Přejít k hlavnímu obsahu

40. týden těhotenství

40. týden těhotenství - Těhotenství.cz

Domníváte se, že ve 40. týdnu těhotenství na vás miminko každou chvíli vybafne? Ve skutečnosti se v termínu rodí pouhá 4 % dětí. Probdělým nocím a spěchání na toaletu ještě není konec. Zjistěte, jaké změny můžete očekávat od vašeho těla a u miminka, a na jaké příznaky se připravit v době před porodem. 

Jak velké je mé miminko ve 40. týdnu těhotenství? 

Váš uzlíček štěstí dorostl do velikosti melounu a je připraven vystartovat z dělohy. Váží zhruba 3 460 gramů a měří přes 51 centimetrů. Vaše jedinečné miminko ale nemusí být „tabulkové“. Existuje určitá šance, že porodíte trpasličí, nebo naopak obří dítě. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Hypotrofické dítě s nízkou porodní hmotností se narodí každé 15. evropské mamince. Mezi hlavní zdravotní rizika spojená s příliš malým miminkem patří poruchy imunity, metabolismu (obvykle hypoglykemie či hyperglykemie), komplikace při porodu či plicní hypertenze. U dětí s intrauterinní růstovou restrikcí, případně s nízkou hmotností či výškou vzhledem ke gestačnímu věku se až 20x zvyšuje výskyt perinatální úmrtnosti. 

Naopak porod dítěte velkého na gestační věk nastane pouze u jedné z 256 těhotných žen. Primární riziko představuje náročnost porodu, při němž někdy dochází k porodním poraněním. Makrosomie se také potencionálně pojí s dystokií ramének. 

Co se děje s mým miminkem ve 40. týdnu těhotenství? 

Dorazila jste na oficiální konec dobrodružné cesty jménem těhotenství. Ovšem více jak 30 % miminek si stále touží v děloze lebedit.

  • Dočkejte času. Co nevidět se s vaším miláčkem seznámíte. Navíc díky přenášení poskytujete plodu protilátky, které ho ochrání před infekcemi prvních pár měsíců ve „velkém světě“.
  • Během prvních dnů po porodu sají novorozenci z prsou matek kolostrum (čili mlezivo), předchůdce mateřského mléka, pro posílení imunity a získání potřebných živin. Rozhodnete-li se pro kojení, zvýšíte obranyschopnost organismu vašeho dítěte ještě více. 
  • Ihned po porodu vás jistě bude zajímat pohlaví miminka. Jakmile ustoupí největší jásot, že je to holčička, anebo chlapeček, začnete děťátko obdivovat od hlavy až k patě: jeho drobounké ručičky a nožičky i vykulená očička. Zatím vidí ostře pouze na vzdálenost 20 až 25 centimetrů, jste pro něj pouze rozmazanou siluetou. Vyplatí se proto na dítě často mluvit, aby si zapamatovalo alespoň váš hlas. 
  • Až se dítě narodí, zřejmě vám bude zajímat, proč setrvává ve stočené poloze. Uvnitř dělohy tuto pozici zaujímalo tak dlouho, že si až po chvíli uvědomí, kolik má kolem sebe prostoru. Navíc fetální polohu jako jedinou zná, což ho uklidňuje. Zavinutím můžete miminku vyvolat příjemné pocity, neboť si v zavinovacím šátku (či pleně) připadá jako v bříšku maminky. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 40. týdnu těhotenství? 

Přestože jste pokořila 40 týdnů těhotenství, miminko to nemusí zajímat. Jen pár miminek v termínu vyleze, aby vám pogratulovalo k vašemu výkonu. Ostatní se narodí mezi 37. a 42. týdnem těhotenství. Jestli se nemůžete dočkat, až novorozence uvidíte, zkuste pár domácích triků, jak věci urychlit. 

5 zaručených metod, jak vyvolat porod 

1) Stimulace bradavek 

Masáží bradavek podnítíte tvorbu hormonu oxytocinu, který zodpovídá za vyvolání kontrakcí. Uchopte bradavku mezi palec a ukazováček a jemně ji mněte. Masírujte asi 4 minuty, ideálně každý den. O provedení procedury můžete požádat také vaši drahou polovičku. 

Masáž lze provádět i pomocí prsní odsávačky, jestliže vám její používání nepůsobí fyzické nepohodlí. Takto však hrozí nadměrná stimulace dělohy. Proto se doporučuje postup provádět za přítomnosti lékaře čili mimo domácí prostředí. 

2) Sex 

Možná se ještě nedostala na „správnou vlnu“. Věřte nevěřte, až na vás libido skočí, těžko se ovládnete. Z některých žen se stanou doslova divošky. Právě orgasmus může způsobovat kontrakce. Navíc se ve spermatu nacházejí prostaglandiny, které připraví vaše tělo na porod. Vaše sexuální touha nyní pracuje ve prospěch miminka. 

3) Chůze do schodů 

Ano, před porodem byste se neměla moc namáhat. Ale vynechávat výtahy vám neublíží. Naopak účinnost je vyšší než dlouhá, vyčerpávající procházka: z hlediska porodu i shození kil. Trik nejspíš spočívá ve velikosti kroků: dlouhé kroky a zvedání nohou při chůzi po schodišti vyvíjí větší tlak na děložní čípek. 

4) Ananas do jídelníčku 

Na světě se to hemží příběhy o potravinách pro vyvolání porodu a ženami, které přísahají, že jim mísa chilli papriček vypudila nebožátko z dělohy. Pokrmy obsahující bazalku a oregano, nebo zázvor údajně také přivolají čápa. Také ananas by měl zkrátit dobu přenášení miminka. Je bohatý na enzym bromelin, který může podpořit zrání děložního čípku. 

5) Akupresura 

Tato tradiční čínská léčebná metoda zachází s tlakovými body na těle pomocí prstů, nikoli jehel, jak je zvykem u akupunktury. Zkuste vyvinout tlak na tyto reflexní body: 

  • Patro v ústech 
  • Hřbet ruky při přitažení palce k ukazováčku, na nejvyšším vyklenutí, které při tom vznikne 
  • Bod mezi krkem a ramenem, na půli cesty mezi horní částí páteře a hlavou ramenního kloubu 
  • Bod za vnějším kotníkem, v prohlubni mezi nejvyšším vyklenutím kotníku a zadním okrajem Achillovy šlachy 

Co se děje s mým tělem ve 40. týdnu těhotenství? 

Hmotnost miminka spočívající na děložním hrdle vyvíjí tlak na svalová vlákna dělohy, které pomáhají cervix zkrátit a otevřít pro porod. Tento jev nazývá odborná veřejnost „zrání a vyhlazování děložního hrdla“. Gynekologické vyšetření by nyní zřejmě potvrdilo nález o několik centimetrů rozevřeného čípku. Přitom ještě nemusí nastoupit kontrakce.  

Porodní asistentka nebo gynekolog v nemocnici provedou řadu dalších těhotenských vyšetření: 

  • Ultrazvuk pro diagnostiku zdravotního stavu plodu a s ním související monitoring množství plodové vody a stav placenty. 
  • Mikrobakteriální obraz poševní (MOP) čili stěr a kultivace mikrobů z vagíny a děložní stěny. 
  • Kardiotokografický nonstres test se zintenzivní, srdeční činnost miminka a děložní stahy začnou sledovat každé tři dny. 

Pokud se vám porod nespustí přirozeně, již 10. den od termínu (41+3) vám nemocnice nabídne provedení oxytocinového zátěžového testu (OZT).

