Přejít k hlavnímu obsahu

Jak nastavit dětem pravidla pro čas strávený s mobilem?

Jak nastavit dětem pravidla pro čas strávený s mobilem? Těhotenství.cz

Odborníci se shodují na tom, že do 4 let věku je vhodné pouze krátké, několikaminutové video denně, do šesti let neublíží půl hodina denně a děti školou povinné si vystačí se 45 minutami za den. Vše by ale mělo mít svá jasná pravidla. Jak je nastavit co nejlépe tak, aby byly obě strany spokojené?

Jak nastavit pravidla? Buďte příkladem!

  • U večeře bez telefonu.

Domluvte se na činnostech, které se obejdou bez elektroniky. A to nejen ze strany dětí, ale i z té vaší. Může se jednat například o společnou večeři, hraní deskových her nebo čtení.

  • Fotbal, skaut nebo piano.

Vzbuďte v dětech zájem o aktivitu, během které si na tablet ani nevzpomenou. Ideálně se může jednat o zájmové kroužky, kde budou ve společnosti ostatních dětí. 

  • Mobil nechte hluboko v kabelce.

Po příchodu domů se nebojte nechat telefon v tašce a odolejte pokušení ho každou chvíli kontrolovat. Děti se již odmalička učí nápodobou, není se proto čemu divit, pokud vyžadují telefon ve chvíli, kdy to vidí i u vás. 

  • Počítač až po úkolech.

Děti by měly vědět, že nejdříve musí splnit své povinnosti, například napsat domácí úkoly, a až potom si mohou hrát. Stanovte si přesnou dobu, kterou budou moci na počítači trávit a tu dodržujte. Zkuste udělat kompromis tak, abyste byli spokojení nejen vy, ale i dítko. 

Tablet nebo knížka

Ještě před několika lety bylo běžné, že děti přišly ze školy, hodily tašku do kouta a běžely ven. Příčinnou jsou právě moderní technologie, které děti lákají víc než třeba fotbal na hřišti či kniha. Nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu spolu s nadužíváním elektronických zařízení vyzařujících modré světlo přispívá k poruchám zraku.

Oko je citlivý a nesmírně složitý orgán, který vyžaduje naši péči a jestliže starost o zrak dětí zanedbáme, přispějeme k tomu, že budou s následnými problémy bojovat i v dospělosti. Jednat se může o krátkozrakost, únavu očí a výjimkou nejsou ani potíže se spánkem.

Mysleme na to, že dětské oči jsou citlivé na nadměrné umělé osvětlení, sluneční záření a v neposlední řadě právě na modré světlo vyzařující z elektroniky. Starost o oči proto není radno podceňovat a mělo by jim být dopřáváno to nejlepší.

Dbejte na vyváženou stravu a pravidelný pohyb

Díky současnému životnímu stylu je správná péče o zrak čím dál důležitější a to nejen u dospělých, ale zejména u dětí.

Očím prospívají karotenoidy, například beta-karoten nebo lutein, vyskytující se zejména v zelenině a ovoci. Najít je lze v tmavé listové zelenině, což je například hrášek, špenát nebo brokolice. Jestliže se dítko vzpírá a brokolici do něj nedostanete ani přes velké úsilí, zkuste některý z doplňků stravy, jako je například Barny’s Ostříž s příjemnou ovocnou příchutí, kterou děti jistě ocení. Obsahuje LuteinForce – jedinečnou kombinaci karotenoidů luteinu a zeaxanthinu v kombinaci s vitaminy A a E pro udržení normálního stavu zraku.

Vyvážená strava spolu s dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu a přirozeném světle dokáže hotové zázraky. Kromě výše uvedeného dbejte na kvalitní spánek ve vyvětrané místnosti. Nezapomínejte ani na preventivní prohlídky, které pomohou možné oční vady odhalit včas. 

 

autor: Anna Julie Řehořová | Barnys.cz
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Líba (neověřeno) | Pá 25.09.2020 00:02

No, já se třeba snažím aby náš malý na počítači a telefonu trávil co nejméně času. Z velké části za to může i to, že má docela špatný zrak. Zrovna nedávno se mu zhoršil a musí teď nosit brýle.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA