Není správné mluvit neurčitě ve smyslu: „Však už něco vymyslíme“. S informacemi o miminku začněte starší dítě seznamovat někdy kolem pátého či šestého měsíce vašeho těhotenství. Jelikož děti vnímají čas odlišně než dospělí, mohla by být doba čekání na narození sourozence příliš dlouhá, pokud by o něm dítě vědělo již např. od prvního měsíce.
Zde je několik dalších praktických rad, které by mohly pomoci vašemu dítěti správně zvládnout příchod sourozence:
1) Povídejte o novém miminku
Informace o novém miminku přizpůsobte věku a chápání staršího dítěte. Není třeba ho zahltit všemi informacemi naráz. Sdělení formulujte spíše tak, že se vám narodí miminko než, že jste těhotná. Vždy se vyjadřujte pozitivně a s láskou. Dítěti vysvětlete, že nové miminko bude potřebovat vaši péči a častý kontakt, ale že samozřejmě s ním budete i nadále provozovat jeho oblíbené hry apod. I když dítě není pravděpodobně zcela schopno přesně si přestavit budoucnost s novým bratříčkem nebo sestřičkou, můžete ho zapojit do příprav, jako například sdělením kde bude miminko spát, jaké oblečení bude nosit, jak ho budete vozit v kočárku atd.
2) Ukažte dítěti obrázky nebo videa s příběhy jiných sourozenců
Knížky nebo videa ukazující starší sourozence, jak pomáhají s péčí o miminko, mohou pomoci dítěti lépe pochopit jeho pozici a naučit ho lásce k sourozenci. Můžete mu také ukázat jeho vlastní fotky a videa z doby, kdy bylo ještě miminkem.
3) Seznamte dítě s jinými miminky
Pokud je to možné, domluvte si návštěvu u kamarádky, která malé miminko již má. Vaše dítě tak bude moci poznat přítomnost skutečného miminka.
4) Kupte dítěti panenku miminka
Dítě si může samo hrát, že pečuje o miminko. Předveďte mu, jak s panenkou miminka zacházet, jak jej jako přebalovat, krmit, uspávat, atd.
5) Pomozte vašemu dítěti spřátelit se s miminkem, ještě než se dítě narodí
Zapojte dítě do společného zpívání nebo pouštění hudby „bříšku“. Vaše bříško může také hladit nebo na něj dávat pusinky a „posílat“ je sourozenci.
6) Vybírejte spolu jméno pro dítě
Vyberte si spolu s partnerem několik jmen, která by se vám pro miminko líbila. Dítě vám poté může pomoci vybrat to nejvhodnější.
7) Zapojte dítě do nákupu výbavičky
Požádejte dítě o pomoc např. při výběru hraček nebo oblečení. Vždy stačí, aby vybíralo z užšího výběru 2-3 kusů.
8) Připravte dítě na to, že budete v porodnici
Ve vhodný čas dítěti vysvětlete, že narození miminka se odehrává v porodnici a že tedy nebudete pár dnů doma. Ujistěte dítě, že se hned poté zase uvidíte a že za vámi může dojít na návštěvu. Můžete mu i nachystat slavnostní oblečení, které si vezme a také nějaký dárek pro miminko, např. nedávno společně zakoupenou hračku.
9) Neoddělujte děti od sebe
Někteří rodiče se obávají, že by mohlo starší dítě tomu mladšímu ublížit a proto od sebe sourozence oddělují. Tím mohou sice zachovat klid, ale neumožňuje to dětem rozvíjet blízký vztah. Neznamená to ale, že byste měli nechat vaše starší dítě hlídat miminko, ale spíše ho naučit pomáhat s koupáním, krmením, oblékáním a hraním. Při kojení miminka můžete např. tomu staršímu číst.
10) Naučte své dítě, jak komunikovat se sourozencem
Starší děti mohou těm menším ukazovat, co jsou hračky na hraní a jak se drží. Podporujte pozitivní interakci tím, že řeknete staršímu dítěti např. "Líbí se mu, když to děláš" nebo: "Podívej se, jak se na tebe miminko směje díky tomu, co děláš".
11) Společné kojení
Pokud starší dítě ještě kojíte, může společné – tandemové kojení zmírnit rivalitu ze strany staršího dítěte, které by se mohlo cítit odstrčeno v případě, že by vidělo, jak kojíte mladší dítě.