Přejít k hlavnímu obsahu

Proč kojit? Pro zdraví

Kojení

Kojení. Klasika po porodu, na kterou se spousta žen spoléhá a spoustě žen se bohužel nedaří. Snaha se ale vyplatí, protože kojení má mnohem větší přesah a je zárukou vašeho zdraví.  

Pro miminko  

Nenechte se zmást. Dítěti je víceméně jedno, jestli ho krmíte z prsu nebo z lahvičky. Hlavní je pro něj příjem mléka. Když stravu odmítá, nezáleží mu na zdroji, protože příčina jeho nálad je někde úplně jinde. Ano, tělesné teplo a blízkost matky může být ku prospěchu, ale nestavte na tom celou magii kolem kojení. Hlavním přínosem pro miminko je přirozená schopnost mateřského mléka ochránit dítě před rozvojem mnoha nemocí a neduhů:  

  • Alergie na kravské mléko  
  • Atopický ekzém  
  • Astma  
  • Záněty středního ucha  
  • Poruchy trávicího traktu  
  • SIDS - náhlé úmrtí kojence  
  • Nadváha a obezita  
  • Cukrovka 2. typu  
  • Zvýšená hladina cholesterolu  

Pro pohodlí  

Nespornou výhodou kojení je pohodlí. Nakrmit dítě totiž můžete kdekoliv. Venku, v restauraci, na cestách. Během noci nemusíte vstávat, rozsvěcet, manipulovat s miminkem víc než je nutné. Žena se překulí na bok, přivine k sobě dítě a nakojí. Je to jednoduché (pokud tedy dítě spolupracuje a mléka je dost) a podporuje to vztah mezi oběma zúčastněnými.  

Pro peníze  

Bylo by bláhové myslet si, že kojení je jen o vztahu mezi maminkou a miminkem. Úspora peněz je značná. Cena umělého mléka letí nahoru a v době, kdy dítě pije víceméně jenom mléko po 150 nebo 180 mililitrech každé tři hodiny, spotřeba je vysoká a za měsíce se mohou náklady vyšplhat i ke třem nebo čtyřem tisícům korun. To je - má-li tyto náklady hradit žena z rodičovského příspěvku - více než třetina příjmu. Ne všechny ženy mohou kojit, v některých případech jsou limity zdravotního rázu, jiné se tak rozhodnou dobrovolně, ale nepopiratelná pravda je, že kojení rodinnému rozpočtu hodně uleví.  

Pro zdraví  

Spousta žen se zaměřuje jen na výše uvedené důvody a zapomíná na sebe. Velká chyba. Žena je totiž zdroj a prostředek. A tak by se měla pídit, co z kojení bude mít.  

Kontrolované hubnutí  

Nemusí se to tak zdát, ale kojení je poměrně energeticky náročné a žena denně spotřebuje téměř 3000 kJ. Během těhotenství - nehledě na výslednou váhu před porodem - si žena vytvoří tukové tkáně o hmotnosti čtyř kilogramů. A z těchto rezerv při kojení čerpá energii. Jakmile se tedy žena rozkojí, proces se aktivuje a na řadu přijde přirozený úbytek váhy. Ten by však neměl být vyšší než 500 gramů za týden. Svižnější tempo může mít negativní vliv na kvalitu mateřského mléka, kdy se do něj dostávají škodlivé látky z rychle ubývající tukové tkáně. V kombinaci s přísnými pravidly ve stravování, která ženy někdy nastavují kvůli žádanému úbytku váhy, může být v ohrožení samotná laktace.  

Na začátku tedy stojí výhoda - přirozené hubnutí. Ale to jen v případě, že maminky nechtějí celý proces popohnat. Nechte tělo dělat svoji práci a užívejte si krásy kojení.  

Bez poporodních depresí  

Mnohé studie upozorňují na souvislost mezi kojením a poporodní depresí. Při krmení se vyplavují hormony, které utužují pouto mezi matkou a miminkem, zároveň zvyšují její sebevědomí, brání příliš intenzivnímu vnímání hormonu adrenalinu (stres a vzrušení) a mají uklidňující efekt. Fakt, že dítě prospívá, roste a vyvíjí se právě díky ženině mléku, je důkazem a ujištěním, že právě ona je to pravé a jediné, co miminku svědčí.  

Každá žena je jinak senzitivní a nelze je házet do jednoho pytle, ale kojení bezesporu přispívá vyrovnané psychice. To sice neznamená, že se novopečená maminka nemůže dostat do rukou terapeuta z jiných důvodů, ale bez kojení je riziko podstatně vyšší.  

Recept na zdraví  

Kojení je přirozené a může velkou měrou přispět ke zlepšení zdraví po těhotenství - jakožto velmi náročném období pro organismus.  

  • Snížení rizika osteoporózy - při kojení se mnohem lépe absorbuje vápník a předchází se tak potížím s kosterním systémem  
  • Prevence proti rakovině prsu a vaječníků - potlačení produkce estrogenu  
  • Snížení rizika ischemické choroby nebo mrtvice - až o 12 %  
  • Zabránění rozvoje cukrovky - až o 27 %

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA