Co jsou pneumokoky?
Pneumokoky (Streptococcus pneumoniae) jsou bakterie kulovitého tvaru, které běžně osidlují horní cesty dýchací. U jedinců s dostatečně silnou a vyzrálou imunitou obvykle nezpůsobují zdravotní potíže. Pneumokokové infekce se šíří vzduchem (např. kýchnutím). Léčí se antibiotiky, závažnépřípady vyžadují hospitalizaci.
Jak moc jsou pneumokoky nebezpečné?
Mezi onemocnění vyvolaná pneumokoky patří například sepse (otrava krve), dále zánět mozkových blan nebo zápal plic. Všechna tato onemocnění přitom mohou v závažných případech skončit tragicky. Existují i neinvazivní pneumokoková onemocnění, například záněty středního ucha nebo průdušek, která mohou mít také komplikovaný průběh. Opakované záněty středního ucha u dětí pak mohou vést až k poškození sluchu.
Záněty středního ucha
Zánět středního ucha je především pro děti velmi bolestivou záležitostí. Doprovází ho vysoké teploty či horečky a pro dítě i jeho rodiče to pak často znamená několik probdělých nocí. Bolest je způsobena vzestupem tlaku, který je vyvolán otokem a nahromaděnou tekutinou ve středním uchu. Podle odhadů jím onemocní ještě před třetími narozeninami až tři čtvrtiny všech dětí. Velmi často bývají původcem zánětu středního ucha právě pneumokoky. Léčba nezřídka vyžaduje užívání antibiotik a často také propíchnutí ušního bubínku, čímž dojde k uvolnění nahromaděného hnisu. Také u zánětů středního ucha způsobených pneumokoky je jednou z možností prevence očkování.
Proč jsou pneumokoky nebezpečné zvláště pro nejmenší děti?
Imunitní systém nejmenších dětí není dostatečně zralý, aby se uměl vypořádat s napadením organismu pneumokokovými infekcemi. Jednou z možností prevence je očkování v prvním roce života, které před tímto typem onemocnění pomáhá chránit. Díky vakcinaci dochází ke snížení nosičství v populaci, čímž klesá riziko onemocnění i pro neočkované osoby. Ačkoli jsou vakcíny proti IPO hrazeny zdravotními pojišťovnami, proočkovanost dětí proti pneumokokům průběžně klesá. 2 Vysoká proočkovanost společnosti přitom pomáhá chránit rizikové skupiny, do kterých děti patří.
Mezi další preventivní opatření, kterými lze riziko výskytu onemocnění snížit, patří posilování imunity stravou bohatou na vitamíny a minerály, dostatečně teplé oblečení v chladných měsících nebo zvlhčování vzduchu v místnostech, které by neměly být přetopené.