Přejít k hlavnímu obsahu

Spánek na vzduchu? Ano i ne!

Slunce

Možná se o své miminko bojíte a chráníte ho před vším novým. To je pochopitelné, ale čerstvých vzduch neškodí. Ba naopak. Na druhou stranu má i lenošení v kočárku svoje pravidla.  

Pomalý rozjezd 

Šestinedělí je skutečnou výjimkou. To je čas, kdy by váš uzlíček měl být převážně doma, v bezpečí, v mámině náruči, zvykat si na vůni svých nejbližších, na zvuky, hlasy a nastavit si režim spánku a krmení. Ani návštěv by nemělo být moc. Každá žena si musí pravidla během tohoto období ohraničit sama podle toho, co je jí příjemné, aby se mohla s miminkem sladit a fungovat. Můžete jít pochopitelně ven, ale spíš do klidu - do přírody, na dvorek, kde budete o samotě nebo jen s malým kruhem těch nejbližších. Dítě totiž nestojí o ruch a šum, o nahlížení do kočárku a pitvoření. To ho jen rozruší a vy - máma - budete mít hodně práce, abyste miminko naladila zpátky na dobrou notu. Vyvést z míry ho navíc může i projíždějící traktor, vzteklý pes, uchechtaná sousedka nebo ostré sluníčko.  

Teploty v normě 

Na jaře, na podzim a někdy i v létě, je spousta dní, které vybídnou k procházkám. Pokud jsou teploty kolem dvaceti stupňů, sluníčko vykukuje zpoza mraků a lehce zafukuje, je to pro děti ideální počasí. Vy se nezapotíte a neunavíte a k miminku proudí čerstvý vzduch. Jen dejte pozor, aby bylo oblečené tak akorát. Říká se, že by mělo mít o jednu slabší vrstvu textilu víc než dospělý. Zatímco vám stačí bavlněné tričko, dítě oblečte do nátělníku z přírodních vláken a pro jistotu (nemusíte oblékat) přidejte lehčí mikinu. Pokud vy jdete ve svetru, dítě bude potřebovat jemnou bundu. Pokud miminko vyndáte z kočárku, nezapomeňte na čepičku nebo čelenku, která ochrání hlavičku. Někteří odborníci tvrdí, že to není potřeba a bez ochrany se lépe buduje imunita, ale v prvních týdnech se na to rozhodně nespoléhejte. Na otužování bude času ještě dost. Při mírných teplotách můžete být venku skoro celý den. Najděte dostatek klidu jen na krmení nebo přebalování.  

Tropické dny 

Stoupnou-li teploty nad třicet stupňů, budete muset režim dne lehce uzpůsobit potřebám miminka. Stejně jako se nedoporučuje pobyt venku při hodnotách pod bodem mrazu, stejná omezení platí i ve vedrech. Stačí zhodnotit, jak reaguje organismus dospělého člověka, možná si tedy ani neumíte představit, co extrémní teploty provedou s tělem miminka.  

Na procházku vyrazte brzy ráno, kdy jsou teploty nižší a vzduch chladnější. To miminko hezky naladí. Kolem desáté hodiny, kdy slunce začíná hřát a pražit, se zdržujte převážně doma. Taková vedra děti nesnášejí dobře, může velmi rychle dojít k přehřátí (někdy stačí i jen deset minut), trpí dehydratací nebo bolestí hlavy a jejich citlivá kůže zrudne doslova za vteřinku. Těžký vzduch jim navíc brání dýchání ústy i nosem, což je rozrušuje, vyvolává pláč, zvyšuje jejich tělesnou teplotu a celkový diskomfort. Na kratší procházku můžete vyrazit i večer, kdy se počasí uklidní a sluníčko ztratí sílu. Jen pozor na to, aby takový “výlet” nenarušil denní režim a nečekala vás proplakaná noc. I ve dny, kdy musíte změnit časový rozvrh, se snažte maximálně kopírovat potřeby dítěte na odpočinek a aktivity. I během dne se zaměřte na činnosti, které dítě příliš neunaví. U miminek na něj mluvte, komunikujte s ním skrz pohyby nebo jemné doteky.  

Spánek na vzduchu?  

Ve dny, kdy teploty stoupají nebezpečně vysoko, je oblíbené dát dítě do kočárku a postavit na dvorek do stínu s tím, že tam mu přece nic nehrozí. Opak je pravdou. Ano, čerstvý vzduch udělá miminku pochopitelně dobře, ale i tady musíte dodržet několik pravidel.  

  • Nezapomeňte na moskytiéru proti hmyzu - stačí chvilka, aby přilétl komár nebo třeba vosa. Neznáte reakci dítěte, pozor na otoky nebo silné začervenání. Na druhou stranu mušelínová plenka i přesto, že je jemná a lehká, utemuje prostor v korbičce a brání proudění vzduchu, pravidelně tedy kontrolujte vnitřní klima 
  • Stín není všehospásný - ano, ve stínu jsou teploty nižší, ale to neznamená, že se kočárek nevyhřeje. Okolní prostředí se skrz sluneční paprsky vyhřívá a pochopitelně dosahuje až k miminku. Dvě hodiny ve stínu odpovídají dvaceti minutám na přímém slunci - pozor na to!  
  • Pozor na tep - během spánku klesá tep i tělesná teplota. To může být ve vedrech rizikové, pravidelně proto miminko kontrolujte a nenechte ho spát dlouhé hodiny. Za prvé byste tak narušili jeho noční odpočinek, za druhé by byl o krůček blíž k zástavě dech a přehřátí 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku