Přejít k hlavnímu obsahu

Návštěva restaurace aneb postrach všech rodičů

Restaurace

Život s dítětem už nikdy nebude jako dřív. Někteří rodiče si to sice namlouvají, ale pravda je někde úplně jinde. A jedno z míst, kde to pocítíte nejsilněji, je v restauraci. Takový kalup jste dlouho nezažili. 
 

Velká neznámá

Dozajista máte v živé paměti, jak dlouhé hodiny sedíte u stolu, klidně si povídáte, popíjíte víno a dopřáváte si i několik chodů za sebou. Dělíte se o hranolky a nasáváte příjemnou atmosféru. Kdo by nemiloval chvíle na romantické večeři. Na konec si objednáte nálož vybraných sýrů a gurmánský zážitek doladíte ústřicemi nebo šneky. Ideální kombinace. 

Nemusí jít ale jen o setkání ve dvou, svoje kouzlo má i oběd s kolegy nebo posedávání v kavárně s kamarádkou. To prostředí v restauraci je prostě dokonalé a nenecháte si ho ničím a nikým rušit. Skvostná představa. Co když s sebou ale “vláčíte” dítě? Malého vetřelce, který má nenechavé ruce a každou nespokojenost dá hlasitě najevo. Máte dvě možnosti. Buď se návštěvy restaurace vzdáte a počkáte klidně i deset let, dokud dítě nepovyroste a vy neseberete odvahu .. nebo to prostě zkusíte a obrníte se trpělivostí. Doporučujeme druhou možnost. Nemusí to dopadnout tragicky, když dodržíte pár jednoduchých pravidel. 

Patero pro klid v duši 

Osvojte si těchto pět rad a každá návštěva restaurace proběhne v rámci možností v klidu a bez kolize. Kompromisům se sice nevyhnete, ale pořád lepší než se toho, že nebudete muset stát u plotny, dobrovolně vzdát. 

1. Nepodceňujte výběr 

Zapomeňte na luxusní restaurace a stylová bistra. To si vyčleňte na dobu, kdy babičky pohlídají a vy budete mít chvilku pro sebe a partnera. Nemá smysl setrvat v prostředí, kde se vyžaduje dekorum a klidné chování. Děti to nikdy nepochopí. Půlroční ani pětileté. Když si budou chtít pobrečet nebo jen protáhnout nožky běháním kolem stolu, těžko jim zabráníte. 

Na druhou stranu se nemusíte stáhnout z výsluní a zašít do temného koutku v zapadlé hospůdce, kde troška křiku lidem vadit nebude. Vybírejte z restaurací, kde je dětský koutek, dostatek prostoru, zahrádka s pláckem na hraní a válení nebo alespoň zásoba dětských knížek. Důležité je i menu. Zvolte podnik, kde mají mimo lahůdek pro vás i klasiku v podobě párku nebo hranolek, které děti zkrátka zbožňují. Pro jednou netlačte na pilu, odpoutejte se od zdravého stravování a dopřejte dětem něco “zakázaného”. Tím, že jim v načančané restauraci budete nutit dušenou brokolici a cuketové nudle, situaci jen zhoršíte a probudíte v nich odpor k jídlu, návštěvě podobných podniků i ke společně trávenému času. 

Předem si zjistěte, jestli je pro děti na místě všechno zázemí - koutek, přebalovací pult, židlička, malé příbory a celá řada dalších nezbytností, které návštěvu usnadní nejen prckům, ale i dospělým. 

Je jasné, že rodiče vedou děti k zdravé stravě. Někdy si ale i ti nejmenší zaslouží odměnu a ochutnat něco nového. Slíbíte jim sýrovou pizzu a americké brambory s extra porcí kečupu nebo zmrzlinový pohár s čokoládou? Fajn, nic proti ničemu, ale svůj slib dodržte. Jak jinak by se s vámi děti chtěly příště vydat na jídlo, když by hrozilo, že je to zase past? 

2. Mimo systém 

Těžko děti držet na uzdě, když jsou v novém prostředí, kde chtějí (a podle nich i musí) všechno prozkoumat. Zvedněte se od stolu a jděte s ním prozkoumat blízké okolí, nahlédněte za bar, prohoďte pár slov s číšníkem, odskočte si na toaletu a prohlédněte se v zrcadle, nechte dítě schovat se pod stůl a okomentovat menu. Děti zkrátka nikdy mezi běžné zákazníky patřit nebudou. A je chybou myslet si, že vydrží hodinu a půl sedět na místě a těšit se ze svěží barvy chřestu. 

3. Rovnýma nohama 

Na jedné straně se nesmíte bát vzít dítě do restaurace, na straně druhé není špetka plánování na škodu. Vyhněte se časům přes oběd, kdy jsou podniky plné. Stejně tak k večeru si tam jdou lidé odpočinout po práci. Volte proto plonkové termíny během dopoledne nebo naopak odpoledne, kdy jsou bezdětní a pracující plně zaneprázdnění a restaurace jsou poloprázdné. Děti si tam užijí návštěvu mnohem víc a vy nebudete mít tolik nervů s hlídáním. 

4. Pravidla musí být 

Ano, v restauraci si mohou děti užít volnější režim, kdy rodič není tak přísný a leccos dovolí. To ale neznamená, že se zapomene na slušné vychování a pravidla, jak se správně stolovat a hodovat. Nohy zůstanou pod stolem a místo rukou se používá příbor, nekřičíme, nepláčeme, neupozorňujeme na sebe. Vysvětlete dětem všechny poučky předem a v případě nouze mu je připomeňte. V restauraci může být zábava, ale musí to mít svou kulturu. A to platí pro všechny strávníky bez ohledu na věk. 

5. Jeden po druhém 

U malých dětí je asistence během jídla nezbytná a ni starší děti kolem tří let nesnědí polévku bez ztráty kytičky. Buďte jim jako rodiče maximálně nápomocní. Někdy je to ale těžké. Máte se soustředit na svoje jídlo nebo krmit jedno dítě a druhému otírat pusu? Poproste číšníka a kuchaře, aby vám jednotlivé porce rozdělili a přinesli s dostatečným časovým odstupem. Nejdříve nakrmte děti a pak se zaměřte na svoje jídlo. Když jíte, vytáhněte k kabelky malou knížku nebo plyšového kamaráda a nechte si děti hrát. Jednoduché a účinné. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA