Všeho s mírou
Ono to láká. Vždyť je to vaše miminko tak hodné a pomalu se začíná usmívat. Nejradši byste ho ukázali celému světě a vykřičeli na všechny strany, jaká je to pohoda. Jak si to užíváte. Jak jste šťastní. Na jednu stranu se to dá pochopit, na druhou byste měli být na pozoru před všemi nástrahami, které na vás venku číhají. Můžete vyrazit na krátký špacír, ale chovejte se tak, aby to pro miminko nebyl moc velký šok.
Nálada
Jsou dny, kdy je miminko usměvavé, hravé a mazlivé. A pak jsou dny, kdy je nálada na bodu mrazu, všechno ho otravuje, nechce vás vidět, metá okolo sebe rukama i nohama, pláče, vzteká se, nechce se oblékat, přebalovat ani jíst. Těžko říct, co za nepohodlím může být, ale nemá smysl s takovým naladěním dítě brát ven a zbytečně ho dráždit dalšími vjemy. To jediné, co opravdu potřebuje, je klid a prostředí, které už dobře zná. Pokud byste nerespektovali jeho náladu, venku se všechno jenom zhorší. A pro vás to bude těžší o to, že nebudete mít po ruce zázemí ani všechen miminkovský arzenál, který pomůže drobka ukonejšit.
Zdraví
Miminka se velice rychle nachladí. Stačí opravdu málo a hned se objeví rýma, pokašlávání, vyrážky nebo dokonce teploty. S takovou je třeba zůstat doma a pořádně se vykurýrovat. Ano, sluníčko léčí, čerstvý vítr stejně tak. Ale to snad až bude miminko větší. Ze začátku se zdržujte doma a všechny neduhy nejdříve zažeňte. A až pak vyrazte. Nemá smysl nic uspěchat. Ani se nenadějete a už ležíte v nemocnici se zápalem plic.
Samota
Jasně, že chcete uzlíček lásky ukázat všem příbuzným, známým, kolegům a přátelům. Na to všechno je ale ještě čas. Dost na to, že se miminko seznámilo s babičkami a skutečnými tetičkami. Nikoho dalšího zatím znát nepotřebuje. Respektujte to i na procházce a místo cesty do města, kde by každý druhý nakukoval do kočáru (a mohl na dítě přenést bacily), se vydejte do lesa nebo na tu stranu, kde je lidí pomálu, budete tam sami, můžete poslouchat zurčení vody nebo šumění stromů. To je pro děti mnohem přínosnější.
Počasí
S miminkem byste si měli dávat pozor i na počasí. Každý den je jiný a bude třeba upravit program tak, aby děťátko zbytečně netrpělo. Nesvědčí mu mráz, silný vítr ani vedra. Ano, je sice schované v kočárku - buď v zavinovačce nebo jen s lehkou dečkou z mušelínu. To ale neznamená, že je mu fajn. Miminka nemají tak silnou kožní bariéru, dostatek tukových zásob ani vyvinutý termoregulační systém, aby si dokázala s výkyvy nebo extrémy počasí poradit. Měli byste je před takovými situacemi chránit. V zimě nevycházejte, klesne-li teplota pod pět stupňů (a pokud musíte, tak jen rychle přeběhněte a nikde se nezdržute), v létě naplánujte procházku na ráno nebo na večer, kdy už jsou teploty mírnější.
Délka tak akorát
Lebedit si celé odpoledne v kočárku na dvorku je jedna věc, nic proti tomu. Ani lehárko na terase nebo balkóně není na škodu. Ale drncání po městě nebo po lesních cestách je něco jiného. To unaví dítě i rodiče. Nehledě na to, že se neustále mění prostředí kolem a to může po čase začít miminko rušit. Nedokáže tolik vjemů totiž zpracovat.
Ideální délka procházka je do 90 minut. Nebo klidně dvě kratší. Je to malý drobeček a nic by se nemělo přehánět.
Prostor
Poslední bod se týká nastavení kočárku. Drtivá většina rodičů ho vozí tak, že má neustálý přehled o tom, co se děje v kočárku. A také miminko má výhled na vás. Jenom na vás. Vidí vás doma, vidí vás venku. Je to to, co skutečně chce. Nejedete na procházku pro to, aby se podívalo po okolí, pobavilo se ševelením lístků na stromech a nadýchanými mraky nebo poletujícími včelkami? Zkuste kočárek otočit a nechat dítě, aby si užilo úplně jinou vyjížďku.