazit. Takže po porodu budete mít připravené jídlo vždy po ruce.

37. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týdenDalší týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA