Bolesti hlavy v těhotenství
Mírné bolesti hlavy jsou jedním z nejčastějších problémů v prvních měsících těhotenství. Tyto bolesti hlavy jsou způsobeny změnami krevního oběhu a obvykle se zastaví po první polovině těhotenství. Pokud zjistíte, že vaše bolesti hlavy jsou spojeny s citlivostí na světlo, nadměrnou nevolností nebo zvracením, horečkami nebo rozmazaný vidění, je nutné co nejdříve navštívit lékaře.
V případě migrény není vhodné v těhotenství užívat léky proti migréně. Důležité je zjistit příčinu migrén. Pokud je příčinou blokace v krční páteři, doporučuje se speciální spinální cvičení, které může pomoci uvolnit napětí v této oblasti. Pokud je příčinou něco jiného (např. často bolest hlavy souvisí se zpětným vstřebáváním škodlivin z tlustého střeva), doporučuje se dlouhodobě užívat preparáty s laktobacilem. Avšak problém migrény je velmi složitý a důležitá je konzultace na neurologickém oddělení nebo ve specializovaném centru bolesti.
Pálení žáhy v těhotenství
Pálení žáhy je další častý společný problém u těhotných žen, většinou v pozdějších fázích těhotenství. Pálení žáhy je způsobeno návratem žaludečních šťáv do jícnu pootevřeným svěračem, což je způsobeno hormonem progesteronem, na konci těhotenství také mechanickým tlakem dělohy na žaludek.
Měla byste se vyvarovat především ostrých a kořeněných jídel. Naopak přidejte do jídelníčku lehkou, nedráždivou stravu, zejména mléko, jogurty a mléčné zakysané výrobky, které neutralizují kyselé prostředí v zažívacím traktu. Vhodné je i pití chladných nápojů. Při akutních potížích můžete zkusit lžičku stolního oleje. Nespěte na rovném, ale mějte podepřenou hlavu. Na trhu je řada antacidních přípravků vhodných i pro těhotné. Pomáhají také pražené mandle.
Zácpa v těhotenství
Problémy se zácpou v průběhu těhotenství lze přičíst mnoha změnám v ženském těle. Za prvé, je známo, že hormony (jako je estrogen a progesteron), mají vliv na střevní motility. Vzhledem k tomu, že jsou během těhotenství značné výkyvy těchto hormonů, může to vést ke změnám v běžné činnosti střev. Jak také těhotenství postupuje, rostoucí děloha posunuje střeva.
Pokud je zácpa také váš problém, existuje několik způsobů, jak si od ní pomoci:
1. Pijte hodně tekutin. Vyzkoušejte pít každé ráno nalačno sklenici vlažné vody s citronem nebo šťávu z kompotu nejlépe švestkového nebo rajčatového džusu a tento proces opakujte pravidelně několik dní, dokud se nedostaví výsledek.
2. Jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoce, zelenina, fazole, celozrnný chléb.
3. Choďte na procházky nebo provádějte jiná bezpečná cvičení každý den.
4. Zkuste jíst menší jídla, ale častěji častěji.
5. Projímadla nepoužívejte, případně se o nich poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
6. Naučte se pravidelný rituál - břišní dýchání postup:
- Provádějte je každé ráno, ještě než vstanete v teple pod peřinou.
- Lehněte si na záda a mějte položené ruce na břiše.
- Soustřeďte se na hluboké nádechy do břicha a výdechy z břicha ven.
- Vydržte 5-10 minut. Aktivujete tím peristaltiku střev.
- Tento rituál opakujte několik dní, teprve po 14-20 dnech se výsledek dostaví.
Bolest zad v těhotenství
Bolesti zad se v těhotenství vyskytují velice často. Jde většinou o bolesti v oblasti bederní páteře, které mohou přecházet až do hýždí a nohou.
Příčiny:
- Tento stav nastává po větší námaze nebo po dlouhém stání.
- Většinou se však tyto potíže objeví ve III. trimestru, kdy je velká tzv. těhotenská lordóza (prohnutí v oblasti beder).
- Větší přírůstek váhy a těžké bříško, které se špulí dopředu tomuto problému napomáhá.
Rizika pro plod: - Žádná
Jak si pomoci: - Posilujte svalstvo zad. Pravidelně cvičte těhotenské cvičení.
- Nepřejídejte se, abyste nepřibrala více, než je nutné.
- Výborná je tzv. těhotenská masáž, která celou zatíženou oblast uvolní a částečněji prokrví. Je však nutné dělat ji odborně a v patřičných polohách.
- Nenoste hodně vysoké podpatky. Kupte si speciální těhotenské kalhotky, které oblast zad do jisté míry podrží.
Možnou příčinou bolestí zad může být i špatně zvolená obuv. Čtěte více: 80 % žen trpí v těhotenství bolestmi zad a otoky nohou, i ve vysokém stupni gravidity však nosí podpatky
Otoky v těhotenství
V pozdější části těhotenství může dojít k otoku kloubů a bolesti. Mírné otoky kolem kotníků a někdy i na rukou bývají v těhotenství celkem běžné. Způsobuje je větší objem tekutin v organismu. Otoky se často zhoršují v horkém počasí, při dlouhém stání nebo sezení. Je vhodné nechávat nohy co nejčastěji ve zvýšené poloze a během dne se několikrát projít po bytě nebo po kanceláři svižnou chůzí. Regulujte také příjem tekutin. Málo je špatně, ale moc také. Ideální je vypít během dne asi 3,5 - 4 litry tekutin, které těhotné potřebují pro fetoplacentární cirkulaci. Největší podíl během první poloviny dne, ne večer! Pokud by potíže přetrvávaly nebo se zhoršily, informujte lékaře.