Příprava těsně před operací probíhá většinou rychle a velice organizovaně. Takže, co bude následovat po rozhodnutí, že vám bude císařský řez proveden?
- Oholí vám celá rodidla, když bude třeba, přeholí bříško (operační pole musí být čisté).
- Zavedou katetr do močového měchýře (plynulé odvádění moči).
- Provedou vám bandáže dolních končetin (zamezení tromboembolické komplikace).
- Do žíly vám zavedou uzounký umělohmotný katetr (zajištění žíly po dobu operace i po ní).
- Udělají tzv. heparinizaci (pod kůži se aplikuje lék, který ředí krev; jako prevence žilních komplikací).
- Preventivně podají antibiotika (clona proti infekci).
- Dostanete klyzma (dostatečné vyprázdnění střev, pouze pokud je dostatek času).
Většinou se také z preventivních důvodů objednává krev vaší krevní skupiny a Rh faktoru.
Pak už jedete na operační sál. Tam se vás anesteziolog zeptá na pár údajů a již dostáváte anestezii. Dnes už pacientka většinou bývá při vědomí - aneste- zie je tzv. svodná. Rez se dělá prakticky vždy horizontálně, a to v oblasti horní hranice ochlupení. Dítě by mělo být vyjmuto z dělohy asi do 10 minut. Když je venku, zabezpečí se pupečník svorkou a pak jej porodník přestřihne. Dítě odnáší na novorozenecký box na první prohlídku neonatologická sestra Přítomen je pediatr. Dále se z dělohy vyjme placenta a vysuší se břišní dutina. Pak se operační pole prohlédne, a je-li vše v pořádku, nastupuje poměrně dlouhé šití bříška maminky. Zašívá se kožním stehem, takže po porodu vám na bříšku zbude čára o délce asi 15 cm.
Pooperační ošetření je dle zvyklostí nemocnice, ale standardní jako po jiné břišní operaci. Vstáváte již za 24 hodin a snažíte se alespoň trochu starat o miminko. Jinak o vaše děťátko pečují na novorozeneckém oddělení, takže nemusíte o něj mít starosti. Laktace nastupuje většinou stejně jako u matek po spontánním porodu. Nejsou obvyklé nějaké komplikace. Stehy se vyndávají 6.-8. den po porodu a ten den, pokud je vše v pořádku, jdete domů i s miminkem.
Těhotenství.cz