Syntetická forma hormonu oxytocin zpravidla vyvolá děložní stahy.                                                                       

3 nejčastější příznaky, které lze pozorovat ve 40. týdnu těhotenství

  • Odtok plodové vody

Odtok amniové tekutiny nastává, když se protrhne nebo pukne amniový vak, který celé těhotenství obklopuje miminko. Trapná situace, kdy se tak stane na veřejnosti, patří téměř výhradně na filmové plátno. Budoucí maminky tou dobou bývají už na sále a rodí. Pouhých 15 % budoucích maminek zažije odtok plodové vody před porodem.

V takovém případě, ať už intenzitou připomíná kapání z rampouchu nebo potůček, je nutné ihned kontaktovat lékaře. Stav signalizuje nastoupení porodu do 24 hodin. Jestliže k porodu nedojde spontánně, porodník ho indukuje. Zkalená plodová voda s nádechem zelené či hnědé barvy indikuje syndrom aspirace mekonia (smolky). Těhotenská komplikace ohrožuje dítě na zdraví i životě (mortalita plodu 0,06 %) a vyžaduje okamžitou hospitalizaci. 

  • Nespavost

Jak se váš velký den blíží, obtížněji se vám navštěvuje říše snů. Těhotné ženy se ve třetím trimestru průměrně probudí 3,11krát za noc. Odříkejte si potraviny a nápoje obsahující kofein a zvažte investici do těhotenského polštářku. Uvidíte, že se vám bude usínat snadněji. Nezapomínejte volit polohu na levém boku, která umožňuje dostatečné zásobování plodu, dělohy a ledvin krví. V případě diagnózy syndromu neklidných nohou konzultujte s lékařem suplementaci železa. 

  • Křeče v nohou

Ke třetímu trimestru patřit mohou. Kvůli „zátěži“ ve vašem břiše trpí žíly pánevního dna. Přetížená lýtka dají u každé druhé ženy bolestivými křečemi najevo svou nespokojenost. Propnutím postiženého svalu, když natáhnete špičku a následně vystrčíte patu, lze bolest zmírnit. Nenápadně protahovat nohy, například kroužit v kotnících, můžete kdykoli během dne. Nohy si můžete „udobřit“ také jejich zvednutím. Vyvarujte se dlouhému stání na místě, které končetiny zatěžuje. 

Stalo se ve vašem 40. týdnu těhotenství něco zajímavého, nečekaného, krásného, vzrušujícího? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další čtení:

Zbývající čas před porodem si vyplňte péčí o sebe a přípravou na porod. Zkontrolujte, zda máte připravenou celou výbavičku pro děťátko. Připravte si tašku do porodnice (včetně dokumentů). Věnujte pozornost svému tělu.

 

Snad každá těhotná žena se během svého těhotenství zabývá myšlenkou, jak pozná, že začal porod. Co jsou to ty pravé kontrakce, a jak vypadá plodová voda. Je to většinou častý dotaz všech žen, které docházejí do kursů. Přečtěte si jak začíná porod.

Porod se rozděluje na 4 porodní doby, I. doba porodní je úplně první fází porodu, kterou začíná porod. Končí ve chvíli, kdy jsou porodní cesty otevřené natolik, že děťátko může při vašem zatlačení ven. Více o 1.době porodní.

První doba porodní začíná většinou pomalu. Nemusíte se obávat. Tím, že začne porod, nepřestanete vnímat co se děje. Budete schopná reagovat na pod­něty a neztratíte kontrolu nad situací, která právě vznikla. Jak probíhá I. doba porodní?

I.doba porodní: Kontrakce 1x za 10 minut, Kontrakce po 6 až 5 minutách, Kontrakce po 4 až třech minutách

Rekapitulace I. doby porodní - Kontrakce děložní začínají většinou pomalu a jejich intenzita se teprve po­stupně zvětšuje. Intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi se zmenšují a také charakter kontrakcí děložních se mění. Na konci I. doby porodní začnou být tlačivé a nutivé.

Jaké jsou nejvhodnější polohy při porodu a jak si ulevit od bolesti. 40.týden těhotenství diskuze.

40. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden 

Diskuze k článku