Přejít k hlavnímu obsahu

Pálení žáhy v těhotenství: 11 tipů, jak uhasit oheň

Pálení žáhy v těhotenství

Způsobilo mé pálení žáhy jídlo?
Očekávala jste oteklé kotníky, ranní nevolnost a nateklá prsa. Ale tato palčivá porucha trávení? Kde se vzala?
 

Jak naznačuje její název, pálení žáhy (nazývané také gastroezofageální reflux, kyselý reflux či jícnový reflux) je cítit jako „oheň“ v hrudi, jehož plameny dosahují do jícnu: trubice spojující hrtan se žaludkem. Žaludeční kyseliny mohou proniknout až na úroveň krku.

Jaké jsou symptomy pálení žáhy v těhotenství?

Kromě pocitu pálení, jež trvá v rozmezí několika minut až hodin, může budoucí maminka čelit taktéž následujícím příznakům:

  •   Hořkokyselá pachuť v ústech
  •   Říhání
  •   Pocit nafouklého břicha
  •   Časté kašlání
  •   Bolest v krku

Přestože burrito, které jste měla k večeři, situaci pravděpodobně ještě zhoršilo, neboť tak se děje u všech kořeněných potravin, zdroj problému je třeba hledat v hormonální rovině.

Co způsobuje pálení žáhy v těhotenství?

Pakliže máte hruď v jednom ohni, nejste sama. Podle studie Juana C Vazqueze pálením žáhy trpí až 45 procent těhotných žen. Nastávajícím maminkám, které tento příznak těhotenství obtěžoval před početím, více hrozí, že mu budou čelit právě během gravidity.

Pálení žáhy vás může dopálit v kterémkoli úseku vaší cesty za miminkem. Avšak nejčastěji se tak děje během druhého a třetího trimestru těhotenství. Přestože experti stále hledají příčinu, mezi hlavní podezřelé se řadí následující trio:

1. Hormony

Progesteronu se nepřezdívá „těhotenský hormon“ náhodou. Vyživuje totiž dělohu maminky, stejně jako dítě v ní ukryté.

Jelikož jeho úlohou je mimo jiné uvolňovat svaly, v případě pálení žáhy může hormon uvolnit dolní jícnový svěrač. Tato antirefluxní bariéra uzavírá prostor mezi citlivou stěnou jícnu a agresivní žaludeční kyselinou.

Při pití či jezení se svěrač za běžných okolností rozevírá, aby vpustil nestrávenou potravu do žaludku, než se pevně zavře. Ovšem jak hladina progesteronu stoupá během těhotenství, může se uvolnit svalstvo, včetně svěrače jícnu, což umožní žaludečním kyselinám spolu s natrávenou potravou zpětně proudit do jícnu, ne-li do krku. Při tomto ději vzniká nám nepříjemný pocit pálení na hrudi, jemuž se laicky říká „pálení žáhy“.

2. Zpomalené trávení

Kvůli hormonu progesteronu potrava v žaludku přetrvá déle než obvykle. Jak klesá rychlost trávení, zvyšuje se riziko pálení žáhy.

3. Rostoucí dítě v děloze

Jak se vaše děloha v těhotenství rozšiřuje, soupeří o prostor s některými dalšími orgány. Stejně jako když zmáčknete tubu se zubní pastou, vaše děloha vyvíjí tlak na váš žaludek, což zvyšuje riziko úniku žaludečních kyselin; a to zejména při plnosti žaludku. Pochopitelně spolu s dělohou roste i toto riziko.

Tento jev může pomoci vysvětlit skutečnost, proč se reflux objevuje častěji v průběhu těhotenství.

Osvědčené způsoby pro zmírnění pálení žáhy u těhotných žen

Ať už pálení žáhy vzniká z jakéhokoli důvodu, jedno je jisté: je nepříjemné. Jak mohou těhotné ženy zmírnit pyrózu?

1. Dávejte si pozor na jídelníček

Není překvapivé, že tučná, smažená, těžká a výrazně kořeněná jídla vedou k vyšší produkci žaludečních kyselin než ta lehká a chuťově nevýrazná. Vyvarujte se proto zejména následujícím potravinám:

  •   Kyselé citrusové plody a jiné kyselé potraviny 
  •   Čokoláda
  •   Česnek a cibule
  •   Nápoje s obsahem kofeinu, zejména káva
  •   Alkohol, zejména bílé víno
  •   Limonády

U příliš tučných pokrmů, která zpomalují trávení, lze uvést typické příklady:

  •   Vepřo knedlo zelo
  •   Smetanové omáčky typu svíčková
  •   Smažený řízek
  •   Hranolky z fast food restaurací
  •   Nudle smažené na oleji
  •   Hamburger
  •   Majonézy
  •   Uzeniny

Příliš se neví, že také příliš horké, nebo naopak studené pokrmy „nedělají dobrotu“.

2. Namísto tří velkých jídel „zobejte“ často malé porce

Takovýto stravovací režim může těhotné ženě pomoci předejít pocitu přeplněného břicha, a navíc urychlit vyprazdňování. Objemné jídlo klade vyšší nároky na vaše trávení.

3. Poslední jídlo si dopřejte nejpozději tři hodiny před ulehnutím

Pokud je organismus nucen trávit potravu v době, kdy spíte, případně jen ležíte, zaděláváte si na různé zdravotní komplikace; pálení žáhy nevyjímaje.

4. Při jídle se posaďte vzpřímeně

Vaše matka se v tomto ohledu jednoznačně nemýlila: sedět „jako pravítko“ má význam i v rámci prevence pálení žáhy. Díky gravitaci zkonzumována strava zůstane „tam, kde má být.“ 

5. Při spaní zvedněte hlavu o 15 až 23 centimetrů

Nejjednodušším způsobem pro splnění tohoto doporučení je vypodložení hlavy polštářem a ležení na levém boku. 

Protože žaludek zůstává při této poloze umístěn níže než jícen, klesá riziko proniknutí žaludečních šťáv do jícnu.

Lze též umístit bloky pod nohy horní části postele, a tím tuto část nábytku nazvednout. Případně zvažte pořízení klínového polštáře, jenž umístíte do prostoru mezi matrací a základ postele (tj. rošt či pevná deska).

6. Noste volné oblečení

Odříkejte si oděvy, které způsobují tlak kolem vaší bránice, ať už jsou jakkoliv svůdné. Nyní nastal čas na pohodlné a volné kalhoty.

7. Pijte po jídle, nikoliv před ani během něj

Pakliže jídlo zapíjíte, utváříte si v žaludku přeplněné a rozbředlé prostředí, jež podporuje pálení žáhy.

Za bezpečné lze považovat pití po krátké přestávce po posledním soustu.

8. Řekněte „stop“ cigaretám

Existuje mnoho důvodů, proč byste během těhotenství neměla kouřit. Věřte, že pálení žáhy je pouze jedním z nich.

Chemikálie obsažené v cigaretách způsobují uvolnění dolního jícnového svěrače, a natrávená potrava, která obsahuje žaludeční šťávy, získává možnost vystoupat a „založit požár“.

9. Nepijte alkohol

Je dobře známa skutečnost, že expozice alkoholu může vyvíjejícímu se plodu zadělat na nejrůznější zdravotní komplikace: vše od nízké porodní hmotnosti až po poruchy učení.

Tato návyková substance je schopna napáchat značné škody také v těle těhotné ženy; mimo jiné uvolnit svěrač jícnu.

10. Vyzkoušejte akupunkturu

Přestože ve studii z roku 2015 těhotné ženy, které procházely akupunkturou, vykazovaly stejné symptomy jako ženy bez akupunktury, v případě terapie akupunkturou došlo k viditelnému zlepšení v oblasti jídla a spánku.

11. Poraďte se vaším lékařem o lécích na pálení žáhy

To zahrnuje i volně prodejné medikamenty. Některé z nich je totiž bezpečné užívat během těhotenství.

Antacida pomáhají neutralizovat kyselinu v žaludku a potlačit pocit pálení. Univerzita ve Wisconsinu uvádí, že použití volně dostupných antacid obsahujících uhličitan vápenatý je bezpečné. K takovým léčivým přípravkům, jež jsou k dispozici na českém trhu, patří:

  •   Rennie
  •   Omeprazol Teva Pharma
  •   APO-OME
  •   Helicid 20 Zentiva

Pakliže se vám nepodařilo uklidnit reflux změnou životního stylu a volně dostupnými prostředky, může vám lékař předepsat farmaka na pálení žáhy, jako je Pantoprazol a Controloc, jež jsou obecně považována za bezpečná během těhotenství.

Také kvůli lékům bez předpisu se může vyplatit navštívit lékaře, neboť doporučení z jeho strany vám možná umožní obdržet silnější dávku daného preparátu. Typickým příkladem je volně prodejný Nolpaza 20 mg a Nolpaza 40 mg na předpis.

Avšak nezapomeňte, že v těhotenství si musíte velice dobře promyslet, co vložíte do vašeho těla. Celkově by o sebe těhotná žena měla ve všech ohledech pečovat.

Pokud jde o léky na pálení žáhy, například následující antacida jsou považována za nevhodné pro těhotenství:

  • Obsahující hydrogenuhličitan sodný, jenž může podporovat rozvoj otoků.
  • S obsahem aspirinu, která mohou být toxická pro vaše dítě. Užívání aspirinu během těhotenství bývá spojováno se ztrátou těhotenství, vrozenými srdečními vadami a krvácením do mozku u předčasně narozených dětí. Nutno podotknout, že v některých případech vám lékař může nasadit aspirin v rámci prevence či léčby těhotenských komplikací, jako je preeklampsie.
  • Obsahující trikremičitan hořečnatý, jehož použití v těhotenství nebylo prokázáno jako bezpečné.

Závěr o pálení žáhy v těhotenství

Přestože pálení žáhy v těhotenství je běžným a nepříjemným příznakem gravidity, pyróza by měla ustoupit po porodu v souvislosti s tím, jak se normalizuje hladina hormonů.

Možná nebudete schopna zabránit gastroezofageálnímu refluxu žáhy, zvláště pokud jste k němu byla náchylná před těhotenstvím. Na druhou stranu výše uvedené jednoduché modifikace životního stylu vám mohou pomoci „uhasit hruď“. K lékům přistupujte až tehdy, když se tato opatření ukáží jako neúčinná.
 

Diskuze k článku

truranida (neověřeno) | Pá 08.11.2024 18:40

5 yesterday priligy reddit Handlers carry their dogs to their respective corners the referee shall say Face your dogs