Masáž před porodem: jak na ni?
Třete oblast křížové kosti - za použití dlaně masírujte oblast křížové kosti a spodní partii zad ženy. Masírujte do rytmu dýchání ženy a slovně ji povzbuzujte, aby netlačila.
Vytvořte krouživý tlak - přitlačte prsty na kost křížovou a poté jimi opatrně kroužíte. Prsty mějte opřené o boky ženy.
Působte hlubokým tlakem — stlačte prsty střední část každé hýždě ženy a držte po celou dobu kontrakce. Žena by se měla soustředit na pravidelné hluboké dýchání, které jí pomůže relaxovat.
Ve chvíli, kdy přestává kontrakce a žena má již stahy po 3 až 2 minutách, je velice málo času na odpočinek, než přijde další. Proto nechte ženě tento čas na to, aby se naprosto uvolnila a načerpala síly na další stah. Někdy dokonce ženy upadnou do tzv. mikrospánku, rychle zrelaxují a začíná další kontrakce.
V těchto posledních chvílích, jsou to asi poslední 2 hodiny I. doby porodní, tedy doba těsně před úplným otevřením branky, má žena opravdu jen málo času na odpočinek mezi kontrakcemi. Také I. doba porodní již trvá nějakou dobu, a tak fyzické, ale i psychické síly ubývají. Zde je opět čas pro vás, pro partnery.
Osvěžení ženy v průběhu porodu
Ženu velice osvěží přikládání studené mokré pleny na čelo a celý obličej. Svlažení úst a krku podáním malého množství tekutin. Velkým pomocníkem na konci I. doby porodní je pobývání ve vlažné sprše, je však dobré ženu motivovat a pomoci jí při přecházení. Samozřejmě především vaše přítomnost, psychická podpora a správná motivace vaší ženy je ta největší pomoc.
Pamatujte na to, že žena na konci 1. doby porodní někdy malinko začne pochybovat o konci porodu a o zdárném průběhu celého děje. Nyní to bude pravé na vás, abyste ženu povzbudil a řekl jí něco, co ji potěší. Nebojte se toho, že to nezvládnete. Porodnický děj vás vtáhne a během celé I. doby porodní si ani neuvědomíte, že jste na konci a že za chvíli bude vše za vámi.
Porod je sice velice zvláštní, ale přirozený děj. Takže nemusíte mít obavy, že budete nějak nemile překvapen a že si nebudete vědět rady.
Přítomnost u porodu
Vaše přítomnost u porodu a u vaší ženy neznamená, že musíte znát odborné a přesný děj porodu, že budete muset obsluhovat nějaké přístroje, nebo výrazy zdravotnický personál dávat kontrolní otázky. I tento personál je rád, že u vaší ženy jste. Je to úleva i pro ně, protože každá rodící žena vyžaduje pozornost a přítomnost někoho pokud možno po celou dobu porodu. A i kdyby personál porodního sálu chtěl sebevíc, má spoustu dalších povinností a jiné rodičky a o vše se během služby musí postarat.
Vaše obavy z přítomnosti u porodu, z vaší nevolnosti nebo snad neschopnosti v pravý čas dobře pomoci můžete překonat tím, že budete co nejvíce vědět a tím se na vše řádně připravíte. Žena na vás bude v průběhu celého porodu klást především psychické, ale i fyzické požadavky. A tak je dobré navštívit s vaší ženou alespoň pár lekcí předporodní přípravy, kde si můžete vše prakticky vyzkoušet. Jděte se se ženou určitě podívat na porodní sál, kde chcete rodit.
Buďte přirození
Je přirozené, že vaše žena si své nejintimnější chvíle a přání raději poví s vámi, než s porodní asistentkou, kterou vidí poprvé v životě. Je to přirozené. Vy jste jí blízký, vám důvěřuje. Miminko je vaše společné. Nebojte se tedy, že svoji úlohu „partnera u porodu" nezvládnete! Je to mnohem jednodušší a přirozenější, než si teď myslíte. Domluvte si se ženou ještě teď, kdy je porod daleko, co si ona i vy od vaší přítomnosti u porodu slibujete a přejete. Jistě najdete společný plán, jak jít vašemu děťátku co nejlépe vstříc.
Každý porod, ať už je veden jakýmkoliv způsobem, je porod vašeho dítěte, proč byste se ho tedy nemohl účastnit? Existuje na to spousta názorů a je vždy na lékaři, jak rozhodne. Nicméně, i když se situace komplikuje, je žena vždy ráda, když je u ní v této tíživé situaci právě někdo jí blízký. Je i správné a dobré, že i partner vidí, jak se situace vyvíjí. Ze lékaři a zdravotnický personál dělají vše, co mohou. Muž může být po celou dobu u své ženy i u porodu císařským řezem, především pokud je císařský řez veden v epidurální anestézii. Žena nespí, a tak je vhodné, že ji partner rozptyluje a uklidňuje.
Nevyhánějte partnera z porodního sálu
Také porod kleštěmi není důvodem, proč vyhánět partnera z porodního sálu. Jeho přítomnost situaci nezhorší, ba naopak. Může ženě pomoci udržet klid a vyrovnanost. Je však na zvážení, zda partner psychicky unese, že jeho dítě je taženo kleštěmi. Je to ale spíše otázka personálu, který je zvyklý pracovat samostatně. Nevysvětlovat své záměry ani postup řešení, a tak má pocit, že by jim otec v jistých kritických okamžicích mohl vlastně překážet.
Záleží i na vás, jak se na porodním sále prosadíte. Samozřejmě to neznamená, že se budete hádat s lékaři nebo sestrami a budete tak zhoršovat situaci, že se budete dožadovat něčeho až přespříliš. Pokud si ale hned na začátku pohovoříte s personálem o tom, jak si porod představujete, a že byste rádi byli za každých okolností, lze v této věci jistě hodně udělat.
Těhotenství a porod