Přejít k hlavnímu obsahu

10 rad, jak zvládnout návštěvy po porodu dítěte

Miminko

Cítíte se díky těhotenství výjimečná? Přinášíme vám krutou pravdu: lidé nemilují těhotenství, nýbrž dítě. Pakliže milují maminku, tak s nejvyšší pravděpodobností více miminko.

 

Musíte se připravit na to, že vaši „malou celebritu“ budou chtít obdivovat celé zástupy. Přitom pouze některé návštěvy jsou užitečné…

Nyní vám předám několik chytrých tipů, jež jsem získala během svého raného mateřství. Jak „správně“ představit váš malý zázrak světu?

1. Rozlučte se s lidmi, před nimiž nemůžete plakat, či které nemůžete umlčet

Možná se najde několik lidí, kteří nabídnou, že s vámi zůstanou doma po příchodu dítěte. Může to být dar z nebes, stejně jako nešťastný osud. Zamyslete se, zda je vhodné, aby zrovna tato osoba nahlédla „za oponu“.

2. Některé lidi domů vůbec nezvěte

… nebo se alespoň snažte jejich návštěvu zkrátit na minimum. Jde o ten typ osob, který se nemá k ukončení návštěvy. Obvykle to nedělají záměrně, nýbrž pouze nevycítí, že hostitel o ně již ztratil zájem; nebo hůře: že mu jsou na obtíž. V každém případě je lepší, aby tyto osoby nepřekročily práh vašeho domu.
Tyto jedince byste neměla k sobě zvát vy, nýbrž oni by měli zvát k sobě vás. Pakliže tak neučiní a vám je líto se s nimi nevidět, naplánujte setkání na nějakém místě, kde je přirozené nezdržovat se celé odpoledne; například v rušné kavárně.

Miminko můžete bez váhání vzít s sebou. Novorozenci jsou totiž velice flexibilní: spinkají, papají, kakají a toť vše. Využijte tuto vzácnou dobu, kdy miminko můžete vozit kamkoli, přičemž jemu samotnému na tom nezáleží.

Pakliže by se ani zde neměla návštěva k odchodu, pamatujte, že vaše náročná životní situace vás opravňuje chovat se o něco méně eticky. Namísto drobných náznaku které zůstanou bez povšimnutí, můžete slušně, ale jasně říci, že se „čas naplnil.“

Je zajímavé, jak tento typ lidí má tendenci být pohlcen sám sebou, podobně jako novorozenci. Někdy je podivně osvěžující mluvit o něčem jiném než o dětech.

3. „Roztáhněte“ návštěvy

Lidé rádi vidí dítě co nejdříve po porodu, nebo se alespoň cítí povinni k tomuto úkonu. Ať tak či onak, zkuste jednotlivé návštěvy rozložit do delšího časového horizontu.
Díky této strategii si pravidelně budete moci užívat společnost každého druhu. Není to lepší, než zažít obrovskou „fanfáru“, záhy následovanou „prasknutím bubliny popularity“ a obdobím „prázdnoty“?

Abyste si zajistila pravidelný přísun návštěvníků, můžete každému z nich rezervovat návštěvu na určitý den. Nebojte se delegovat.

4. Zaměstnejte návštěvníky

Někteří lidé prostě chtějí pomoci nové mamince. Tak proč toho nevyužit? Tyto osoby jsou jako border kolie: pokud jim nedáte úkol, začnou „kousat nohu od židle“.
Nechte je proto umýt nádobí, uklidit, vyčistit koupelnu, vynést odpadky, vzít vašeho staršího potomka do parku,... Nechcete, aby viděli vaše obrovské spodní prádlo? Schovejte jej do skříně a nechte vaše hosty, ať si poradí se zbytkem hromady.

Zkrátka jim přiřaďte nějaký vhodný „task“ z vašeho todo listu, když mají zájem vám pomoci. Ne každý má chuť tři hodiny obdivovat miminko, přičemž by raději „přiložil ruku k dílu“.

5. Tag team

Vzpomínáte si na první bod? Jistým způsobem to platí i pro návštěvníky. Pokud se nejedná o lidi, před nimiž můžete dát emocím volný průchod, mějte s sebou „ochranku“, která je bude bavit či rozptylovat přítomné, až si budete potřebovat dát „práska“ na uklidnění. (Ne, to nedělejte!). Nezapomeňte tedy s sebou mít spojence v době, když se poblíž nacházejí vaši blízcí. Nikdy nevíte, kdy se budete potřebovat vymluvit a utéct se na hodinu z neznámého důvodu vybrečet do postele. (Mě osobně se to stalo dvakrát.)

6. Partner hraje zlého policajta

Připadáte si v porovnání s dítětem jako páté kolo u vozu? Představte si, jak se cítí váš partner.
Návštěvy znamenají pro otce dítěte skvělou příležitost zazářit. Dám totiž ruku do ohně za to, že při vaší „éře“ návštěv dojde alespoň k pár záludným situacím…

•    Například teta bude lpět na tom, aby dítě bylo vláčeno sněhovou bouří do kavárny, kde se setká s jejími kamarádkami z turistického klubu.
•    Nebo váš bratranec, jenž zrovna chová miminko, vám jen tak mimochodem oznámí, že se právě dostává z chřipky.
•    Anebo synovec, který jen co přišel, už sahá po občerstvení.

Úkolem partnera je vstát a říct: „Tak to ne.“ Víte, proč? Protože každý považuje otce-ochránce za roztomilého, zatímco matku-ochránkyni za blázna.
Jde také o skvělou příležitost udělat dojem Zdeňka Izera.

7. Nechte návštěvníky přinést jídlo

Jak říkala jamajská babička mé kamarádky: „Don’t come wid you two long han“. Což volně přeloženo znamená právě „nechoďte s prázdnou.“ 
Návštěvníky byste měla nejen „dirigovat“, ale také je povzbudit k donášce jídla. V zahraničí to mají rodiny jednodušší, neboť jsou zde poměrně dobře zavedeny služby pro koordinací stravovacího servisu, jako je:

•    Meal Train
•    Také Them a Meal

Ale kdo říká, že dovoz jídla nemůže fungovat bez oficiální služby? Stačí trocha domluvy, vybrat datum předání „zásilky“ a máte vyhráno.
Samozřejmě je vhodné, když vaše „kurýry“ pozvete domů. Vy získáte večeři, oni krásné chvíle strávené s miminkem. Každý bude spokojen.
A co je nejlepší? Na základě dovozu jídla můžete řídit tok návštěvníků do vašeho domu. (Vzpomínáte si na radu číslo tři?)

8. Zacházejte se zprávami jako na dovolené

Někteří lidé se domnívají, že by měli zkontrolovat novou rodinu, pokud nedostanou do hodiny odpověď na svou zprávu. Toto chování ještě není taková katastrofa v případě osob, které můžete „vyhnat“ s tím, že nyní není vhodná doba na návštěvu, aniž by tím utrpěly jejích city.

Jenže pak tu máme ten typ lidí, jež buď odejdou se záští či slzou na krajíčku, nebo lpí na tom, aby návštěva proběhla. Přitom nemohou vědět, zda se zrovna dnes neodehrává uvnitř horror Stephena Kinga. Podtrženo sečteno, každá návštěva bez pozvání představuje potenciální komplikace.

Abyste se vyhnuli těmto nepříjemným okamžikům, pokuste se na aktuální situaci pohlížet jako na dovolenou. Přizpůsobte tomu vaši e-mailovou i hlasovou schránku, případně i další komunikační kanály. Klidně ať to ostatním hlásí, že jste na dovolené či out-of-office. Však oni pochopí, co to znamená.

Tento krok se vám může zdát zbytečný, ovšem někteří lidé cítí potřebu být o všem informováni, stejně jako zjišťovat důvod případné absence odpovědí z vaší strany.
Stačí si nastavit automatickou odpověď v následující podobě: „Děkujeme za váš e-mail, (jméno). Právě se na plný úvazek věnujeme péči o miminko. Proto nám prosím odpusťte, pokud naše reakce potrvá déle než obvykle. Nebojte se, jsme v pořádku a užíváme si každou minutu rodičovství.“

Vím, že to může působit asi tak přehnaně jako připsání jména psa na vánoční přání. Přitom jde o snadný a efektivní způsob, jak dát ostatním najevo, že jsou vyslyšeni. Věřte, že vaše úsilí bude plodit ovoce.

Pakliže však žijete hluboko v lesích, tuto radu ignorujte. Naopak buďte ráda za to, že někdo jezdí kontrolovat, zda vaše hladová kočka právě nesnídá svou vysílenou majitelku.

9. Předpřipravte se

Obáváte se vaší tetičky? Pokud si myslíte, že se objeví v den po vašem porodu, sdělte ji příběh o tom, jak tchyně vaší spolupracovnice přišla den po jejím porodu, jak to bylo hrozné a jaké máte štěstí, že vaše rodina dostala od všech blízkých osob možnost pobývat pár dní nerušeně s novorozencem o samotě.

Připravte si e-mailovou zprávu, která bude říkat: „Milá teto Marto, ani nevíš, jak se těšíme na to, až spatříš náš uzlíček štěstí. Jen je tu teď celkem rušno; musíme vychytat život s novým přírůstkem do rodiny. Mohu ti prosím zavolat, až to tady nebude vypadat jako na bitevním poli, abys mohla přijet a v klidu si užít miminko?

Tip: e-mail neposílejte hned. Raději počkejte, až vám zašle zprávu s žádostí o návštěvu. Takto získáte pro sebe nějaký čas navíc.

10. Jděte s proudem

Obdařuje vás teta Marta svými návštěvami na denním pořádku? Přiletěla vaše tchyně, kterou jste předtím nikdy nepotkala, z Ukrajiny a obsadila váš gauč? Má vaše sestra ve zvyku se u vás každý den zastavit a stěžovat si na vychladlé meníčko či zlovolného instruktora pilates?

Ušetřete energii jako pouliční světlo na stmívacím vypínači. Požádejte tetu, aby dítě držela, zatímco se půjdete osprchovat. Slovíčko „Diakuju“ potěší vaši tchýni, až uvaří večeři. Následně se odeberte s dítětem do postele. Řekněte své sestře, že by si zasloužila pár facek, ale pak se samozřejmě omluvte a sveďte svou hrubost na hormony. Raději než se stranit před světem a vysloužit si nejednu pomluvu se zkuste s návštěvníky smířit, ale vytěžit ze situace maximum pro sebe. Ostatně podobnou strategii adaptace budete pravděpodobně aplikovat velmi často při péči o dítě. Naučte se „plavat v proudu rodičovství“.

Okolí vás zřejmě považuje za slupku, v níž se zrodil zázrak, přičemž se nyní stala pátým kolem u vozu. Pakliže se vaši blízcí zeptají, jak se máte, s vysokou pravděpodobností tak činí pouze ze zdvořilosti. Ve skutečnosti jim jsou vaše pocity zpravidla vesměs jedno.

Nezapomínejte na pravidlo „můj dům – můj hrad“. Stále máte návštěvy do jisté míry ve své režii. S trochou taktizování, případně i tvrdšími lokty mohou návštěvy dopadnout podle vašich představ.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku