Přejít k hlavnímu obsahu

5 tipů, jak zvládnou šestinedělí snadněji

5 tipů, jak zvládnou šestinedělí snadněji-tehotenstvi.cz

Určitě jste zaznamenali nepřeberné množství článků s radami a různými tipy, jak snadno proplout šestinedělím. Povšimněte si ale, že ve většině případů se jedná o tipy pro miminka, jak zvládnout domácnost, jak si předem nachystat hotová jídla do mrazáku a jak se efektivně bránit návalu návštěv příbuzných a známých. Co se ale má počít sama maminka? Jaké pomůcky si má pořídit, aby celé šestinedělí nebylo pohádkovým obdobím jen pro miminko a tatínka, ale i pro ni samotnou? Tento text jsme věnovali právě maminkám, protože pokud jsou spokojeny ony, pak budou spokojené a klidné i jejich miminka.

  1. Myslete na svá prsa!

Ačkoli se to nemusí zdát, i tak přirozená věc, jakou je kojení, vám může nachystat nemilé trápení. Zejména v počátcích mohou být bradavky citlivější, bolestivější a mohou popraskat. Důvodů může být mnoho, proto neváhejte a navštivte laktační poradkyni, která vám řekne, co je špatně. Často také od problému pomohou kojící kloboučky a olejíček (volte vždy přírodní), kterým budete bradavky pravidelně potírat.

  1. Správným oblečením ke snazšímu kojení

Základem je pohodlné oblečení, které snadno rozepnete, aby se miminko dostalo k prsu. Nezapomeňte také na spodní kojící tílko. Nejen, že vám při kojení nebude zima na břicho, ale tílko vás zároveň bude okolo pasu jemně stahovat, a tak bude napomáhat návratu vnitřních orgánů na jejich místo a celkovému vytvarování břicha do původní podoby. Nezapomeňte také na vložky do podprsenky, ať ji nemusíte každou chvíli měnit.

  1. Pohodlí maminky zajistí pohodlí miminka

Pokud jste měla náročnější porod, při kterém jste musela podstupovat šití, určitě se vám bude hodit nafukovací sedací kruh. Zejména v prvních dnech a týdnech po porodu vám usnadní sezení a vy se tak budete moci lépe věnovat své ratolesti. Skvělou pomůckou je také kojící polštář, kterým miminko při kojení podepřete a můžete s ním zároveň lépe relaxovat.

  1. Pro zdravé sebevědomí maminky

Mnoho maminek se několik prvních týdnů potýká také s inkontinencí. Často tento problém může propuknout již během těhotenství. Pokud se potýkáte s únikem moči i vy, určitě jej neřešte menstruačními nebo poporodními vložkami, které jsou navrženy pro zachycení jiného druhu tekutiny. Nejsou spolehlivé a navíc nezabrání úniku pachu.

Proto vždy volte inkontinenční vložky, na které vám po potvrzení diagnózy lékař vystaví poukaz na uplatnění příspěvku od vaší zdravotní pojišťovny. Pokud trpíte pouze mírnou inkontinencí, sáhněte po vložkách Depend Normal. Tyto vložky jsou nejtenčí na trhu a zároveň poskytují skvělou ochranu. Pokud chcete vložky nosit na noc, nebo trpíte větším únikem moči, zvolte vložky Depend Maximum, které jsou schopny absorbovat až 930 ml tekutiny.

Primář urologického oddělení Karlovarské nemocnice, MUDr. Jan Pokorný FEBU, MBA, radí: „Během těhotenství dochází ke změně anatomických poměrů, které mohou trvat i po porodu. Pokud zároveň dojde ke zvýšení tělesné hmotnosti, mohou se problémy kumulovat. Inkontinence se dá řešit fyzickým cvičením, redukcí tělesné hmotnosti, v některých případech léky nebo operací. Přechodně nebo v případě žen, u kterých nejde volit jinou možnost, lze problém řešit diskrétními inkontinenčními pomůckami, např. od firmy Depend. Vždy je však vhodné si vyžádat názor lékařského odborníka.“

  1. Nechte si pomoct

Mnoho žen by se již od prvního dne života svého miminka chtělo stát supermatkami. Chtěly by se naplno věnovat miminku, manželovi, návštěvám, být vždy upravené, mít stále uklizeno a navařeno. Na to ale zapomeňte. Pro miminko je nejdůležitější mít spokojenou a odpočatou maminku. Návštěvy odvolejte, do domácích prací zapojte manžela, maminku, tchýni nebo dobrou kamarádku a vy si nerušeně užívejte první, ty nejdůležitější, chvíle s vaším miminkem. Tyto dny se již nikdy nevrátí, tak se ujistěte, že na ně budete vzpomínat jako na ty nejkrásnější momenty.

autor: Tehotenstvi.cz a Petr Sýcha
kategorie: Šestinedělí

Diskuze k článku