Na vlastní triko
Stačí zabloudit na diskuzní fóra a možná se zardíte. Existuje vcelku početná skupina rodičů, kteří mají za to, že rodina má být neustále pospolu. Je to pravda? Ano i ne. Spolu má totiž různé významy. A v rámci rodiny jde spíš o vědomí a blízkost.. i když bez fyzické přítomnosti. Složité? Ne. Znamená to, že byste měli dát dětem (nehledě na jejich věk) dostatek prostoru. Pročistíte tak vzduch, uvolníte emoce a bude si zase o něco vzácnější.
Miminko
Panuje názor, že miminko potřebuje stoprocentní pozornost. Péči ano, pozornost ne. Přebalit, nakrmit, uspat a po očku zkontrolovat. Ale permanentní přítomnost a blízkost je spíš na škodu. I tak malý brouček potřebuje prostor, aby objevoval svět kolem sebe, aby vnímal nové pohyby a podněty, barvy a zvuky. Na to, aby všechno zpracovalo, musí mít miminko klid. S čistým svědomím ho tedy nechte v bezpečí na posteli nebo na hrací podložce a věnujte se vlastní práci. Stačí dodržet bezpečnost, abyste se dítě neztratilo z dohledu.
Když zařadíte oddělený čas pro každodenního harmonogramu, ulevíte tak sobě i miminku. To si na vás rychle zavolá, kdyby se mu pro danou chvíli nastavený režim nezamlouval. Ideálně jednou denně třeba po deseti nebo dvaceti minutách. Ideálně v momentě, kdy dítě není zapálené do her a pozornost směřuje k sobě samému.
Batole
Od dvou let je to s dětmi složitější. Mají svoji hlavu a i s omezenou zásobou slov zvládnou vyjádřit vše, co potřebují. Štěstí i zlost. Cloumají s nimi emoce a jízlivé poznámky střílí na všechny strany. Snaží se vymezit si svůj vlastní prostor a dát o sobě vědět. Je to naprosto normální. I takové dítě ale potřebuje pár minut denně samo na sebe.
Nemůžete ho samozřejmě nechat půl hodiny bez dozoru, ale pár minut, kdy čas od času nahlédnete do pokoje, co se tam děje, není na škodu. Možná vás mile překvapí, co se tam děje. Začne si prohlížet knížku a vyprávět jednoduché příběhy plyšákům, ze vzteku vypovídá svému odrazu v zrcadle, usne, začne kreslit nebo třídit kostky podle barev a velikostí. Jsou to činnosti, které ho zbaví vypjatých emocí. Dítě je volí podvědomě a byla by velká chyba ho v takových momentech rušit. Většinou - když zase pocítí klid na duši - přijde a bez dalších poznámek bude pokračovat den.
Předškolák
U starších dětí je to nejsložitější. Hodně se v té době projeví dosavadní výchova. Odejít z domu dospělí nemohou, na to je jejich potomek ještě příliš malý, ale můžete ho bez výčitek nechat ve svém vlastním pokoji.
Problém je v tom, že dnes už i pětileté dítě ovládá všemožnou techniku. Tablet a někdy i mobilní telefon. Snadno tak ztratí pojem o čase a jen málokdo tráví volno s knihou nebo u logické hry. Občasné vydechnutí je naprosto v pořádku, a to i s technologickými vychytávkami v ruce, je ale třeba čas s nimi pak regulovat během dne.
Rodiče
Poslední (a neméně zajímavou) kategorií jsou rodiče. S příchodem miminka se jejich život obrátí o sto osmdesát stupňů. Najednou nemají tolik času pro sebe a v srdci nacházejí lásku i pro dítě, musí více plánovat a upozadnit koníčky. Je třeba šetřit s energií. A i tak je jí k večeru pomálu. Na intimnosti není chuť ani nálada, o spontánních nápadech nemluvě. Většina komunikace se točí kolem dítěte, vzrůstají měsíční výdaje a plánování se zdá jako ta nejbláhovější myšlenka na světě.
Díky tomu, že necháte dítě chvilku o samotě, získáte čas pro sebe. Na to, co už dlouho odkládáte a co vám přes týden chybí. Prohlížení starých rodinných fotografií, šití, oprava světla na chodbě nebo jen lenošení v posteli s knížkou. I to je důležitý aspekt rodičovství. Je to sice práce na plný úvazek, náplň si ale tvoříte sami.