Co jsou dnes dnes ženy ochotné pro zdraví miminka podstoupit? A jak si dovedou zpříjemnit úspěšný porod? Podívejte se na třináct mnohdy i bizarních zvyků, které svět přichystal těhotným ženám a novopečeným maminkám i ve 21. století!
1. Pupeční šňůru nestříhat!
Pupečník s placentou se obvykle na čerstvém vzduchu dlouho neohřejí. Hned po porodu jej lékař přestřihne a končí bez milosti ve spalovně. Zastánci tzv. lotosového porodu však razí jiný přístup: nechat dlouhou a masitou pupeční šňůru připojenou k miminku, dokud nedojde k samovolnému odpadnutí.
To může trvat v rozmezí tří až deseti dnů. Proto určité maminky nechají ještě v den porodu placentu umýt, osušit, nasolit, a následně zabalit do textilie, která absorbuje vlhkost. Nakonec ji uloží do vaku či misky. Díky tomu mohou orgán snadno přenášet s dítětem, které je s ním spojen pupečníkem.
Podle příznivců lotosového porodu jde o způsob, jak usnadnit dítěti přežití prvních dnů mimo dělohu. Druzí však tento trend považují za nebezpečný pro miminko. Proběhl zatím nedostatečný výzkum, aby bylo možné s jistotou odhalit přesná rizika. V každém případě hrozí nechtěné přetržení pupeční šňůry.
Z lékařského hlediska je placenta odumřelou tkání. Poskytuje ideální prostředí pro množení bakterií a výskyt infekcí. Jelikož pupečník stále spojuje dítě s placentou, infekce se může rozšířit do jeho organismu.
Věděli jste, že někteří rodiče posypávají placentu bylinkami?
Oblíbené jsou zejména květy levandule pro svůj antibakteriální účinek a zmírnění zápachu z tkáně.
2. Což takhle dát si placentu?
Některým rodičkám přijde lotosový porod málo. Placentu natolik obdivují, že ji snědí!
Teď ale vážně. Konzumace placenty po porodu se stala běžnou praxí už ve starověku. Například podle víry starých Egypťanů v ní sídlí část duše. V dnešní Číně s placentami bují černý trh. Orgán těhotných žen zahrnují mnohé restaurace do svého menu jako specialitu.
ČTĚTE TAKÉ:
Je konzumace placenty legální
Důvod? Podle příznivců placentofágie „orgán života“ překypuje řadou nezbytných látek: včetně minerálů (železo), vitamínů (např. vitamín B6, E) i hormonů (oxytocin, prolaktin, cytokin,…). Podtrženo sečteno, placenta je doslova "superpotravina".
Dovede prý snížit poporodní krvácení na pouhých pět dní, a navíc vytéká slabším proudem. Požití placenty má ženě zajistit duševní rovnováhu a částečně i chránit před poporodní depresí. Zastánci pojídání placenty navíc tvrdí, že látky v ní obsažené stimulují tvorbu mléka a napomáhají rekonvalescenci po porodu.
Přesto lékaři nedoporučují konzumaci placenty, dokud nebudou jednoznačně zjištěny účinky na organismus. Studie zatím naznačují, že veškeré zdravotní benefity plynoucí z pojídání placenty jsou jen mýtus. Naopak bakterie, které mohou na tomto orgánu sídlit, již způsobily infekční onemocnění řadě novorozenců.
Trend pojídání placenty před nedávnem překročil hranice východu a nezadržitelně proudí do západního světa. Oblibu si získal zejména v pop kultuře.
Na internetu dnes koluje řada receptů, jak z placenty připravit například koktejl či steak!
Věděli jste, že z placenty se vyrábějí i krémy, tinktura, esence, kapsle a homeopatické léky?
3. Jak se po porodu zbavit císařského řezu pomocí tetování?
Šanghajský umělec Š′ Chaj-lej, pomáhá novopečeným maminkám po porodu císařským řezem nabýt ztracenou sebedůvěru. Nabízí tetování, které skryje jizvu po císaři. Maminky si mohou vybrat z mnoha vzorů květin a motýlků, které jim pomohou přijmout své tělo. A to nejlepší? Nestojí to ani korunu!
Pro zahlazení jizev a strií, které se zpravidla objevují na břiše, se obvykle sáhne po kakaovém másle. Rychlejšímu hojení napomáhá i volné oblečení, nejlépe z bavlny.
Mnohé ženy se totiž za tyto vady na kráse stydí, v některých případech se dokonce začnou sami sobě natolik hnusit, že se považují za stvůry. Tetování se stává čím dál oblíbenějším způsobem, jak jizvy zakrýt a pomáhá ženám přijmout své tělo.
Věděli jste, že některé maminky naopak rádi na prožitý porod císařem upozorní? Třeba tetováním s nůžkami a linkou, která se táhne po celé délce jizvy.
4. Jak dlouho vydržíte porodní kontrakce?
V roce 2015 si dva hoši přezdívaní „Try Guys“ z americké společnosti BuzzFeed vyzkoušeli, jaké bolesti musí rodička při porodu přetrpět. Připevnili si na záda a břicho elektrody s napětím vyvolávající hladinu bolesti, která odpovídá stahům dělohy. Po dvou hodinách pláče a křiku uprosili porodní asistentky, aby je od přístrojů odpojili. Na tom, že ženy toho více vydrží, nejspíš bude něco pravdy.
Zdaleka nejsou jediní odvážlivci. Tento experiment podstupuje obvykle stejná sorta lidí, která by snědla mísu chilli papriček na posezení. Že je to hloupost? Alespoň muži získají více pochopení pro jejích těhotné partnerky při porodu.
Věděli jste, že simulátor porodu si můžete vyzkoušet i vy? Podobné zařízení sestavili v anglickém Bristolu, stačí si připravit 25 liber. Na tento 30 minutový zážitek do smrti nezapomenete!
5. Já jsem také těhotný! Heč!
Výzkum z roku 2007 odhalil, že muži mohou imitovat těhotenské příznaky poté, co se dozví o těhotenství partnerky: nejčastěji na konci prvního trimestru. Odborně se tomu říká Couvade syndrom, což lze přeložit jako syndrom solidárního těhotenství. Falešné těhotenství se vyznačuje například těmito symptomy:
- Bolesti břicha (nejčastěji)
- Ranní nevolnost
- Časté močení
- Zvýšený apetit či nechutenství
- Váhový přírůstek
- Rostoucí poprsí (tuk se ukládá v oblasti prsou)
- Produkce tekutiny podobné mlezivu
- S postupující graviditou partnerky zažívá muž problémy stále výrazněji.
Ačkoli se může zdát, že pánům jen schází pozornost, ve většině případů tyto příznaky nevyvolávají vědomě. Pravou příčinou je zřejmě přílišná empatie s pocity nastávající maminky. Nepravé těhotenství se může objevit dokonce i poté, co se pár snažil o miminko několik let. Zpravidla jim trpí citlivější povahy.
Trápení má rádo společnost. Ať už Couvade syndrom vzniká z jakéhokoli důvodu, alespoň se partnerky mohou (v duchu) radovat, že se v bolestech nesvíjejí sami.
Věděli jste, že psychologické těhotenství postihuje přibližně pětinu budoucích tatínku?
6. Simulátor těhotenství pro muže
Pokud tatínek nechce vyjádřit empatii vyjídáním ledničky se svou těhotnou partnerkou (kdo by zrovna toto nechtěl?), mohou místo košile nosit těhotenský oblek. Ačkoli může vypadat lacině, japonští vědci při designu počítali s vibračním zařízením a dalšími vychytávkami, které dovedou simulovat příznaky těhotenství: včetně přibírání, zvětšování ňader, a dokonce kopání miminka.
Komplet prsou a břicha plní voda, a konečná váha přesahuje patnáct kilogramů se zátěží rozloženou přesně tak, jak ji musí snášet těhotné ženy. Muži, kteří si stěžovali, že mají těžší život než jejich protějšek, po chvíli nošení nepravého bříška změnili názor.
Věděli jste, že tři vydavatelé z Barcelony vyzkoušeli před vydáním knihy "Book of Mum", jaké je to stát se na měsíc těhotným? Jejich těhotenský oblek vážil 15 kilogramů, což odpovídá hmotnosti bříška těhotné ženy před termínem. Komentáře na sebe nenechaly dlouho čekat „Proč nepoužívají těhotné ženy vozík?“, stěžoval si jeden z těhotných mužů.
7. Při porodu lékaře nechci
Neasistovaným neboli svobodným porodem, se myslí porod, kdy se těhotná žena rozhodne porodit doma. Na rozdíl od klasického porodu v domácím prostředí zde není přítomen zdravotník. Svůj velký den rodička prožije nanejvýš v blízkosti partnera: nikde žádná porodní asistentka ani lékař.
Často se k této formě porodu odhodlají ženy, které vynechaly těhotenská vyšetření a screeningy během gravidity.
V minulosti byl porod bez zdravotní péče běžnou záležitostí. Ovšem až v posledních letech tato praxe nabývá na nebývale popularitě. Odborníkům dělá tento fakt vrásky na čele, jelikož řada porodů bez asistence končí smrtí rodičky. Jak mnozí varují, během porodu vstupuje žena na „neznámou půdu“ a v každém okamžiku může dojít k nenadálým komplikacím.
Věděli jste, že svobodný porod má kromě rizik i své nesporné výhody? Mnohé rodičky ho vnímají jako zkušenost posilující ducha. Navíc se vytrácí riziko zbytečných a nevhodných zásahů ze strany zdravotníků: jak je známo, i mistr tesař jednou utne a ne každý lékař je odborník na slovo vzatý. Příznivci neasistovaného porodu navíc tvrdí, že porod v soukromí posiluje pouto mezi maminkou a miminkem.
8. Zakonzervování těhotenského bříška
Poměrně nedávno se ve světě bolestí a očekávání objevil trend, kdy si těhotné nechají vytvořit sádrový odlitek těhotenského bříška. Mohou si tak uchovat navždy vzpomínku na nejkrásnější období života. Jedna firma dokonce nabízí fotografování miminka v odlitku břicha s mottem „představte si váš uzlíček štěstí v bříšku“.
Jedná se o zcela bezpečnou proceduru pro ženu i dítě. K „sádrování bříška“ nastávající maminky nejčastěji přistupují v 25. až 32. týdnu těhotenství.
Věděli jste, že odlitek si můžete udělat i sama nebo s pomocí partnera?
Pomůcky vás vyjdou na zhruba půl tisíce. Hotové dílo si můžete vymalovat jako velikonoční vajíčko nebo jinak dozdobit: například ho po narození miminka doplnit o otisk jeho nožiček.
9. Psaníčka miminku
Napsat dopis někomu, kdo neumí číst a ještě ani nevidí? Proč ne? Některé ženy tak činí ve vidině příjemných chvil, kdy se budou po letech s potomkem dojímat nad vzpomínkami na těhotenství.
Obsahem dopisů pro miminko bývají různá přáníčka a vyznání lásky děťátku. Často nechybí ani obavy a každodenní zážitky těhotné ženy, které „jen tak někdo nezažije“.
Věděli jste, že náročné ženy si mohou pořídit obálky na dopisy pro miminko s unikátním designem? Součástí balení jsou často i dopisní papíry s úvodními slovy, kdyby nastávající mamince chyběla inspirace k psaní.
10. Porod si klidně zopakuji!
Porod může bolet až k smrti. Proto si spousta žen nechá provést epidurální anestezii, která porodní bolesti tiší. Některé ženy si však užívají porod do posledního doušku. Jak je to možné?
ČTĚTE TAKÉ:
Rizikové faktory, které ovlivňují předčasný porod
Porod císařským řezem
Sběr dat francouzského psychologa od porodních asistentek odhalil, že roku 2013 prožilo 0,3 procent žen během porodu orgasmus. Přestože se podle mnohých jedná o zcela nepřijatelnou techniku, některé rodičky se aktivně pokouší rodit s navozeným orgasmem. Cílem přitom nebývá potěšení, jako spíše úleva od bolesti. Jeden web doporučuje rodičkám nastudovat si anatomii těla, požádat při porodu o podporu partnera a vzdát se lékařské asistence.
Právě domácí prostředí hraje při tomto prožitku velkou roli, neboť vyvolává u rodičky intimní a příjemné emoce. Pokud navíc v místnosti panuje polostín a tichá atmosféra a má kolem sebe blízké, zažívá pocit intimity a vzrušení, který dovede mírnit bolest. Přispívá k tomu i hlavička dítěte, jak tlačí na stěnu dělohy a kořeny klitorisu. Naopak rodička obklopená zdravotníky a pod vlivem epidurálu takového stavu nemůže dosáhnout.
Věděli jste, že příznivý vliv orgasmu na tlumení bolesti potvrdil i 30 let trvající výzkum?
Stejně jako masturbace ulevuje od menstruačních křečí, může těhotné ženě usnadnit rozjezd samotného porodu.
11. Tráva a pár vykouřených jointů během těhotenství
Mnoho těhotných se zbytečně obává, zda sekání trávníku a jiná fyzická námaha nemůže přivodit potrat. Na druhé straně po celém světě přibývá žen v očekávání, které si neváhají trávu i zakouřit.
Konopí prý funguje jako lék na ranní nevolnost, uvádí server dailymail.co.uk. Konopné produkty dokonce nabízí některé zahraniční řetězce lékáren. Maminky, které této psychotropní látce holdovaly, často přísahají, že jim pomohla zmírnit projevy poporodní deprese, únavu, zvracení a nechutenství. Dokonce se má promítnout v pozitivním a klidném chování dětí.
ČTĚTE TAKÉ:
Marihuana v těhotenství může mít vliv na vývoj mozku dítěte
Užívání marihuany může mít vliv na početí
To vše je sice pozitivní zpráva, jenže nedávný výzkum Americké lékařské asociace (AMA) zchladil veřejnost studenou sprchou. Výsledky hovořily jednoznačně: fenomén takzvaného "těhotenství na trávě" může narušovat růst a vývoj plodu. Nad konkrétními riziky zatím visí otazník. Studie však naznačují spojitost této drogy s předčasným porodem či nízkou porodní hmotností novorozence. Obě situace mohou vést k závažným komplikacím.
Účinné látky obsažené v konopí, včetně THC, jsou také vylučovány do mateřského mléka, které požívá miminko.
Lékaři ke kouření cannabisu zastávají zcela odmítavý postoj. Ve společnosti se takovéto zpestřování gravidity považuje za velké tabu.
Věděli jste, že v Kalifornii se v roce 2016 přihlásilo k užívání marihuany až 7 procent těhotných žen?
Přitom o 7 let dříve si konopí dopřávaly pouhá 4 procenta.
12. Oslava s odhalením pohlaví
Aneb vymyslete co nejbizarnější způsob, jak se dozvědět pohlaví vašeho miminka. Nebo naopak prozraďte druhým, zda to bude chlapeček, nebo holčička. Dnes „frčí“ především praskání balónku s modrými či růžovými konfetami nebo pojídání koláčů s těstem či polevou určité barvy. Zejména v Latinské Americe se zase vžilo tlučení do Piñaty, z které vypadne barva signalizující pohlaví miminka.
Večírky pro originální oznámení pohlaví děťátka jsou protipólem k návštěvě ultrazvuku a prostému dotázání se lékaře.
Ačkoli párty tohoto typu bývají pořádná legrace, mohou posilovat škodlivé přiřazování genderové role. Jak tvrdí jedna americká maminka, fenomén odhalování pohlaví může vytvářet milný dojem, že fyziologické pohlaví musí odpovídat genderové identitě. Růžovým dortem to začíná, očekáváním okolí, že holčička bude oblékat jen růžové sukýnky to končí.
Věděli jste, že jedna obzvlášť bláznivá rodina vložila meloun do čelisti aligátora, a po skousnutí vystříklo modré želé? Přání, že chtějí kluka, bylo vyslyšeno!
13. Odměna za donošení
Přestavte si, že jste právě porodila obklopená vašimi nejbližšími. Cítíte se tak skvěle a plná energie jako nikdy. Teď jen zvednout ruce, aby vám novopečený tatínek mohl předat dárek.
Tento zvyk se nazývá dárek za porod či dar rodičce. Ženu může obdarovat partner nebo člen rodiny před porodem, ihned po porodu či rovnou na sále. Povaha darovaného předmětu není předepsaná. Vedou šperky a oblečení. V některých případech však dostane rodička za svůj výkon třeba i auto.
Věděli jste, že americkou zpěvačku Pink odměnil manžel po porodu motorkou, kterou sám sestavil?
V různých koutech světa se k těhotenství a mateřství přistupuje různě. Některé tradice jsou tak ztřeštěné a nepříjemné, že těhotná žena ještě s láskou vzpomíná na porodní kontrakce.
A co vy? Držela jste se od početí až po porod vyšlapaných cestiček, nebo jste si nekrásnější období ženy zpestřila nějakou výstředností?
Zdroj: livescience.com