Povinnosti vám bohužel nezmizí, jen se k nim přidají další – každodenní cestování do/z práce, vyzvedávání dítěte ze školky, přesčasy, kroužky… A vy se budete stůj, co stůj snažit najít mezi tím vším rovnováhu. Jenže je to vůbec možné?
Některé společnosti se dnes snaží vyjít matkám co nejvíce vstříc a vytváří tzv. work-life balance pracovní pozice. Tato místa jsou založena na myšlence najít co největší rovnováhu mezi prací a rodinným životem, velmi zjednodušeně řečeno.
Zaměstnavatelé tak umožňují v určitých situacích pracovat z domova, nabízí flexibilní začátek/konec pracovní doby, zřizují ve firmách dětské koutky apod. Jednoduše se snaží vymanit ze zažitého schématu šibeničních termínů, nucených přesčasů a tlaku na zaměstnance ze všech stran.
Dokonalá rovnováha neexistuje
Ať už pracujete na jakékoliv pozici, najít kompromis mezi prací a rodinou je nutnost. Nesnažte se nastavit priority v poměru 50:50, věřte to opravdu není možné. Zaprvé by totiž rodina měla stát vždy na prvním místě. Zadruhé dokonalosti nikdy nedosáhnete! Přijdou situace, které vám naruší nejeden plán. Jednou onemocní dítě, jindy nestíháte uzávěrku atd. atd.
Snažte se být co nejvíce flexibilní a poměr mezi prací a rodinou vyvažovat podle daných okolností. Nemáte nadlidské schopnosti, abyste vše dělala na 100 %, jednou musíte slevit tam, podruhé jinde. Pokud vám nechce zaměstnavatel vyjít vstříc a vyhrožuje vyhazovem, je možná namístě poohlédnout se jinde. V případě, kdy nezvládáte plný úvazek a vaše finanční situace to dovolí, hledejte práci na úvazek zkrácený apod.
Dlouhodobý stres spojený se zvládáním pracovních a rodinných povinností může mít totiž devastující účinky. Dostaví se problémy se zažíváním, spánkem, cukrovka, oslabí se imunita a mnoho, mnoho dalšího. Nehledě na všudypřítomné pracovní i osobní vyhoření.
Jak skloubit práci a rodinu?
Nebudeme lhát, nemusí to být zrovna lehký úkol. Základem všeho je dobře vypracovaný Time management. Situace se změnila a je potřeba zapojit také ostatní členy domácnosti, především partnera. Snažte se dopředu naplánovat, kdo bude vyzvedávat které dny dítě ze školky, kdo nakoupí, uvaří večeři apod. Velkým pomocníkem může být např. týdenní rozvrh, který si vylepíte na ledničku, aby nikdo na nic nezapomněl a vyhnuli jste se tak případným konfliktům.
Dalším důležitým bodem je práci od rodiny co nejvíce oddělit. Problémy z práce si nenoste domů a naopak. Musíte doma dohnat nějaké resty, které jste v pracovní době nestihli? Nechejte si to až na večer, jakmile budou děti spát. A pokud to nejde, najděte nějaký vhodný kompromis a nebojte se požádat o pomoc.
Mluvte s dítětem, i tím nejmenším, o tom, proč s nimi na dětské hřiště musí jít babička, a slibte mu, že jakmile práci dokončíte, uděláte si den jenom pro sebe. Samozřejmě slib dodržte!
A rada na závěr? Při všem to shonu nezapomínejte ani sami na sebe a své zájmy a potřeby. Nejste nadčlověk a také někdy potřebujete vypnout. Proto si po náročném období naplánujte dovolenou, nebo alespoň nějaký oddechový víkend, ať už s rodinou, nebo přáteli.
A jestliže je toho na vás opravdu moc a cítíte, že si sami neumíte poradit, nebojte se vyhledat pomoc a radu odborníka – psychologa. Pokud nechcete věnovat čas dojezdu do jeho ordinace, můžete využit konzultace z pohodlí vašeho domova v první online psychologické poradně Mojra.cz, kde terapie probíhá formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem.
Konzultaci s psychologem si objednáte jednoduše na stránkách mojra.cz a pokud použijete slevový kód TEHOTENSTVI získáte slevu 5%.
Zdroj foto: Photo by James Besser on Unsplash