Obě ženy, jejichž kauzy spojil ESLP do jednoho jednání, podaly stížnost na porušení práva na sebeurčení, resp. práva na osobní a rodinný život. U soudu je zastupují právníci a právničky Richard Hořejší, David Zahumenský, Adéla Hořejší a Zuzana Candigliota. První stížnost podala žena s vysokoškolským vzděláním, která se po předchozí negativní zkušenosti z porodnice (byl jí znemožněn ambulantní porod) rozhodla pro porod doma. Jelikož neměla možnost porodit v domácím prostředí s porodní asistentkou, porodila doma sama, bez zdravotní péče. Druhá stěžovatelka, také vysokoškolačka, byla po předchozích dvou domácích porodech nucena třetí dítě porodit v porodnici. Ženám bylo fakticky odepřeno právo zvolit místo porodu. Vzhledem k tomu, že český stát brání porodním asistentkám v činnosti, není v ČR dostupná zdravotní péče porodní asistentky při porodu mimo porodnici.
Případné pozitivní rozhodnutí soudu by mohlo mít významný přínos ke změně stávajícího systému porodní péče, právnímu i faktickému narovnání postavení porodních asistentek a dodržování základních lidských práv. Kateřina Klíčová Hájková, výkonná ředitelka Unie porodních asistentek dodává: „V České republice, na rozdíl od jiných evropských zemí, úplně chybí jasná pravidla a standardy poskytování péče při porodu mimo zdravotnické zařízení. V zemích jako Dánsko, Švédsko nebo Anglie tato pravidla vydávají ministerstva ve spolupráci s profesními organizacemi zdravotníků. Případné kladné rozhodnutí soudu dává ženám i porodním asistentkám naději, že české úřady nadále nebudou vypracování a schválení těchto jasných pravidel bránit.“
S přihlédnutím k významu tohoto soudního jednání podpořila stěžovatelky Česká ženská lobby (ČŽL). „Finanční příspěvek na náklady řízení ve Štrasburku jsme stěžovatelkám mohly poskytnout díky sbírkovému účtu ČŽL určenému na soudní výdaje, na kterém se dosud sešlo necelých 40 tisíc korun“, říká Miloslava Kramná, členka komise pro rozdělování financí ve strategických soudních sporech a dodává: „V případě úspěchu u ESLP a přiznání náhrady nákladů řízení, stěžovatelky poskytnutou částku nebo její část na účet vrátí.“ Veřejnost přispívá na transparentní účet ČŽL zejména prostřednictvím webových stránek www.normalniporod.cz. Podle výše disponibilních prostředků z něho budou i v budoucnu podpořeny další klíčové soudní spory.
Tisková zpráva České ženské lobby, Praha, 10. 9. 2013