Přejít k hlavnímu obsahu

I děti trápí metličkové žilky

Dětské nožičky

Nakrmit, pochovat, popusinkovat a spát. Zdá se, že první měsíce dětí nejsou o ničem jiném. Postupně se ale přidávají drobné problémy. Virózy, alergie, váhová manka. O metličkových žilkách se běžně nemluví. Ale co když se objeví? Je to vážné? Je to bolestivé? Je to nevratné?  

Co jsou to metličkové žilky?  

Kuperóza je onemocnění cévního systému. Cévky a žilky - drobné a tenké - ztrácí svou přirozenou pružnost a krev, která v nich proudí je skrz slabé stěny viditelná a prosvítá kůží ven. Metličkové žilky nejsou vybíravé. Nejčastěji se objevují na nohou, ale nepohrnou ani hrudníkem, předloktím nebo dokonce obličejem a krkem. A právě tam mohou nadělat největší škody na sebevědomí. U dospělých je výskyt poměrně častý. Může za to i téměř nekonečný seznam zhoršujících faktorů, které rozvoji kuperózy přispívají. U dětí je to ale nezvyk. Strach, obavy a šok.  

Jednou z nejčastějších příčin je genetika. A s tou se bojovat prakticky nedá. Co je dáno, nelze většinou změnit. A pokud ano, tak jen částečně nebo dočasně. Dřív nebo později se stejně projeví. Mimo to mohou metličkové žilky způsobovat kolísavé hladiny krevního tlaku, nadměrný stres, hormonální změny a nevhodné stravování, kouření nebo alkohol. Nic z toho ale není u malých dětí relevantní. U nich totiž stačí mnohem méně, aby se kuperóza objevila:  

  • Náhlá změna teplot prostředí  
  • Znečištěné prostředí (cigaretový kouř, alergeny)  
  • Negativní emoce  
  • Vystavení se slunci  
  • Kožní onemocnění - lupus, rosacea, suchá kůže, ekzémy  

Většinou se u dětí objevují během zimy, kdy venku prochladnou a uvnitř musí kůže rychle zareagovat na vzestup teplot klidně i o pětadvacet stupňů, rychle se prokrví a tenké žilky se přetíží, naplní a vystoupí těsně pod vrstvu pokožky. Způsobit je mohou i projevy vzteku, agrese, hysterie a usedavého pláče.  

Problém je v tom, že jakmile se objeví, nezmizí. Vyblednou a stáhnou se zpátky, ale s každým dalším rizikovým momentem se časový interval zkracuje a při častém namáhání pokožky se mohou na tvářích a dalších částech těla usadit trvale.  

Ohrožené skupiny 

Hlavní ohrožujícím faktorem je genetika. I další kategorie by se ale měly mít na pozoru. A není jich zrovna málo:  

  • Dívky v pubertálním věku - počátek hormonálních změn 
  • Děti věnující se pravidelnému sportu - častější a intenzivnější prokrvování cév  
  • Obézní děti (riziková je i pouhá nadváha) - kilogramy navíc vytváří tlak na cévy a žíly 
  • Děti s dýchacími potížemi - zduření nosní sliznice dráždí pokožku kolem nosu a tváří a podporuje šíření metliček v obličeji  

Jak s nimi žít?  

V drtivé většině případů se u dětí, u kterých se metličky objevily, nejedná o rozsáhlý problém, který by je omezoval v běžném životě. Na druhou stranu pravda je taková, že jde o omezení a nehezkou odlišnost, kterou si budou chlapci i dívky uvědomovat čím dál tím víc. Jde ale o nejlehčí formu křečových žil a s těmi - jak známo - se bojuje velmi těžko. Jediné, co můžete udělat, je péče a bedlivé sledování nad tím, jestli se stav nehorší a žilky se nešíří.  

Léčba? Ano i ne  

Prevence neexistuje. Nikdo totiž nečeká, že se metličky vůbec objeví. A když už se tak stane, je na jakoukoli prvotní péči, která by zabránila rozvoji, většinou pozdě.  

Nejúčinnější metoda, jak metličky utlumit, představuje otrocké vyhýbání se faktorům, které kuperózu zhoršují. Ne vždy je to ale možné. Pokud jde ale například o teplotní výkyvy, je normální, že se stav kůže i cév na část roku zhorší.  

Než se vydáte s dítětem k dermatologovi, který doporučí speciální procedury, můžete pokožku opečovávat krémy, protože suchá kůže je pochopitelně náchylnější k prokrvování a chřadnutí cév.

Diskuze k článku