Přejít k hlavnímu obsahu

Šestinedělí. Stačí nebo potřebujete více času?

Porod

Po porodu začíná měsíc a půl klidu, ladění a blízkosti. Je to ale dost? Jak se to říká v jedné české pohádce - pro jednoho málo, pro tři nic. A stejně to platí v šestinedělí. Záleží na tom, jak čas využijete, na vaší citlivosti, na povaze dítěte a mnoha dalších faktorech. 

Kde se vzalo ..  

Šestinedělí. Co to vlastně je? Co ho definuje? Jak ho správně nastavit? Jaký má mít výstup? Co když nestačí. Příliš se o něm nemluví a když už, tak je tak všeobecně a bez možnosti pochybností. Právě v tom je ale ten problém. Spousta žen totiž neví, jak ho uchopit, aby prospělo jí i miminku.  

Šestinedělí je otázka dvou rovin - fyzické a psychické. V té první se bezprostředně po porodu vydá tělo na cestu, aby se dostalo do stavu před otěhotněním. Zvyká si na mírnou zátěž, hormony se dostávají do vyrovnaných hodnot, zmenšuje se děloha a pochva získává svou původní podobu. Důležitá je i péče o jizvu a její správné hojení. Sílí chuť na sex. Po psychické stránce nejde zdaleka jen o dítě, ale i o ženu a především vzájemný vztah obou zúčastněných. Startuje proces laktace a kojení a na scénu se dere sbližování a hledání se v nové roli. To by ale nemělo vystrnadit pravidelný spánek a čas o samotě, kdy si žena utřídí myšlenky. Jen málokomu pro tolik úkonů stačí šest týdnů.  

Velkou chybou je myslet si, že na konci se něco změní. Naopak. Šestinedělí je o duševní i fyzické rekonvalescenci, ve které budete pozvolna pokračovat i po jeho skončení. Jen ne v takové míře a nároky těla i miminka budou menší. Je to čas, kdy si osvojíte režim a nastavíte svůj život novým podmínkám. Rozhodně nedává smysl vnímat šestinedělí jako dočasný stav. Plyne a vyvíjí se. Jen mu hned po porodu musíte vytvořit pevné základy.  

Jeden, dva, tři ..  

Největší úskalí šestinedělí je samota. Ano, ženy jsou v tu chvíli sice s vytouženým miminkem, ale chybí někdo jim rovný, kdo by jim byl skutečnou podporou a ujistil je, že všechno je a bude v pořádku. Kojí a nemá po ruce utěrku ani sklenici vody nebo pečující krém na bradavky. Chystá se na procházku, dítě balí do mnoha vrstev a sama pobíhá jen ve spodním prádle. Bojí se manipulace s miminkem a klopýtá přes hračky a poházené oblečení. Sama sobě se nelíbí, je rozbolavělá, psychicky nevyrovnaná. Je to běžný stav. Bohužel ale i to, že se ženy - čerstvé maminky - musí s nastalou situací vypořádat úplně samy. Některým vyhovuje přítomnost blízké kamarádky, sestry nebo dokonce matky, ale hrozí smršť nevyžádaných rad. Ideální volbou je pochopitelně partner. Pokud máte tedy tu možnost a pracovní úvazek ani finance mu nebrání, vykročte do šestinedělí společně.  

I návštěvy si nastavte tak, abyste měli dostatek času na sebe a miminko. Počkají. Máte jedinečnou šanci projevit se sobecky a nikdo vás za to nemůže odsoudit. Pohoda na domácí půdě je (a bude) na prvním místě.  

Nekonečný seznam  

Neexistuje žádný mustr, co všechno by měla žena během šestinedělí stihnout. Můžete se ale řídit nepsanými pravidly a postupně ukrajovat z toho, čemu se dřív nebo později stejně nevyhnete.  

  • Pravidelný čas o samotě  
  • Péče o zevnějšek  
  • Obnovení sexuálního života  
  • Kontroly u gynekologa 
  • Hormonální rovnováha - cvičení, pobyt venku, přírodní doplňky stravy  
  • Formální záležitosti - rodný list, pojistky 
  • Podpora kojení  
  • Dostatek spánku  
  • Upřímnost k partnerovi - pocity, vyčerpání, dělba práce  
  • Rutina s miminkem - koupání, oblékání, přebalování  
  • Nastavení rituálů během uspávání nebo konejšení  
  • Lékařské prohlídky s miminkem  
  • Minimum návštěv  

Je naprosto normální, když se avizované šestinedělí protáhne na neurčito. Možná budete mít na jeho konci pocit, že jste ve všem téměř perfektní, ale po tak krátké době je to opravdu jen domněnka a skutečný křest ohněm teprve přijde. Snažte se být vůči svému miminku i vůči sobě maximálně přirozená a upřímná. Jedině tak vzejdou veškeré změny, které zamýšlíte, z vašeho přesvědčení a budou trvalé. 

Diskuze k článku