Přejít k hlavnímu obsahu

Při poporodní depresi mohou pomoci zkušenosti jiných maminek

Až 16% maminek má po porodu zkušenosti s poporodními depresemi (USA).Podle nového výzkumu publikovaného v časopise Journal of Advanced Nursing, mohou matkám s poporodními depresemi pomoci rozhovory s jinými matkami, které měly také stejný problém, ale deprese úspěšně překonaly.

Poporodní deprese, jsou také známy jako postnatální deprese nebo poporodní blues. Je to stav úzkosti, který může nastat u ženy po porodu. Deprese přichází nejčastěji v průběhu 4 týdnů po porodu, ale mohou se vyvinout až do 2 let po porodu. Tento psychický stav je vyvolaný pravděpodobně změnami hormonálních hladin po porodu a při nástupu lakta­ce. Dříve se tyto hormonální změny považovaly za příčinu všech těchto psychic­kých potíží. Dnes se spíše uvažuje o tom, že u těchto žen bývá latentní (skrytá) psychická porucha, která se porodem a hormonálními změnami vyvolá.

Příznaky tohoto stavu se liší u každé ženy a mohou obsahovat podrážděnost, úzkost, nedostatek soustředění a energie, pocity bezcennosti, viny nebo samoty a v krajních případech dokonce i myšlenky na smrt nebo sebevraždu. Matky s poporodními depresemi mohou mít také pocit, že nejsou schopny se postarat o sebe nebo své dítě, a dokonce mohou mít negativní pocity vůči dítěti.

Nicméně je nutné odlišit špatnou náladu, smutek nebo skleslost od deprese nebo psychózy. Splín a smutek může přepadnout občas každého, ale deprese jsou vážný problém a musí se léčit.

Výzkum poporodních depresí v Kanadě (University of Calgary).

Vědci pozvali 64 matek s průměrným věkem 26 let, které trpěly poporodními depresemi. Principem výzkumu bylo zjistit, do jaké míry může těmto matkám pomoci telefonická podpora jiných matek, které také dříve depresemi trpěly, ale dokázaly je úspěšně překonat. Matky, které poporodní deprese překonaly, byly vyškoleny v tom, jak pomocí telefonu nabídnout podporu účastnicím výzkumu. V průběhu 14 týdnů sledování pak každá maminka s depresemi hovořila v průměru devět krát s některou z těchto žen. Po 14. týdnech uvedlo 11,8% posuzovaných matek, že i nadále trpí depresemi, u ostatních došlo ke zlepšení jejich stavu. Tým vědců zdůrazňuje, že ne všem matkám, rozhovory pomohly, což znamená, že mohou stále potřebovat léčbu nebo jinou formu podpory proti poporodním depresím. Přesto vědci zdůrazňují, že je třeba zvýšit znalosti rizikových faktorů spojených s poporodními depresemi a zajistit pro matky optimální podporu a poradenství, jak deprese překonat.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

autor:
kategorie: Šestinedělí

Diskuze k článku