Problémy se zuby a dásněmi v těhotenství
Více než 90% těhotných žen má v těhotenství problémy s dásněmi. Přečtěte si naše tipy jak o zuby během očekávání miminka co nejlépe pečovat.
Buďte si vědoma zvýšeného rizika
Pravidelná zubní vyšetření jsou velmi důležitá, protože těhotenství způsobuje hormonální změny, díky kterým hrozí zvýšené riziko zánětu dásní. Věnujte pozornost jakékoli změně ve vašich dásních. Krvácení nebo oteklé dásně jsou důvodem k okamžité návštěvě zubního lékaře.
Může to znít jako samozřejmost, ale rutina při čištění zubů by mohla vést ke vzniku zánětu dásní nebo paradentózy (závažnější formy onemocnění dásní). Dbejte proto na důkladnost.
Jezte zdravou a vyváženou stravu
Zdravá strava obsahující mléčné výrobky, sýry, jogurty je dobrým zdrojem minerálů, které jsou skvělé pro vás, ale i pro vývoj zoubků, dásní a kostí miminka. Zajistěte také, aby vaše strava obsahovala dostatek vápníku a vitamínu C.
Sladké chutě jsou běžné v průběhu těhotenství, mějte ale na paměti, že čím častěji si budete dopřávat sladké, tím větší je šance vzniku zubního kazu.
Dodržujte pravidlo 2 minut
Při zubní hygieně dodržujte pravidlo min. 2 minut čištění a to ráno i večer. Pokud je to ve vašich možnostech, zuby si čistěte po každém jídle. Přispěje to ke snížení hromadění i toho nejmenšího množství zubního plaku. To je velmi důležité, protože během těhotenství může i menší množství než je obvyklé způsobit onemocnění dásní.
Používejte měkčí zubní kartáček
Těhotenské hormony mohou způsobit, že dásně otékají, což způsobuje krvácení, když si čistíte zuby. Použijte proto jemný kartáček a zvolte zubní pastu pro citlivé zuby, pokud jsou vaše dásně citlivé. Když nic nepomůže a dásně vám krvácejí, navštivte zubního lékaře a požádejte ho o radu.
I když žádná studie v současné době neprokazuje jakékoli nepříznivé účinky bělení zubů na plod, je vhodné s procedurou počkat až po těhotenství. Účinek látek k tomu používaných není totiž přesně znám, proto by bylo zbytečné riskovat.
Vyvarujte se rentgenu u zubaře
Zubní rentgenové vyšetření v těhotenství by v podstatě mělo být bezpečné. Díky pokroku v technologiích je rentgenové záření mnohem bezpečnější než dříve. Je ale vhodné jít na plánované vyšetření u zubaře, kdy má být použit rentgen, v době kdy těhotná nejste. V nezbytném případě (například na zubní pohotovosti), informujte o svém těhotenství ošetřujícího lékaře!
Tip: Pokud zvažujete rovnátka v těhotenství, nechte si poradit od odborníků ze Světa rovnátek.