Ve 33. týdnu těhotenství se miminku zpevňují kosti. Může vás čekat pár ne zrovna příjemných příznaků gravidity. Zjistěte vše potřebné o 33. týdnu těhotenství a jak se při něm vaše tělo a tělíčko miminka mění.
TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU
Jak velké je mé miminko ve 33. týdnu těhotenství?
V řeči ovoce a zeleniny, které jste v posledních týdnech jistě porozuměla, má vaše miminko velikost hlávkového salátu, tedy zhruba 43,7 centimetrů. Za tento týden se může vytáhnout skoro o centimetr a půl. Váží už necelá dvě kila a v dalších týdnech ho čeká váhový přírůstek minimálně 200 gramů za týden.
Miminko v děloze už zabírá více prostoru než plodová voda. Proto jeho kopance a šťouchance můžete cítit ostře jako nikdy.
Co se s děje s mým miminkem ve 33. týdnu těhotenství?
- Miminku se nyní zpevňuje většina kostí, s výjimkou kostí lebky. Ty ještě nejsou vzájemně spojeny, ještě chybí spojení, takže může dojít k jejich pohybu nebo vzájemnému překrývání. Už chápete, proč se některé děti rodí s lehce zašpičatělou hlavou? Díky neukončenému vývoji lebky plod snadněji putuje porodními cestami. Trvá až do dospělosti, než spolu s mozkem a ostatními tkáněmi dosáhne své lebka konečné podoby.
- Váš plod má již všechny charakteristiky narozeného miminka. Už se mu i zavírají při spánku oči a otevírají se, když je vzhůru. Dochází také ke ztenčení stěn dělohy, takže se k vašemu miminku dostává více světla. Naučí se tak rozlišovat mezi dnem a nocí.
- Imunitní systém dítěte je už v provozu. Stále do něj posíláte nové protilátky, a tím ho zdokonalujete. Až miminko opustí vaše lůno, dovede se lépe ubránit choroboplodným zárodkům.
6 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 33. týdnu těhotenství
1) Křehké nehty
Za tento příznak pošlete stížnost na těhotenské hormony. Dopřávejte si spoustu avokád, ořechů a banánů. Zajistěte také, abyste stravou získávala mnoho biotinu.
2) Zapomnětlivost a neohrabanost
„Těhotenský mozek“ všichni dobře známe. Ať už za to mohou hormony, nervozita z přicházejícího porodu a mateřství nebo obojí, projevy jsou stejné: špatná paměť a neobratnost.
3) Bolesti hlavy
Nejspíš vás už v některé fázi těhotenství nepříjemně překvapily. Ve 33. tt hladina hormonů ještě více kolísá a vy čelíte zpravidla větším bolestem, než kdy dříve. Jedním z překvapivých viníků bolesti je i dehydratace. Ujistěte se, že pijete hodně vody!
4) Varixy vulvy
Některé ženy trápí křečové žíly na nohách, jiné zase na intimních partiích, což odborníci nazývají varixy vulvy. Celkem jazykolam, nemyslíte? Jak poznáte, že jste je „získala“? Sezení pro vás je mučení.
Abyste si trochu ulevila od bolesti, zkuste si podložit zadek ledovým obkladem: zabalte led do utěrky nebo kusu oblečení. Cvičení na podporu pánevního dna vám také může prospět, jelikož stimuluje krevní oběh v této oblasti a posiluje podpůrné tkáně žil.
5) Nespavost
Počítání oveček zaútočí ve třetím trimestru téměř na každou těhotnou. Ať už to způsobují křeče v nohách, pálení žáhy, hormony, inkontinence a potřeba chodit často „na malou“, nebo (samozřejmě) blížící se porod. Horká koupel před spaním nebo masáž od vašeho partnera mohou podpořit váš spánek. Nestyďte se o ni říct, před příchodem miminka potřebujete co nejvíce relaxovat.
6) Bolest břicha/oblého děložního vazu
Ať už to nazveme jakkoli, jedná se o píchavé nebo často i křečovité bolesti. Vyskytují se na jedné či na obou stranách spodního břicha.
Můžete ji pocítit během výrazné změny polohy, například při vstávání, když jste ležela či seděla. Ozvat se mohou i při náhlém pohybu, jako je kýchání, kašlání nebo smích. Pokud se bolest objevuje často nebo ji doprovází další příznaky, například poševní výtok nebo krvácení, oznamte to neprodleně lékaři. Při normálním průběhu stačí zvedat nohy nahoru nebo nosit těhotenský břišní pás, abyste bolest zmírnila.
7) Přehřívání
Váš metabolismus se zrychluje a tělo tak moc zahřívá, až můžete téměř vyhořet! Noste volné oblečení a relaxujte, kdykoli máte příležitost. Pomocníkem může být i studený flanel na hlavu či větrák.
Co se děje s mým tělem ve 33. týdnu těhotenství?
Pokud vás trápí varixy vulvy, zkuste při ležení zvednout nohy do výšky, nebo je alespoň podložit polštářem. Když jste „na velké“, příliš netlačte. Jestli vás i tak váš výkon bolí, vezměte si do ruky kousek složeného toaletního papíru nebo vložku a jemně ji přitlačte k vulvě, zatímco se pohybuje obsah střev.
Dočkejte času, zhruba měsíc po porodu se vaše bolavé žíly dají opět do pořádku
Masáž hráze: jak na ni?
Asi to nezní lákavě jako víkend v Karlových Varech, ovšem každodenní masáž oblasti mezi pochvou a konečníkem (neboli masáž hráze) vás může poměrně spolehlivě ochránit před natržením hráze. Zvýší vám šanci vyhnout se chirurgickému nástřihu hráze, zákroku zvanému epizomie. Navíc se po porodu tato oblast rychleji zhojí.
Důkladně si omyjte ruce. Masáž můžete provádět jedině, když netrpíte oparem, vaginální kandidózou či jinou infekcí. Podívejte se, jak bezpečně a s dobrými výsledky masáž hráze provádět:
Usaďte se do pololehu s mírně pokrčenýma nohama. Naneste olej s vitamínem E (můžete ho získat propíchnutím kapslí s tímto vitamínem), čistý rostlinný olej či osobní lubrikant na vaše prsty a na oblast hráze. Nepoužívejte vazelínu, minerální olej ani dětský olejíček, jelikož mohou tkáň vysušovat.
Masáž hráze: postup
- Vsuňte polovinu vašeho palce (nebo oba) co nejhlouběji do vaší vagíny. Tlačte dolů směrem ke konečníku a současně i do stran.
- Pozvolna, ale silně pokračujte v roztahování pochvy, než ucítíte mírné mravenčení nebo pálení.
- Setrvejte v této poloze zhruba dvě minuty.
- Pomalu a jemně masírujte spodní část pochvy pohyby vpřed a dozadu ve tvaru písmene U a vyvíjejte tlak do stran a dolů.
- Tkáň nakonec asi minutu promasírujte palci proti ukazováčkům: palce jsou v pochvě, ukazováčky vně hráze, proti palcům. Vyvíjejte opakované pohyby vpřed a vzad.
- Buďte jemná. Oblast, s kterou se chystáte zacházet, je velmi citlivá a vy se přeci nechcete poranit. Při masáži nevyvíjejte tlak na močové trubice. Mohlo by to vést k podráždění či infekci.
Nejste si jistá, zda provádíte masáž správně? Nestyďte se poradit s porodní asistentkou. Od tohoto týdne začnete častěji chodit do poradny pro těhotné ženy. Kontroly vás čekají každé 2 týdny.
Stalo se ve vašem 33. týdnu těhotenství něco zajímavého, nečekaného, krásného, děsivého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!
Tipy na další články
Nedoporučuje se zbytečně cestovat. Otřesy a vibrace mohou děložní sval dráždit a provokovat předčasný porod. Pokud nemáte nepříjemné pocity nebo vám nehrozí předčasný porod nemusíte se bát ani pohlavního styku. Svoji aktivitu zaměřte postupně na přípravu domova, dokupte potřebné věci.
Vaše dítě může již mít sny. Váš spánek ve 3.trimestru může být komplikovaný, podívejte se jak si v tomto období ke spánku lehnout.
Vstup do rodičovství je krásný, ale náročný: Žena se v těhotenství i po porodu potýká se změnami nálad a vyrovnává se s neustálými proměnami svého těla. Proč navštěvovat předporodní kurz?
Masáže před porodem, které pomáhají ulevit bolestem
Rady nastávajícím tatínkům jak pomoci partnerce u porodu
Předčasný porod ve 33tt - pokud jste měla strach z předčasného porodu, ráda se dozvíte, že 99 procent dětí narozených v této době může přežít mimo dělohu - a většina z nich nemá žádné dlouhodobé problémy spojené s nezralostí.