Péče v porodnici
Podporuje vámi zvolená porodnice bonding, tedy přiložení dítěte na hruď matky ihned po porodu? Možná i vy zažijete ten nezapomenutelný pocit, kdy se vám dítě ihned instinktivně přisaje k prsu a vy tak máte cestu k přirozenému kojení prošlapanou. Některé porodnice mají přímo proškolené sestry, které čerstvým maminkám radí, jak na kojení. Usíná miminko u kojení? Sestry jej jemně polechtají, a učí vás, abyste z kojení nevytvářela uspávací rituál.
Laktační poradkyně
Nemá vaše porodnice kojící anděly v podobě sester, které učí maminky pozice vhodné pro kojení? Nezoufejte, spolehnout se můžete například na laktační poradkyně. Na Facebooku si vyhledejte skupinu Laktační poradci, kam umístíte svůj dotaz či požadavek, a některá z poradkyň se za vámi může vydat například do porodnice.
Role psychiky během kojení
Miminko je od přírody naprogramováno k sacímu reflexu, může se ale stát, že nastanou komplikace, a kojení nebude možné rozjet ihned. Zkušené matky doporučují říkat si při kojení větu „Mám dostatek mléka pro své dítě“, díky které se uvolníte a dopřejete přírodě, aby si našla svou cestu. Doporučuje se také přikládání dítěte skin on skin, tedy nahé miminko pouze v plence na váš nahý hrudník.
Když se kojení ze začátku nedaří
Nemusíte se ničeho bát! Kojit můžete i při prvotních nezdarech, důležité je nebát se říct si o pomoc – ať již lékařů, nebo laktačních poradců. Nezapomeňte, že na kojení má vliv také dudlík – novorozenec, kterému je v prvních dnech života ihned dáván dudlík, se hůře učí smyslu kojení – tedy nasytit se, ne uklidnit se a usnout.
Maminky se shodují, že kojit se dá i po počátečních nezdarech, pouze je nutné vytrvat a nevzdávat to. Jedinečné pouto mezi matkou a dítětem si tak můžete užívat bez obav i vy.
Těhotenství.cz