Přejít k hlavnímu obsahu

Co za vyšetření musí podstoupit miminko?

Rodina

Porod. To není jen chvíle, kdy se zhmotní láska. Je to i precizní práce lékařů a celého personálu, spousta starostí, dřiny a obav, jestli všechno proběhne bez komplikací. A k tomu patří i četná vyšetření. Vyhnout se jim nelze. 
 

Nezbytná péče 

Hned na začátku je třeba připomenout, že lékařská péče v České republice je na velmi dobré úrovni a zřejmě si většina z nás ani neumí představit, jak to probíhá v Indonésii nebo rovníkové Africe, kde jsou podmínky tristní. Mnozí cestovatelé radši sází na samoléčbu a tamním nemocnicím se vyhýbají obloukem. Vědí proč. Možná na české zdravotnictví nadáváme, stěžujeme si na nedostatečný servis, na občasné pochybení, na samotné lékaře. Pravda je ale taková, že chyby se stávají. Stále jde o lidský faktor. Ale v konkurenci s evropskými zeměmi si i tak vedeme velice dobře a čeští specialisté mají ve světě dobré jméno. 

Je ale pochopitelné, že se vám svírá žaludek, když lékařům svěřujete do péče svoje čerstvě narozené (samozřejmě i to starší) miminko. U sebe to tolik neřešíte, ale ten uzlíček lásky je přece jen váš. Možná nechcete, aby mu někdo působil nepohodlí. Možná si neumíte představit, že by se objevily komplikace nebo potvrdila špatná diagnóza. Právě proto ale musí všechny děti hned po narození absolvovat sérii vyšetření. Čím dřív se totiž potíže a anomálie odhalí, tím snazší je následná léčba. 

Apgar skóre 

Všeobecně uznávaná norma pro hodnocení novorozence se dnes už používá téměř všude. Neřekne sice nic o vývoji dítěte, ale reaguje jen na aktuální stav těsně po porodu, kdy ho prohlíží neonatolog. Pokud je výsledné skóre mezi 8 a 10 body, je vše v pořádku, 5 až 7 bodů značí drobné potíže a nutnost bedlivého dohledu zdravotníků, hodnota 4 a méně je pro dítě ohrožující na životě a je třeba okamžitě zasáhnout a zajistit lékařskou péči. Na druhou stranu měření probíhá v první minutě životě, ve třech minutách a v deseti. Skóre je pohyblivé a většinou se postupně zvyšuje. Prvotní hodnoty tedy nemusí být konečné. 

Novorozenecký screening 

Odběr malého množství krve z paty (výjimečně se odebírá přímo ze žíly) se provádí mezi 48 a 72 hodinami od narození. Pokud má dítě porodní váhu pod jeden a půl kilogramu, test se později ještě opakuje kvůli zvýšenému riziku falešně negativního výsledku. Screening odhalí závažné nemoci a vrozené vady. Dítě to nebolí, jde o velmi rychlé a nenápadný zákrok, který je pro uzpůsobení další lékařské péče zcela klíčový. 

Je to neuvěřitelné, ale ta malá kapička krve dokáže odhalit osmnáct různých nemocí jako je narušená funkce štítné žlázy, cystická fibróza, fenylketonurie, argininémie, nedostatečná tvorba hormonu a spousta dalších dědičných i metabolických onemocnění. S většinou z nich se dá žít, včasné odhalení ale vše značně usnadňuje. 

Kontrola sluchu 

Hluché dítě je velká komplikace. V některých zemích je toto vyšetření povinné, u nás ne. I tak ale k němu většina porodnic přistupuje zcela automaticky a podrobí mu každé novorozeně. Není se ale čeho bát, vyšetření je bezbolestné a dítě o něm skoro neví. Pokud se ale ještě před odchodem z porodnice prokáže hraniční výsledek, budete muset ve třech týdnech na ORL, kde se stanoví další postup. 

Šedý zákal 

S vyšetřením očí je to stejné jako s ušima. Prosvícení zornic odhalí, jak dítě reaguje. A podle toho určuje diagnóza. Pokud se “červený reflex” objeví, je vše v pořádku. Pokud ne, pravděpodobně se jedná o šedý zákal, se kterým se dítě už rodí. V takovém případě je nutná operace, nošení speciální kontaktní čočky a klapky na oko v řádu několik hodin každý den. Jde o nepříjemnou komplikaci, ale bez novorozeneckého vyšetření, kdy se potíže odhalí hned v začátku, by byl zákal mnohem hůř odstranitelný. 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku