Opruzeniny trápí miminka odjakživa. Potýkali se s nimi naši rodiče i prarodiče, dnes je u svých dětí musíme řešit my. Důležité je najít jejich příčinu, ale i poskytnout úlevu. Co ty opruzeniny vlastně jsou a jak s nimi bojovat?
Když se řekne opruzenina
Povrchovému zánětu kůže způsobenému nejčastěji kvasinkami Candida a bakteriemi se odborně říká také intertrigo, v běžné řeči pak opruzenina.
Nejčastěji se intertrigo vyskytuje na citlivých místech jako zadeček, genitálie a třísla, méně často v kožních záhybech, na stehnech, v podpaží nebo za oušky.
Víte, že opruzeniny se nejčastěji objevují na místech, kde je teplo a vlhko? Proto nejsou žádnou výjimkou opruzeniny v plenkové oblasti. Těmto opruzeninám se přezdívá plenková dermatitida.
Jak opruzeniny vznikají?
Opruzenina vzniká snadno, nejčastěji na místě, kde je teplo a vlhko a kůže se tře o kůži nebo oblečení. Kromě malých dětí tak mohou potrápit i dospělé jedince, muži jsou ke vzniku opruzenin náchylnější než ženy.
Víte, že nejčastější příčinou plenkové dermatitidy u dětí je kontakt pokožky se stolicí při průjmu? Mohou vznikat jak při použití jednorázových dětských plen, tak těch látkových.
Mezi další příčiny vzniku opruzenin u miminek patří delší interval mezi výměnou plenky, alergická reakce na kosmetiku nebo plenku, průjem, infekce bakteriálního či kvasinkového původu. Na vině ale mohou být i některé látkové plenky, které zadržují vlhkost a špatně absorbují.
Jak poznat opruzeninu?
• Prvním příznakem bývá svědění pokožky.
• Pak následuje zčervenání kůže a pálení.
• Místa jdou na dotek citlivá, objevují se drobné puchýřky, které někdy mokvají.
• V případě, že opruzenina trápí děťátko, budete mít doma pravděpodobně plačtivého a neklidného potomka. Není se čemu divit, opruzený zadeček opravdu bolí a pálí.
Jak s opruzeninami bojovat?
Nejlepším způsobem je prevence. Prostě a jednoduše nedovolit opruzeninám vůbec vzniknout.
Děťátko pravidelně přebalujte
Pokožka miminka je citlivá, pravidelné přebalování až 8x denně je důležité. Jen tak se pokožka nezapaří a nedojde k jejímu podráždění.
Náš tip: Při každém přebalování zadeček pečlivě očistěte, osušte a potřete krémem na opruzeniny.
Zadeček často větrejte
Nechávejte co nejčastěji pokožku miminka volně dýchat. Rozbalte plenkovou oblast a zadeček provětrejte. Je to skvělá prevence vzniku opruzenin, pomůže to ale i ve chvíli, kdy už dítě nějakou tu opruzeninu má.
Dodržujte hygienu
Při každém přebalování důkladně očistěte zadeček od zbytků stolice a moči. Stačí k tomu plenka namočená ve vodě, použít ale můžete i dětské vlhčené ubrousky. Vybírejte si ale ty, které nedráždí dětskou pokožku.
Miminko také pravidelně koupejte, ale ne v horké vodě. Ta pokožku vysušuje. Ideální jsou kratší koupele (maximálně 10 minut), s použitím dětského olejíčku.
Náš tip: Vyzkoušejte přírodní dětskou kosmetiku Weleda, která o pokožku bude šetrně pečovat.
Co dělat, když už se opruzenina objeví?
Někdy se vzniku opruzenin nedá vyhnout. Není třeba plakat a hroutit se, věnujte jim pozornost a péči, zmírněte podráždění pokožky.
• Děťátku častěji měňte plenku.
• Zadeček při každém přebalování větrejte.
• Při každém přebalování použijte dětské krémy a masti na opruzeniny.
• Podráždění mohou zmírnit i bylinné koupele.
• Pokud podráždění a zarudnutí neustupuje, poraďte se s dětským lékařem. Na vině může být zánětlivé kožní onemocnění nebo vyrážka, kterou bez pomoci lékaře nezvládnete.