V 8. týdnu těhotenství se tvoří vnitřní části uší, dítě si tím udržuje rovnováhu a sluch. Již rozeznáváme obličej. Nos je zašpičatělý, jsou vytvořeny nozdry, obě strany čelisti se spojily a vytvořily ústa, plod má jazyk. Rozpoznáváme ramínka, lokty a hýždě. Prsty jsou zřetelnější, ale stále ještě spojeny kožní blanou. Plod nazýváme fetus.
Jak velké je mé miminko v osmém týdnu těhotenství?
Váš maličký povyroste každý den zhruba o 1 milimetr. V tomto týdnu bude velký asi jako fazole, tedy 1,6 centimetru. Ve váze dosáhl jubilejního 1 gramu!
Co se děje s mým miminkem v osmém týdnu těhotenství?
Vaše malé embryo minulý týden udělalo pořádné pokroky. Roste rychlostí 1 milimetr za den a tvoří se mu právě mícha, kosti a střeva. Jeho ručičky a nožičky rostou jako z vody. Už se mu rýsují kolena, lokty, zápěstí i kotníky.
Bradu má stále zastrčenou a připevněnou k hrudi. Při bližším pohledu jsou vidět jeho rty, nos i víčka. V sítnici oka se začnou rozvíjet pigmentové buňky. Plod konečně nevypadá jako plaz a už ztratil téměř celý ocas.
Jeho vývoj je úchvatný, stejně jako jeho srdíčko: bije neuvěřitelnou rychlostí 150 až 170 tepů za minutu. To skoro dvakrát rychleji než to vaše.
TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU
Co se děje s vaším tělem na osmém týdnu těhotenství?
Objem krve se téměř zdvojnásobí a rozlévá se po celém těle, obzvlášť v oblasti dělohy.
Dochází i k mírnému zvýšení vašeho srdečního tepu. Tomuto procesu napomáhá hormon progesteron, jelikož uvolňuje srdeční tkáně a cévní stěny. To způsobí mírný pokles krevního tlaku. Protože se navíc uvolňuje i stěna střeva, často vás zaskočí zácpa. Nafouklé a bolavé břicho může vést až k hemeroidům.
O změnách, které vás dovedou v těhotenství zaskočit, se více dozvíte zde.
Mix zvýšeného objemu krve a těhotenských hormonů u některých žen zapříčiní bolest hlavy. Pokud trápí i vás, poraďte se s lékařem o chemických zabijácích bolesti, které nezabíjí dítě.
Vaše děloha povyroste z velikosti prstu na velikost grapefruitu: Pokud vám jsou oblíbené kalhoty těsné u břicha, viňte za to vaši dělohu. Z běžné velikosti jako prst vyrostla ve velikost grapefruitu.
3 běžné příznaky, kterých si všímat v 8. týdnu těhotenství
Ranní nevolnost: Pokud máte tu čest s ranní nevolností, věřte, že nejste sami. Během prvních týdnů těhotenství trápí až 75 % těhotných žen. Navzdory svému názvu může přetrvávat po celý den. Ráno však bývá nejhorší. Odborníci si zatím nejsou jisti její příčinou, ale nejspíš ji vyvolávají (zase) těhotenské hormony, které vám komplikují život, kde se dá. Zkuste jíst menší porce vícekrát denně. Nebojte se o zdraví dítěte: vy se necítíte nejlépe, ale ono je v pohodě. Dobrou zprávou je, že u většiny žen zmizí na 12. až 14. týdnu, což „máte za pár“. Pokud spadáte do nešťastného 1 % žen, které trpí silnou formou nevolnosti a zvracení, nemocí známou pod názvem hyperemesis gravidarum (vévodkyni Kate trápila v obou těhotenstvích), váš stav byste měla řešit s lékařem. Zvlášť jestli se dostavují další příznaky jako neschopnost v sobě udržet jídlo a tekutiny, suché rty a ústa či tmavá stolice.
Únava: Na seznamu příznaků se objevila už v předchozích týdnech. S největší pravděpodobností vám bude i v těchto dnech ztrpčovat život. Nebuďte na své tělo příliš kritičtí a naslouchejte mu. Vyživuje nového človíčka, není divu, že je vyčerpané.
Řídký, bílý a mléčný výtok: Další příznak způsobený těhotenským hormonem estrogenem. Tento bílý mléčný výtok (lékaři nazývaný leukorea) chrání vaši cennou část těla před infekcemi: udržuje vyvážené množství bakterií. Proto se tohoto děložního výtoku nebojte.
Co bych měla dělat v 8. týdnu těhotenství?
Udělejte si výlet do říše zdravého životního stylu. Ovoce je prospěšné vždycky, v těhotenství je však vaším nejlepším parťákem. Miminku dodá všechny potřebné vitamíny a živiny a vám podpoří zdraví.
Dřepy prospívají (téměř) každému, zvlášť těhotným ženám. Pomohou vám nejen tónovat stehna, ale navíc s nimi můžete snadněji zvládat porod a zbavit bolesti spodní části zad a pánve.
Stalo se ve vašem osmém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!
Tipy na další články
Změny, ke kterým dochází u ženy v průběhu těhotenství, způsobují mimo jiné také větší únavu a pocity vyčerpání. Jak na nespavost v jednotlivých trimestrech?
I během těhotenství si můžete užívat s partnerem sexu. Některé ženy mají sexuální chutě silnější, některé naopak slabší. Přečtěte si 10 nejčastějších otázek o sexu v těhotenství.
Pokud jste pravidelnou dárkyní krve, musíte nyní dárcovství přerušit. Během těhotenství se objem krve sice zvýší až o 50%, ale je to z důvodů požadavků miminka. Těhotenství trvá devět kalendářních měsíců. Lékaři však určují stáří miminka podle tzv. lunárních měsíců - je jich 10 a každý má 28 dní, proto má pak těhotenství 40 týdnů. Podívejte se na tabulku týdnů/měsíců těhotenství.
I když je všeobecně dobře známo, že kouření v těhotenství je nebezpečné, je stále značné množství nastávajících maminek, které kouří i přesto že nosí v bříšku miminko. Mimo jiné může kouření v těhotenství poškodit reprodukční schopnosti synů
Začátek těhotenství je emocionální a vzrušující období, zvláště pokud čekáte první dítě. Mnoho změn ve vašem těle je naprosto normálních a většina žen má také bezproblémové a zdravé těhotenství. Přesto, jsou některé příznaky, kterým budete muset věnovat více pozornosti.
8. týden těhotenství - jaký je to měsíc?