Přejít k hlavnímu obsahu

Zaměřte se na obsah plenky. Překvapí vás tvar, konzistence i barva

Miminko

Není bobek jako bobek. Miminka a menší děti vykouzlí hromádku několikrát denně a pokaždé je jiná. Kdy je třeba zpozornět a kdy se můžete pousmát a se zacpaným nosem výtvor zlikvidovat?  

Pravidelnost je základ  

Miminko by mělo kakat jednou denně. Pokud je ale konzistence v pořádku a bobky mu nezpůsobují bolení bříška nebo zadečku, není na škodu, když je četnost vyšší. Malé děti až po předškoláky by si měly odskočit alespoň třikrát v týdnu, ideálně každý den. Prázdná střeva jsou totiž základ zdraví a přebytky v těle mohou z dlouhodobého hlediska způsobit vážné a především chronické potíže. Čím dřív si dítě na pravidelné vylučování navykne, tím líp.  

Pokud zácpa trvá déle než deset dní, jde o akutní stav a musíte navštívit lékaře. Ten podle stavu střev dítěte nastaví vhodnou léčbu. Buď speciální prášky rozpustné ve vodě, které rozmělní stolici, glycerinové čípky nebo speciální anální rourky, díky kterým jde obsah střev lépe ven. Většina produktů a pomůcek je volně prodejná, ale vždy je lepší informovat pediatra o svém záměru. Zácpa u dětí může mít totiž rozličné příčiny a lékař by měl o potížích vědět. O to spíš, když dochází k recidivě. Podceňovat byste neměli ani průjmy. Ty totiž souvisí s nachlazením, s infekcemi nebo přehřátím, únavou nebo stresem. Každá anomálie v plenkách vyžaduje vaši pozornost. 

Nestandardní objev  

Stolice se mění v závislosti na zkonzumovaném jídle, na zdravotním stavu, na počasí, na fyzickém výdeji nebo emocích. Děti jsou ke všemu zmíněnému mnohem citlivější než dospělí. A tak není divu, že můžete v plenkách každý den objevit něco jiného. Jde o přirozenou reakci na dění “venku”. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se nestandardní nález nedaří odbourat.  

“Králičí bobky”  

Problém malých a tvrdých bobků je v tom, že jdou těžko ven. Dítě musí vynaložit ohromné úsilí, aby je vytlačilo. Cítí bolest, pnutí a plné břicho. Úleva je ale většinou nulová. Příčina takové stolice je jednoduchá. Byla totiž ve střevech moc dlouho a ztratila veškerou vodu, která se v ní přirozeně nachází.  

Černota  

Tmavá stolice tmavě hnědé, šedé nebo černé barvy je většinou způsobená jídlem. Jde o borůvky, banány nebo doplňky stravy se zvýšeným obsahem železa.  

Samozřejmě ale může jít i o natrávenou krev. Pokud se tedy černá stolice objeví bez zjevné příčiny (viz vybrané potraviny, které mění barvu), vyhledejte lékařskou pomoc a nechte dítě vyšetřit. Může jít totiž o narušenou funkci žaludku nebo střev.  

Krev na obzoru  

Stopy krve ve stolici jsou tabu. Signalizují vážnější problém, který je třeba okamžitě řešit s pediatrem. Neotálejte.  

Výjimkou je to, když se dítě po dlouhých dnech zácpy konečně uvolnilo a na řitním otvoru se pod tlakem stolice, která najednou prošla ven, objevily drobné oděrky. Pak není třeba alarmovat lékaře. Dbejte ale na to, aby se do drobných ranek nedostala infekce a po každé potřebě dítě důkladně otřete.  

Poněkud živo 

Objevíte-li ve stolici bílé červíky, neděste se. Jde o běžnou nákazu a ke štěstí dětí i dospělých neinfekční. Stačí nasadit odčervovací sirup nebo perorální tablety a potíže brzy odezní. Nepohodlí mohou děti pociťovat přímo u zadečku, na to ale pomůže pravidelné omývání vlažnou vodou. Stav, kdy dítě cítí svědění kolem řitního otvoru, se hlásí většinou v noci, a tak roupy provází neklidné noci a permanentní únava. Stačí ale pár dnů léčby a je po problému.  

Přehled  

Pokud chcete mít přehled o tom, co se ve střevech vašeho dítěte děje, můžete se orientovat podle “bristolské stupnice stolice”. Ta ukazuje, jaké parametry by zdravá stolice měla mít. Klidně si i zapisuje sebemenší odchylky a snažte se vypozorovat, co je způsobuje. Díky tomu bude diagnóza v případě vážnějších nebo vleklejších potíží rychlejší. Vyprazdňování je totiž hodně podceňované a lidé se na něj zaměřují až ve chvíli, kdy je zle. To je ale na bezbolestnou léčbu už většinou pozdě.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku