Světový týden kojení
První srpnový týden (1.-7. 8.) se každoročně koná Světový týden kojení. V rámci toho probíhá řada akcí se zaměřením na podporu, ochranu a propagaci kojení. Letošní motto znělo „Kojení – klíč k trvale udržitelnému rozvoji“. Právě mateřské mléko představuje čistě ekologickou a zdraví prospěšnou potravu, která přispívá ke snížení bídy a hladu ve světě.
Při příležitosti této události vznikl jedinečný průzkum ohledně zvyků a záměrů těhotných žen a čerstvých maminek.
„Výsledky průzkumu ukázaly, že 89 % budoucích prvorodiček plánuje kojit. Z řad matek se však ke kojení nakonec přihlásilo ještě více žen, a to 93 %. Devět ze sta pak uvedlo, že kojilo občas anebo vůbec,“ sděluje MUDr. Petr Tláskal, CSc., primář oddělení léčebné výživy FN Motol v Praze, mimo jiné člen správní rady Nadačního fondu 1000 dní do života.
Mateřské mléko je pro miminko to nejlepší
Podle průzkum 89 % prvorodiček zamýšlí kojit. Přitom až 93 % maminek krmí v současné době dítě mateřským mlékem. Petr Tláskal a další odborníci ze sdružení Společnost pro výživu věří, že přirozené mléko je pro organismus miminka tou nejvhodnější stravou. Díky ní „lze do vyššího věku snižovat riziko rozvoje některých civilizačních onemocnění, ale i posilovat imunitní systém k omezení rozvoje infekcí a alergií,“ vysvětluje MUDr. Petr Tláskal.
Proto odborná veřejnost vítá skutečnost, že stoupá počet žen ochotných kojit: zatímco 65 % současných matek kojilo více než 7 měsíců, až 8 z 10 budoucích prvorodiček plánuje kojit 3–12 měsíců.
„Základem nutričního programování je kojení miminka po dobu půl roku, ideálně déle, to však již s příkrmy,“ radí Petr Tláskal.
Takovým doporučením se řídí i mladá pražská maminka Karolína. „Kojím už šest měsíců a je to naprosto úžasné. Každé matce bych doporučovala, ať kojí a nevzdává to kvůli drobným zádrhelům, které se stávají každé z nás,” nabádá ostatní ženy.
Jak ovšem primář FN Motol podotýká, na trhu jsou již dostupná kvalitní kojenecká mléka, která se složením velmi podobají mateřskému mléku.
Mateřské mléko opěvují odborníci i maminky
Díky mnoha kampaním až 98 % laické veřejnosti dnes považuje mateřská mléko za to nejlepší, čím mohou své dítě krmit. Většina těhotných žen jako důvod uvádí přirozenost této stravy. Podle třetiny respondentek je hlavní, že mléko z prsou obsahuje potřebné a prospěšné látky.
Nedostatek informací stojí za zbytečnými komplikace při kojení
Informovanost hraje při kojení významnou roli, vyplynulo dále z průzkumu. Pokud je matka nedostatečně informovaná, stoupá riziko obtíží při krmení miminka o 37 %. Až 6 z 10 nastávajících matek pociťuje, že pro kojení potřebují vědět více.
Odkud čerpat informace o kojení?
Prvorodičky si pro radu s kojením nejčastěji zajdou ke kamarádce či rodině. Matky spoléhají naopak především na internet, případně na názor lékaře. Ty v 70 % případů míní, že mají dostatek informací.
Nedostatek informací při těhotenství ještě nemusí znamenat tragédii. Důkazem je i příběh Karolíny. „Před porodem jsem o kojení nic moc nevěděla. Říkala jsem si, že jde o přirozenou věc, a tehdy mě vůbec nenapadlo, jaká to může být někdy věda. Nakonec to ale vůbec nevadilo, vše jsem dohnala za běhu a dodnes mám plně kojené dítě,“ dodává s úsměvem maminka šestiměsíční holčičky. S krmením mateřským mlékem ji poradila především pediatrička a její matka.
Přestože náhražky mateřského mléka jsou stále dokonalejší, „originálu“ se nic nevyrovná. Proto odborníci vysílají k maminkám zprávu: kojte, pokud to jde! V případě potíží se můžete obrátit na Laktační ligu pro kojení nebo na českou odnož mezinárodní organizace Liga La Leche.