Základ úspěchu
Některé děti zvládnou prokřičet celý den a vyjma času na krmení nedat rodičům ani chvilku na odpočinek. Je to náročné a není důvod se divit, že občas vypěníte, nadáváte, hořekujete, proklínáte, hledáte zoufalá řešení, projíždíte internetová fóra a bují spory mezi vámi a partnerem. To vypětí, které dětský pláč vyvolává, je tak silné a paralyzující, že se na něj nejde předem připravit. O to víc, když musíte souběžně s tím fungovat v domácnosti, postarat se o chod, lékaře, procházky, dítě, zvířata, úřady, nákupy, vaření a spoustu dalšího.
Je těžké nepropadnout panice a nenaštvat se na ty rodiče, co se svým klidným a spícím dítětem chodí na procházky a užívají si společné chvilky. Základem je ale absence srovnání. Musíte se vypořádat se situací, která u vás nastala. A až pak se dívat kolem sebe. Musíte věřit, že se situace zlepší. Někdy za měsíc, jindy za rok. Jsou i děti, u kterých se pláč promění v období vzdoru, odmlouvání, uvědomování si emocí. .. A to trvá spoustu let. Navázání vztahu s dítětem, pocítění důvěry a bezpečí je pro stopku neutišitelného pláče zcela klíčové.
Neodsuzujte děti, jsou vyděšené z nového prostředí, někdy i z reakcí a podnětů kolem sebe, z tempa, které je na ně vyvíjené. Je toho tolik, s čím se musí vyrovnat. Nový svět, změna světla a tmy, jídlo, bolesti břicha, nepohodlí, neschopnost přetočit se nebo dosáhnout toho, co chtějí, nemají náladu na rodiče, sourozence ani ukolébavky, vadí jim peřinka, vypadl dudlík. Pro vás to jsou sice malichernosti, ale pro dítě zásadní momenty, na kterých stojí jejich den. A protože to jinak neumí, pláčou. Je to jediný způsob, jak o sobě můžou dát vědět.
Zastavte to
Způsobů, jak utnout dětský pláč, je celá řada. Problém je v tom, že žádná rada není univerzální a použitelná vždy. Děti se proměňují, každý prcek má rád něco jiného, co uklidňuje jednoho, neplatí na druhého. Každý rodič tak musí vycítit a jasně určit, co je pro jeho dítě to nejlepší. Někdy je to ale běh na dlouhou trať. Preference se totiž mění i s věkem a v rámci vývoje. Musíte zkoušet a kombinovat, být trpěliví a neustále dávat dítěti najevo, že máte pro pláč pochopení a není pro vás obtěžující. V opačném případě byste situaci jen zhoršili. Jakmile totiž dítě vycítí neupřímnost nebo snahu vyřešit vše v presu, dá vám to jasně najevo.
K sobě
Jak první vás dozajista napadne pevné objetí, ale mnohem lepší je poloha na zádech, kdy dítě zabalíte do hebkého šátku. Ruce dejte podél těla, nohy natáhněte a zaviňte ho od ramínek až po paty. Ze začátku vám to nebude příjemné, dítě bude znehybněné a zafixované, ale je mu to tak příjemné a pro něj uklidňující. Nemůže se “rušit” rukama ani nohama, snažit se otočit nebo si připadat jako malá fazolka ve velkém a otevřeném prostoru. Spousta dětí tak nejen odpočívá a překonává chvíle pláče a strachu, ale dokonce i spí.
Náruč jinak
Spousta rodičů dítě chová a natřásá, ale bohužel to není zrovna vhodný způsob, jak dítě uklidnit. O zdraví nemluvě. Ohněte ruce v loktech a předloktí mějte rovnoběžně s podložkou. Na ruku pak břichem položte dítě a jeho hlavičku mějte v dlani, ruce a nohy nechte volně viset dolů. To je poloha, která může být pro rodiče lehce náročná, ale dětem vyhovuje a v mnohém jim uleví. Je pro ně mnohem přirozenější než klasické polohy vzpříma nebo v pololehu.
Do zpěvu
Děti milují opakující se zvuky. A pokud slyší hlas matky nebo otce, máte z poloviny vyhráno. U velmi malých dětí se ale vzdejte pohádek a příběhů a do úmoru opakujte pár slov, uklidňující “ššššš” nebo jen omílejte kraťoučký popěvek s jednoduchou melodií, broukejte. Je to na vás. Bude to trvat několik minut, aby dítě podkres zaregistrovalo. Ale jakmile si na něj jednou zvykne, stane se z toho při pláči jistota, na kterou se můžete spolehnout. Jen je třeba najít to pravé.
Našlapujte opatrně
Metod na utnutí pláče je pochopitelně mnohem víc. Ale na rozdíl o třech výše zmíněných jsou tyto kontroverzní a ne každý jim přijde na chuť. Rodiče ani děti. Stačí vyzkoušet a sami uvidíte, je-li to dobrá volba.
- Pohupování na gymnastickém míči s dítětem na ruce
- Nabídnutí dudlíka pro nenutritivní sání a zklidnění
- Noční vycházka v kočárku, přejíždění přes práh dveří
- Poloha na břiše (pouze s dozorem dospělého)
Zkoušejte a kombinujte. Jen vy musíte přijít na to, co vašemu dítěti nejvíce vyhovuje.