Přejít k hlavnímu obsahu

Péče o zadeček by neměla stát stranou

Miminko

Miminko. Všechno se točí jenom kolem něj. Našlapujete po špičkách, přizpůsobujete mu den, nemůžete se na něj vynadívat, snesli byste mu modré z nebe. Ono ale potřebuje mnohem všednější péči - kupříkladu čisto v plenkách. Víte, jak na to?  

Všechno do plenek 

Děti nosí plenky od prvního dne. Nejdřív ty pro novorozence, pak pro kojence, pro batolata. Některé s nimi přestanou kamarádit na roce a půl, jiné s nástupem do školky, další si dají na čas a přes noc je pro jistotou mají i v pěti letech. Je to víceméně jedno. Záleží na vývoji dítěte a přístupu rodičů. Dnes už je doba, kdy bylo starší dítě s plenkou pro ostudu, naštěstí pryč. Samozřejmě byste měli dávat drobkovi podněty k tomu, aby se plen zbavil, ale tlačit na pilu může mít opačný efekt a dítě “utvrdit” v tom, že se jich zbavit nechce.  

Denně miminko potřebuje šest až osm plenek. Do značné míry ale záleží i na tom, je-li kojené. Mateřské mléko totiž na vylučování působí jinak a stolice může přijít až osmkrát denně, což oproti dětem, které jsou na umělé stravě, až trojnásobný nárůst. Ve všech případech je třeba dávat pozor na konzistenci, specifický zápach nebo netypickou strukturu. Pravidelně kontrolujte i stav řitního otvoru, jestli častá stolice netrápí svěrač, neobjevují se trhlinky na kůži nebo začervenání.  

Čisto a sucho musí být  

Po každém čůrání i kakání musíte rozkrok vyčistit a vysušit tak, aby uvnitř ani kolem nezůstal nepořádek nebo nadbytečná vlhkost. To platí pro kluky i holky. Jakékoli pochybení způsobí začervenání, vyrážky a v krajním případě i otoky nebo rozvoj infekcí, který může napadnout močové cesty a způsobit miminkům palčivé bolesti.  

Používejte vlhčené ubrousky bez výrazné parfemace a sporných látek, které by mohly podráždit citlivou kůži dítěte. Pokud máte čas a chuť, můžete si vyrobit svoje vlastní z perlanu a kokosového oleje. Hotové jsou do pár minut a díky uzavíratelným krabičkám je můžete mít mít neustále po ruce. Nečistoty ze zadečku stačí smýt obyčejnou vodou, netřeba speciálních přípravků. Pak jen otřete, aby se v záhybech nehromadila vlhkost, která by pak v kombinaci s pevnými lemy plenek způsobila pálení na kůži a opruzeniny. Pochopitelně dítě přebalte hned, jak přijde nehoda. I 30 minut v zaneřáděné plence může vyvolat nepříjemnou kožní reakci a rozvinout se v zánět. U moči může být interval delší, u stolice ale zasáhněte hned.  

Velká diskuze se točí i kolem dělení mezi papírové a látkové pleny. Generace našich maminek byla odkázaná jen na textil, musely přepírat a žehlit. Dnes je život mnohem snazší. Většina potřeb pro děti splňuje vysoké nároky na složení a je cenově dostupná, na druhou stranu jde o velkou zátěž pro přírodu, protože pleny jsou z materiálů, které se rozkládají mnoho desítek let. Jen z pohledu dítěte a vlivu na komfort a kůži je ale víceméně jedno, pro kterou variantu se rozhodnete. Spousta rodičů, kteří chtějí jí ekologičtější cestou, kombinují obě varianty - doma používají látkové pleny, na cestách, kdy jsou podmínky pro přebalování divočejší, volí ty jednorázové.  

Mazání, mazání  

Zadeček miminka je v plenkách 24 hodin denně. Tamní klima je vlhké, snadno se tam množí bakterie, neproudí tam vzduch. Je tedy třeba kůži pravidelně ošetřovat a nanášet speciální vrstvu, která pokožku ochrání před opruzením nebo vyrážkami.  

Je úplně jedno, jestli zvolíte jednoznačně nejoblíbenější a i přes sporné složky nejúčinnější zinkovou mast, nebo dáte přednost přírodnější alternativě. Musíte vyzkoušet, co vašemu miminku vyhovuje. Nároky se mohou dokonce průběžně měnit.  

Říkáte si, že na mazání není co zkazit? Opak je pravdou. Spousta lidí totiž nanáší přípravky i mezi sliznice. Tam ale nemají krémy co dělat. Naopak. Do vnitřních “prostor” by se neměly vůbec dostat. U holčiček se zaměřte jen na vnější části a okolí zadečku, u chlapců jen na zadeček. Pokud je problém přímo v místě svěrače nebo močové trubice, použijte po poradě s lékařem antibiotické produkty na předpis.  

Větrání  

Možná se bojíte, že přijde nehoda, ale občas byste měli dětem dopřát špetku volnosti a nechat pokožku dýchat. Na čerstvém vzduchu, na sluníčku, jen tak si lebedit na jemňoučké dece nebo v trávě. Kůže, která je nonstop utemovaná pod vrstvou neprodyšných plenek (látkových i jednorázových) a pod nánosem zinkové masti, nemůže dýchat. Změňte to. Pokožka zesílí a bude snáz bojovat se všemi neduhy.  

Diskuze k článku