Jak často je akorát?
Každý pediatr vám na otázku, jak často by dítě mělo chodit na “velkou”, odpoví jinak. Někdo věří, že každodenní vylučování je standard, jiný vás ujistí, že i třídenní odstup je v pořádku. Shodnou se ale na tom, že týdenní prodleva už je na pováženou a na prohlídku u lékaře, aby se prohmatalo břicho a dítě se v případě potřeby poslalo na ultrazvuk nebo další podrobnější vyšetření.
Hodně záleží na samotném dítěti. Každé to má totiž nastavené jinak. Vždyť odchylky jsou i u dospělých. Je třeba brát v potaz následující faktory, které mohou četnost do jisté míry ovlivnit:
- Pitný režim - při dostatečném příjmu tekutin stolice řídne a vylučuje se mnohem častěji a bez většího úsilí. Málo tekutin naopak způsobuje zácpu, protože stolice jen těžko projde střevy ven
- Pohyb - lenošivé děti mají pochopitelně pomalejší trávení, a tak ani vylučování neprobíhá každý den. Pokud jde dítě na “velkou” pravidelně co tři dny, je to v pořádku, pokud se časový odstup prodlužuje, je třeba zasáhnout
- Změna prostředí - na některé děti jiné sociální zázemí negativně. Jsou zvyklé na svůj nočník nebo záchod a na novém místě se plně neuvolní. Není výjimkou, že během desetidenní dovolené nebo prázdnin u babičky nejdou ani jednou. Problém může být například stěhování, kdy dítě zadržuje stolici i mnohem déle
- Stres - úmrtí člena rodiny nebo domácího mazlíčka, rozvod rodičů, stěhování, nástup do školky nebo do školy, strach z plavání a spousta dalšího může děti vykolejit a způsobit jim psychické nepohodlí, které se projeví právě jako delší výpadek ve vylučování
- Nezdravý jídelníček - sladkosti, bílé pečivo, mléčné výrobky, polotovary, uzeniny a kompoty nebo přesnídávky mohou způsobovat zácpu. Postavte stravování na živočišných a rostlinnných bílkovinách, vláknině, vejcích, oříšcích, seminkách a čerstvé zelenině a ovoci a změna přijde do pár dnů
- Špatný pocit - některé děti jsou natolik citlivé, že vnímají “velkou potřebu” jako něco nečistého a špatného, co vykonávat nechtějí. Někdy je těžké jim to vysvětlit, často totiž argumentují přirovnáním k princeznám a pod, které dozajista nic takového nedělají
Jak vyhnat bobek ven?
Trápení s vylučováním potká každého rodiče. Jednou, dvakrát a někdy bohužel i pravidelně. Není tedy na škodu znát triky, jak celý proces urychlit a dětem i sobě ušetřit spoustu trápení.
Masáž bříška
Pokud situace trvá několik dní, pravděpodobně je bříško dítěte nafouklé, klenuté a na pohmat tvrdé. Pokud mu navíc sáhnete mezi nohy (k řitnímu otvoru) pravděpodobně nahmatáte “předmět doličný”, který už je ve střevech, ale ne a ne ven. Spojte prsty a kolem pupíku břicho po směru hodinových ručiček jemně masírujte. Uvolníte tak střeva, ta se dají do pohybu a vyženou stolici z těla.
Do pohybu
Nečinnost jen napomáhá zadržování stolice. Musíte dítě rozpohybovat. Ideálně procházkou, domácím cvičením, jako je jóga nebo strečink, jízdou na kole. Přirozený tlak na břicho dá střevům jasný signál.
Voda jako pomocník
Teplo funguje (například přikládání vyhřátých šál a deček při bolestech břicha) a podobně to platí i u zácpy. Nalijte do nočníku vodu (přiměřenou teplotu, aby pára dítě nepopálila) a posaďte ho. Působení tepla zafunguje poměrně rychle, stolice změkne a dostane se ven mnohem snáz i bez většího úsilí dítěte.
Řešení na talíři
Zařaďte do jídelníčku následující potraviny, jako jsou hrušky, fíky, melouny nebo švestky a řepa a do jídla (kaše, omáčky, jogurty apod.) přidávejte po lžičkách rozemleté lněné semínko. Někomu mohou pomáhat i míchaná vajíčka. Naopak se vyhněte těžkým jídlům, masu nebo škrobovým druhům zeleniny, jako jsou brambory, batáty nebo dýně.
Napij se!
Čím více dítě pije, tím snáz jde stolice z těla ven. Voda ale může přejít do druhého extrému, střeva rozdráždit, způsobit nevolnosti a rozjet průjem. Mnohem lepší je prokládat ji ovocnou šťávou (bez bublin a sladidel) a silnými vývary.
Bylinky
Bylinkový čaj je téměř všemocný a výjimkou není ani zácpa. Není sice tak silný, aby zapůsobil hned po prvním šálku, ale po dni užívání už se mohou dostavit první úspěchy. Zkuste krušinovou kůru, mátu peprnou a pampeliškový kořen.
Zdravé posezení
Čím dál více se mluví o tom, že evropský způsob sezení na toaletě střevům nesvědčí a tlak, který je třeba vyvinout pro vypuzení stolice, jen namáhá svěrač a celé ústrojí. Na nočníku takové trable děti řešit nemusí, ale na záchodě jim přistavte k míse židli a nohy nastavte tak, aby je měly pokrčené a na úrovni hrudníku.
Pomoc z lékárny
Není-li jiná možnost a všechny triky už jste vyčerpali, budete muset do lékárny. Mikroklystýry jsou účinné a problém vyřeší do pár minut. Jednodávkové nádobky obsahují většinou směs glycerolu a bylinek (většinou heřmánek nebo sléz). Po aplikaci dochází k téměř okamžitě ředí a uvolňují stolici, promazávají řitní otvor a usnadňují vyměšování. Dětem tak přináší velkou úlevu. Není ale vhodné používat je jako řešení při každé zácpě, jde jen o řešení v nouzi.
Začarovaný kruh
Trvá-li zácpa příliš dlouho, začne i samo dítě pociťovat nepohodlí. Vnímá tlak v oblasti podbřišku, odmítá jídlo a pohyb. Nechce vyvinout tlak, protože se bojí, že bude vylučování provázet bolest. Obavy jsou oprávněné. Čím více stolice se ve střevech zadržuje, tím větší tlak na svěrač dítě cítí a při průchodu může v některých případech - je-li stolice ztvrdlá nebo je jí velké množství - natrhnout řitní otvor, což způsobí nejen bolení a drobné krvácení a oděrky, ale především riziko rozšíření infekce.