Přejít k hlavnímu obsahu

Když se na nový přírůstek stojí fronty ..

miminko

Narodilo se miminko. Radost ohromná, všichni jásají a oslavují ho. A chtějí ho pochopitelně vidět. Ten jeho pokrčený obličej a nosánek jako knoflíček. Známe to všichni. Čeho je ale moc, toho je příliš. I návštěvy mají svoje limity. 
 

Předtuchy? 

Těhotenství je jedna věc, porod ta druhá. Ale to, že obojí proběhne hladce a bez komplikací, neznamená, že spolu bude matka se svým dítětem od prvního dne skvěle sehraná. Vůbec to spolu nesouvisí a nedá se předem určit, jaké pocity bude mít čerstvá maminka ani to, jak zareaguje na nový svět, lidi a podněty miminko. 

Existují případy, kdy žena prožívala ukázkové těhotenství a porodila během pár minut a následně bojovala s laktační psychózou a dítě první týdny kategoricky odmítala. Nechtěla se ani smířit s nastalou situací, byla sobecká, agresivní, útočná. Oproti tomu jsou proměny, kdy že nastávající maminka do poslední chvíle ve stresu, prodělá komplikovaný porod s akutní sekcí a po dvou týdnech funguje doma na jedničku a je na na první dobrou jasné, že po psychické i fyzické stránce je všechno v nejlepším pořádku. Je to alchymie a neexistuje nic, co by mohlo proces ovlivnit. 

Kouzlo šestinedělí 

Čas po porodu, který se obecně vyměřil na jeden a půl měsíce, je optimální doba pro to, aby se žena a dítě sladily. Musí najít společný rytmus a řád, který bude oběma vyhovovat. Zapojit by se měl i partner nebo starší sourozenci, na řadu přichází seznámení s novým prostředím, s domácími mazlíčky. V kočárku objedete blízké okolí. Nehledě na bolesti po porodu (ať po přirozeném porodu nebo sekci), nároky dalších členů domácnosti, vyřizování na úřadech, obnovení intimního života a psychické výkyvy, kojení a celá řada dětských neduhů jako nadýmání a nespavost. Je toho tolik, s čím se musí žena vypořádat, že je až k neuvěření, jak umí být někteří lidé neomalení a vnucují se na návštěvu. 

Mějte na paměti, že jste to vy, kdo určuje a koriguje návštěvy. Neexistuje žádný mustr ani přísný postup. Dělejte vždy jen to, co je vám v danou chvíli příjemné, nestyďte se za své emoce a neomlouvejte se. Je naprosto normální, že se cítíte křehká a zranitelná, roztěkaná. To se časem srovná. U někoho do pár týdnů, u jiného klidně do půl roku. Je to ale proces, ne změna na lusknutí prstu. Na druhou stranu nebuďte k sobě a k dítěti příliš úzkostlivé a nezneužívejte šestinedělí k tomu, abyste “pálily ostrými” a sežehly vzteky všechno kolem. Dělejte drobné krůčky kupředu, plynule a soustavně a mluvte na rovinu. 

Není to ostuda. Naopak. Je to síla. Síla a odvaha přiznat si, jak se cítíte a co potřebujete. 

Prvních deset dní po porodu, kdy část z nich strávíte v porodnici, by mělo dítě přijít do kontaktu jen se svými rodiči a sourozenci. Pokud se na to cítíte, můžete do okruhu těch nejbližších přizvat i babičky a dědečky. Ale vždy jen na omezený čas a ne příliš často. Miminko by mohlo být rozrušené a přestat reagovat na matku při krmení nebo uspávání. Zrak má rozostřený a na vnímání všeho kolem sebe potřebuje dostatek času, zároveň je to pro ně nové, nepoznané a nesmírně vysilující. Hlahol a ukrajování pozornosti jsou mu akorát na obtíž. Stejně tak focení. Návštěvy v raném šestinedělí byste měli omezit i kvůli riziku přenosu nemocí a infekcí, které by ně miminko mohly přeskočit během vteřinky. Pro dospělého je to jen obyčejná rýma, ale pro čerstvě narozené dítě je to zkrátka problém. Vytvořte pro sebe a miminko neprostupnou bublinu a pár dní si v ní jen tak lenošte a posilujte “spojení”. 

Po dvou týdnech - pokud se cítíte - vyrazte na procházku do města. Volte ale klidnou trasu bez velkého množství lidí, parky nebo lesní stezky. Čerstvý vzduch miminku prospěje. A čím víc, tím líp. Setkat se můžete i s kamarády nebo známými. A pokud se bude chtít někdo stavit, pomoct vám s úklidem nebo donese oběd, nebraňte se. Dítě by mělo bez větších problémů zvládnout časově omezenou interakci a reagovat přiměřeně tomu, co se kolem něj děje. 

Šestinedělí končí po měsíci a půl, u některých žen ale pokračuje ještě čtrnáct dní (tzv. pozdní šestinedělí). Praktikují ho především ty čerstvé maminky, které se s miminkem ze začátku nemohly sehrát a potřebují čas navíc. Postup je ale stejný, jen o něco posunutý. 

Těžká doba pro miminko 

Už jen samotný příchod na svět, kdy je dítě při sekci vytrženo z klidu v děloze nebo kontrakcemi vypuzeno, je pro nového človíčka poměrně velký šok. Novorozenec si zvyká na nové prostředí, lidi a návyky poměrně rychle, ale pochopitelně to není během týdne. Potřebuje čas. A všichni, kdo ho chtějí vidět, by to měli bez podmínek respektovat. 

Není na škodu, když si žena sepíše seznam těch, které chce v době po porodu vidět a malý zázrak jim ukázat. Dotyční se neurazí. Právě naopak. Budou potěšeni, že jste je zahrnuly do svých plánů. Každému vymezte jeden termín a čas. Jedině tak se pomalu vrátíte “do života” a budete respektovat sebe i miminko. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku