Přejít k hlavnímu obsahu

11. týden těhotenství

11. týden těhotenství

V jedenáctém týdnu těhotenství by se vám miminko vešlo tak akorát do dlaně. Už takto maličké má ale plně vyvinuté prsty na rukou i nohou, jazyk s chuťovými pohárky a obličejové rysy. Pojďte se podívat na to, co se děje s miminkem a s vaším tělem a jaké příznaky očekávat v desátém týdnu těhotenství

Jak velké je mé miminko v 11. týdnu těhotenství?

Vaše miminko nyní může soupeřit ve velikosti s limetkou. Váží kolem 7 gramů a měří zhruba 4,0 centimetrů. 

Co se s děje s mým miminkem v 11. týdnu těhotenství? 

Tento týden řekne vaše miminko sbohem nohám a rukám s plovacími blánami. Má už jasné znaky lidské bytosti, jako jsou nosní průchody či bradavky. Vlasové folikuly vytvoří základ pro jeho budoucí „korunku“. Začínají se vyvíjet nehtová lůžka a zbytek jeho těla. Stále však zůstává pokrytý průhlednou kůží. 

Jeho hlava tvoří nyní polovinu délky těla, které však v dalších týdnech povyroste. Dokud nebude dokončen vývoj jeho plic, srdce mu bude bušit zhruba dvakrát rychleji než to vaše. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

9 běžných příznaků v jedenáctém týdnu těhotenství

1. Únava 

V těhotenství zcela běžná věc, zvlášť v prvním trimestru.  

Pokud na sobě pozorujete neustálou únavu, věřte, že jde v těhotenství o zcela běžnou věc, zvlášť v prvním trimestru. Vždyť se organismus nyní nestará jen o sebe, ale také o život dalšího tvora. Za několik týdnů naštěstí tělo dokončí vývoj placenty a vy získáte více energie. Abyste mohla přes den alespoň trochu fungovat, potřebujete tělu zajistit optimální hladinu cukru v krvi. Proto se vyplatí zařazovat mezi menší hlavní jídla svačiny bohaté na složité sacharidy a bílkoviny. Pár tipů: sýr s krekry, oříšky a sušené ovoce. Pokud to jde, najděte si každý den chvilku na lehké cvičení. A hlavně, naslouchejte svému tělu. 

2. Časté výlety na toaletu 

Další nepříjemnost, za kterou můžete poděkovat vašim milým hormonům. Těhotenský hormon hCG zvýší průtok krve do vaší pánevní oblasti a ledvin. To způsobuje falešný pocit plného močového měchýře. Omezit pitný režim ale není dobrý nápad. Vaše tělo i miminko potřebují velké množství tekutin. 

3. Přecitlivělost/bolest prsou 

Prsa jsou sice pěkně velká, ale mohou být i (ne)pěkně přecitlivělá či bolestivá. Nezapomeňte o problémech s poprsím obeznámit partnera. Pomoci může také spánek v těhotenské či sportovní podprsence.   

4. Slabost či závratě 

Jeden z vedlejších efektů většího prokrvení celého těla. Vždy, když vás přepadnou mdloby, posaďte se nebo si lehněte. V posedu zhluboka dýchejte a zkuste si dát hlavu mezi nohy. To zvyšuje průtok krve do vašeho mozku. Pokud ležíte, zkuste zvednout nohy nad úroveň hlavy. 

5. Nadýmání nebo zažívací potíže 

Za nadýmání, případně zažívací potíže, vděčíte opět těhotenským hormonům! Progesteron v dobrém úmyslu zpomalí vaše trávení, aby živiny získali více času na cestu k miminku. Jak se děloha vyvíjí, začíná utlačovat žaludek a střeva. Obojí může vést k plynatosti. Zbavte se jí tím, že zařadíte svačinky mezi tři hlavní jídla a zmenšíte porce.  

6. Chrápání 

Další věc, kterou může způsobovat hormonální bouře. Pokud vás (nebo vašeho partnera) probudí v noci chrápání, obviňte za to těhotenské hormony. Mohou způsobit „nadýmání“ ve vašem nosu. 

7. Tmavnutí kůže 

Až 90 % těhotných žen se během těhotenství na kůži objeví tzv. linea nigra. Jde o výrazně tmavou linii probíhající od pupku ke stydké sponě. Mohou za ni vaše rozblázněné hormony (jako za všechno). Nebojte, není nebezpečna ani trvalá. Přesto nečekejte, že vám zmizí hned po porodu. Obzvlášť kojícím ženám (protože se jich těhotenské hormony drží delší dobu) trvá dlouho, než „se vygumuje“. 

8. Výkyvy nálad 

Vzhledem ke změnám, které se odehrávají ve vašem těle, není divu, že z toho býváte „na švestku“. Věnujte se přes den tomu, co vás baví, abyste si udržela dobrou náladu. Těhotenská jóga nebo mindfulness meditace vám zase pomohou zbytečně se nestresovat. 

9. Křeče nohou 

Pokud trpíte napětím nebo bolestmi svalů, můžete dostat křeč, a to zejména ve spánku. Pomoci může pití dostatečného množství vody. Abyste do sebe dostala potřebné živiny, potřebujete stravu bohatou na 

Co se děje s mým tělem v 11. týdnu těhotenství? 

Spolu s vaším odchodem z raného těhotenství začne pomalu odcházet i ranní nemoc. Přestože známe rčení praví „jezte za dva“, neměla byste to brát doslova. Váš zdravý jídelníček by měl především obsahovat výživná jídla, ne pokrmy typu fast-food, polotovary a další prázdné kalorie. 

Možná ještě nemáte těhotenské bříško (může se objevit dříve i mnohem později), ale vaše džíny vám už budou nejspíš těsnější u pasu. Bohužel kromě zakulacení se vám v břiše mohou objevit zažívací potíže a plynatost, díky vaším (ne)přátelům těhotenským hormonům. 

Co bych měla udělat v 11. týdnu těhotenství? 

  • Na předporodní kurz vás nikdo nemůže nutit, ale zejména pokud jste prvorodička, měla byste si ho dopředu zarezervovat. Zjistěte si o předporodních kurzech další informace, a co vám mohou přinést. 

Stalo se ve vašem jedenáctém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Tip na aktivitu: Cvičení jógy pro 1.trimestr těhotenství

Tělo těhotné ženy potřebuje vitamin E již od začátku těhotenství mnohem více. Zvláště v I.trimestru patří tento vitamin k těm klíčovým. Jeho optimální množství v této části těhotenství je 15 mg denně.

Problémy se zácpou může pomoci vyřešit vláknina. Vysoký krevní tlak v těhotenství je nebezpečný nejen pro vaše miminko, ale i pro vás.

11. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden těhotenství

Další týden těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA