Přejít k hlavnímu obsahu

38. týden těhotenství

38. týden těhotenství-těhotenství.cz

Ve 38. týdnu těhotenství z vás „teče moč proudem“. V tomto pokročilém stádiu gravidity, kdy je miminko téměř připravené na porod, by vám partner měl pomoci plánovat následující dny. Připravili jsme pro vás souhrn důležitých informací o vašem miminku, těhotenských příznaků a rad včetně toho, co (ne)dělat ve 38. týdnu těhotenství. 

Jak velké je mé miminko ve 38. týdnu těhotenství? 

Miminko, které dosáhlo délky pórku, se stále má k rychlému růstu. Měří už 49,8 centimetrů a váží 3 290 gramů. Ačkoli vás dítě může svou touhou odchodu z dělohy překvapit kdykoli, nejčastěji dochází k porodu ve 39. týdnu těhotenství, takže buďte připravená!  Velikost plodu v 38. týdnu těhotenství je srovnatelná s dýní.

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem ve 38. týdnu těhotenství? 

  • Vaše miminko je z hlediska vývoje „hotové“. Ačkoli ještě musí trénovat dýchání a polykání. Do cíle dorazil i vývoj placenty. Dočasný orgán váží až 750 gramů: 23 % hmotnosti plodu. )
  • Dítě dále ztrácí mázek, jemné chloupky (takzvané lanugo) a polyká plodovou vodu. Chlapečkům nyní sestoupila varlata do šourku. Holčičce zase mohou mírně zduřet prsíčka. Jde o dočasný následek hormonů. Krátce po porodu se poprsí vrátí do normálu.
  • Během posledních týdnů těhotenství se dolaďuje mozek a nervová soustava. Miminko si vytváří tukové zásoby: nejen proto, abyste mohla novému přírůstku do rodiny pusinkovat tvářičky. 
  • Plíce miminka stále zrají a produkují tenzid: látku, která zabrání vzájemnému spojení vzdušných vaků, když začne miminko dýchat. 
  • Barva očí se během raného postnatálního vývoje často ještě změní. Šedé či tmavě modré oči mohou do devíti měsíců získat zelený, oříškový, eventuálně hnědý odstín. Barvu duhovky, zbarvené části oka, ovlivňuje produkce pigmentu melaninu. Právě třeba hnědá je více pigmentovaná než modrá. Množství pigmentu koreluje také s „jasem“ dané barvy očí. Novorozence s hnědýma očima pravděpodobně nečekají žádné změny v této oblasti. 

Zapojte partnera do příprav na porod 

Vytvořte vašemu partnerovi sešit s úkoly, aby si nepřipadal jako páté kolo u vozu. U spousty věcí vám může podat pomocnou ruku. Sepište je všechny na papír a přilepte na ledničku. Váš partner získá pocit nepostradatelnosti a důležitosti, po čemž muži touží;) Navíc vám ulehčí práci, a vy se tak můžete plně soustředit na úspěšný závěr těhotenství. Zde je pár tipů, co můžete společně podniknout ve 38. týdnu těhotenství.

1) Sestavte seznam důležitých kontaktů 

Sepište e-mailové adresy a telefonní čísla na všechny lékaře a další odborníky související s prenatální péčí. Do seznamu však zahrňte i blízké a přátele, kteří vám mohou dát dobrou radu. Při případných komplikacích naleznete „pomocníky“ na jednom místě. 

2) Zásobte se 

Naplňte spíž základními potravinami na měsíc. Zbylý prostor vyplňte hotovými jídly, které zmrazíte a kdykoli můžete rychle ohřát. Partner vám může pomoci s nákupem i nošením těžkých tašek. Má-li srdce kuchaře, nechte ho připravit ty pokrmy, které rozmrazíte pro večeře, kdy nezbývá na vaření čas. 

Pozor! Polotovary běžně obsahují pro těhotenství nepříznivé látky. Proto by těhotné ženy měly jejich konzumaci (zejména polévek v sáčku a masových polotovarů) omezit na minimum. 

3) Vyrazte na rande 

Naplánujte si večer jen pro sebe. Vyznejte si lásku. Dokažte si, jak moc jednomu na druhém záleží. Až miminko přijde na svět, zbude na „pusinkování“ mnohem méně příležitostí. 

4) Dejte si vanu 

Trpíte-li bolestmi, horká koupel během či ihned po porodu vás jistě dostane do sedmého nebe. Nechcete přece ležet ve špinavé vaně… Protože při mytí těhotenské bříško překáží, může se pro jednou v domácích pracích „blejsknout“ partner. 

Přestože valnou většinu povinností souvisejících s domácností zvládnete sama, měla byste se vyvarovat styku s chemikáliemi. Čištění sporáku, hubení hmyzu či provonění bytu raději vždy svěřte druhé osobě, popřípadě využívejte ekologické prostředky. 

5) Zajděte na pedikúru 

Dlouhé měsíce jste si přes bříško neviděla na prsty u nohou, což na nich může být znát. Nepodceňujte péči o tělo a duši před vaším velkým dnem. Při těhotenství se ve vás může hromadit spousta stresu. Při této příjemné proceduře máte šanci ho ze sebe dostat a cítit se více fajn. 

6) Zkontrolujte dětskou autosedačku 

Ještě autosedačku pro dítě ještě nemáte? Spěchejte do obchodu! Miminko se může kdykoli rozhodnout opustit dělohu. Zajistěte, že vašeho novorozence odvezete z porodnice bezpečně i při nečekaném porodu. Pokud už sedačku pro miminko máte, ujistěte se, že je správně připevněná. 

7) Doplňte nádrž 

Překvapil vás předčasný porod. Potřebujete zajet okamžitě do porodnice. Zjistíte ale, že jste „na suchu“. Noční můra každé rodičky! 

Z těchto důvodů mějte stále plnou nádrž. Zajistěte, aby se kontrolka paliva nikdy nerozsvítila. 

8) Zabořte hlavu do knih 

Přečtěte si o těhotenství a porodu vše, co jste zatím nestihla. Díky informovanosti pocítíte pevnou půdu pod nohama. Nastudujte si s partnerem především tématiku poporodní deprese a varovné příznaky, které sledovat. 

9) Vytvořte si seznam oblíbených skladeb 

Správně zvolená hudba dovede (nejen) těhotné ženy příjemně rozptýlit a uvolnit. Miminku tím navíc zpříjemníte příchod na svět z dělohy. Až si za pár let skladbu pustíte, vybaví se vám všechny zážitky na porod. Playlist sestavujte s partnerem, v něm každý nalezl své oblíbené písně. Jedná se navíc o skvělou příležitost k posílení vzájemného pouta.  

4 nejčastější příznaky, které lze pozorovat ve 38. týdnu těhotenství 

  • Neustálé močení

Hlavička dítěte v pánvi dotírá na močový měchýř, který pak častěji žádá o vyprázdnění. I přes časté výlety na toaletu dodržujte pitný režim. V době, kdy je porod „na spadnutí“, potřeba tekutin vzrůstá více než jindy. Vyměňte ale odpolední siestu s kávou za čaj, jinak si můžete záchod přenést rovnou k pohovce. 

Pokud se vám poslíčci ozývají stále častěji a silněji, porod už pravděpodobně ťuká na dveře. Provádějte s partnerem dechová cvičení a techniky vizualizace. 

  • Syndrom hnízdění

Droga těhotných žen před porodem se nazývá uklízení! Ačkoli na přípravě hnízdečka pro miminko není nic špatného, nevěnujte veškerou energii drhnutí umyvadla. Čím více sil ušetříte, tím spíše porodíte dítě hladce.  

  • Krvavý výtok

Hlenovitý výtok zabarvený růžovou, hnědou, nebo červenou krví signalizuje konec těhotenství. Jakmile ho zpozorujete, kontaktujte porodní asistentku či gynekologa. Pravděpodobně už chybí jen krůček k zahájení porodu. 

Co se děje s mým tělem ve 38. týdnu těhotenství? 

Donutil vás přeplněný měchýř přestěhovat se na záchod? Nemějte mu to za zlé: vždyť ho dítě stlačilo jako palačinku. Ať už to slyšíte jakkoli nerada, musíte stále dostatečně pít. 

V závěru 3. trimestru těhotné ženy navíc často trápí průjem. Podtrženo sečteno, v době před porodem se nevyplatí vstávat ze záchodového prkýnka. 

Právě průjem signalizuje blížící se vstup miminka do porodních cest. Vaše tělo mu uvolňuje cestu. Dobrá rada odborníků: nepřejídejte se. Vyhněte se příliš výživným a tučným jídlům i potravinám bohatým na vlákninu. Stejně tak omezte příjem cukrů a kofeinových nápojů, které stav ještě zhorší. Raději si dopřávejte potraviny doplňující ztracené elektrolyty. Nevýrazná strava obsahuje například: 

  • Lehké polévky 
  • Jablečné džusy 
  • Toasty 
  • Nanuky 
  • Banány 
  • Brambory 
  • Rýže 
  • Solené krekry 

Trvá-li průjem déle než 48 hodin, kontaktujte lékaře. 

K nadměrnému čištění střev se navíc může přidat výtok žluté tekutiny z prsou. Tekutina s hustotou podobnou vaječnému bílku se nazývá mlezivu neboli kolostrum. Jedná se počáteční formu mléka, které vyživuje miminko v prvních dnech života. Kolostrum obsahuje řadu protilátek, méně cukru a tuku a větší množství bílkovin než mateřské mléko, které ho později nahradí. 

Při odtoku mleziva se vyplatí nechat drahý outfit ve skříni. Pokud se děsíte představy vyjít ven „nevyfiknutá“, vsaďte na jednorázové kulaté vložky do podprsenky. Dovedou ochránit oblečení před skvrnami způsobené kapičkami. Jestli se spíše než o krůpěje jedná o nepřerušované potůčky mleziva, zastrčte si do podprsenky kojící polštářky.  

V nemocnici vám během NST, kardiotokografického nonstres testu (neboli monitoru), zkontrolují děložní stahy. V rámci vyšetření probíhá také měření srdeční aktivity plodu. Normální frekvence srdce miminka ve třetím trimestru činí 120 až 160 tepů za minutu. Smyslem NST je zjistit, zda se plod cítí dobře a diagnostikovat váš zdravotní stav. V případě přenášení plodu budete mít s kardiotokografickým přístrojem tu čest i později. 

Během vyšetření se nezapomeňte porodní asistentky zeptat vše, co vás na konci těhotenství zajímá. Porod může nastat každou chvíli!

Co nachystat na porod

90 % žen porodí ve vypočítaném termínu porodu v době 14 dní před ním nebo po něm. Je dobré v klidu a předstihu nachystat vše potřebné:

  • občanský průkaz
  • průkazku zdravotní pojišťovny
  • těhotenskou průkazku
  • oddací list nebo doklad o rozvodu
  • jiné nutné doklady: v případě, že matka je neprovdaná, prohlášení otce o souhlasu se zápisem do matriky (dítě dostává příjmení otce). Není-li tento doklad, je automaticky zapsáno jméno matky.
  • domluvit se na jméně potomka
  • zbalit si věci osobní potřeby

Z předchozích návštěv porodnice v době předporodního sledování jistě už víte jak dlouho budete po porodu v nemocnici, jak jsou organizovány návštěvy rodinných příslušníků a známých, kolik lůžek je na pokoji, zda budete společně se svým dítětem. Je dobré v klidu rozvážit, kterému dětskému lékaři svěříte péči o svého potomka.

Stalo se ve vašem 38. týdnu těhotenství něco zajímavého, nečekaného, krásného, vzrušujícího? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další čtení

Jednou ze známek blížícího se porodu jsou tzv. poslíčci. O průběhu porodu z hlediska činnosti personálu si přečtěte zde.

Charakter kontrakcí po odtoku plodové vody se změní. Částečným vyprázdněním dělohy, které způsobí odtékající plodová voda, dojde k posílení děložní činnos­ti a kontrakce jsou častější, silnější a efektivnější. Zároveň s odtokem plodové vody hlavička dítěte klesne těsně k brance, a tím ji mechanicky dráždí a roztahuje.

Máte připravenou tašku do porodnice? Je nejvyšší čas! Zkontrolujte si seznam, co si vzít s sebou do porodnice.

Ke konci těhotenství každá žena pociťuje oproti II. trimestru menší množství pohybů dítěte, ale často silnější. Je to z toho důvodu, že dítě je velké a má málo prostoru. Někdy žena nepociťuje pohyby svého dítěte a má obavy o jeho život. Čtete více o ztrátě pohybů plodu.

Odchod hlenové zátky - Mnoho žen ani nezaregistruje odchod hlenové zátky, která během těhoten­ství vytvářela „špuntík" v děložním hrdle a chránila plod před infekcí apod. Při odchodu hlenové zátky se mnoho žen domnívá, že jim odtekla plodová voda.

38. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týdenDalší týden

Diskuze k článku

infinoCar (neověřeno) | Pá 30.08.2024 14:22

<a href=https://enhanceyourlife.mom/>priligy prescription</a> When used only ONCE, at a100 mcg dose, it will cause a sudden surge in LH doses used for castration are way higher, about 4mg every month to maintain castration

Arturotulty (neověřeno) | Pá 30.08.2024 14:23

Мы — команда профессионалов, занимающаяся созданием и установкой кухонь https://fabrikaofabrikaokuhny.ru/.

Arturotulty (neověřeno) | Pá 30.08.2024 14:25

Мы гордимся качеством нашей работы и стремимся превзойти ваши ожидания https://fabrikaofabrikaokuhny.ru/.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA