Přejít k hlavnímu obsahu

Co se vyplatí vědět o manikúře a pedikúře v těhotenství?

Manikúra a pedikúra v těhotenství

Cítíte se pod psa bez pedikúry? Manická bez manikúry? Netřeba se stresovat. Na kultivaci nehtů v těhotenství není podle lékařů nic škodlivého. Obě procedury se naopak může vyplatit provozovat během gravidity více než kdy dříve, neboť nehty těhotných žen obvykle rostou rychleji, a to vlivem těhotenských hormonů. Pojďme se podívat blíže na téma bezpečné manikúry a pedikúry v těhotenství.

Je manikúra a pedikúra v těhotenství skutečně bez rizika?

Obě procedury jsou obecně bezpečné během těhotenství. Na druhou stranu kontrolované studie poukazují na rizika spojená s laky na nehty a s umělými nehty. Takže, co se vlastně smí a nesmí?

  •    Lakování nehtů. Některé značky laků na nehty mohou obsahovat formaldehyd. U zaměstnanců v salónech a podobných provozovnách se odhalila spojitost mezi expozicí této látce a zvýšeným rizikem rakoviny i potratu. Toluen se svými silnými výpary zase může způsobovat bolesti hlavy a nevolnost. Dalším problémem jsou ftaláty, jelikož v některých případech vedou k poškození endokrinního systému. V praxi jsou však rizika pro těhotnou ženu a její dítě nízká vzhledem k omezené expozici těmto chemikáliím. Pokud se „barviček“ nechcete vzdát, preferujte produkty na bázi vody, s co nejvyšším zastoupením přírodních látek. Snižte množství vdechovaných výparů prováděním úpravy nehtů na čerstvém vzduchu, případně u otevřeného okna. Doktorka Mary Rosserová z Montefiore Medical Center ženám radí používat masku na obličej. 
  •    Umělé nehty. Modeláž nehtů se považuje za nevhodnou. Toxické materiály jsou obsaženy nejen v samotných nehtech, ale i v lepidlech, jimiž se připevňují.
  •    Akryl a gel. U těchto chemikálií nebyla prokázána škodlivost pro těhotnou maminku ani její dítě. Akrylová procedura však může vydávat silný zápach, z něhož se vám může dělat špatně. V závažnějších případech dochází k alergické kožní reakci, v těch nejvážnějších až k astmatu. S tímto typem péče o nehty se navíc pojí riziko infekce. Doporučuje se nosit rukavice pro ochranu před UV zářením. Žena v těhotenství by se měla vyhnout přípravkům s acetonem nebo formaldehydem, které mohou vysušovat nehty.
  •    Odlakovače. Pokud k odlakování využijete aceton, důkladně si poté umyjte ruce, neboť toto rozpouštědlo může dráždit pokožku.

Před návštěvou kosmetického salonu se ujistěte, že prostor je dobře ventilován, eventuálně požádejte o venkovní proceduru. Všechny nástroje musejí být řádně sterilizovány.

Jak nalézt nejbezpečnější lak na nehty pro těhotné ženy?

V těhotenství byste měla vybírat laky na vodní bázi, nehořlavé, hypoalergenní a s co nejnižším množstvím chemických složek.

Při zvažování volby procedury se jednoznačně nemusíte obávat takových, které zahrnují jemné drhnutí či masáž. Tento typ ošetření naopak může prospívat těhotenství. Zejména v posledním trimestru dovede takřka zázraky: uklidňuje bolavé nohy, podporuje krevní oběh, zmírňuje otoky,…

Jestliže se vaše hormony ještě dostatečně „nerozproudily“ a vaše nehty jsou křehké či slabé, vyzkoušejte čiré tvrdidlo na nehty, přičemž často opakujte jeho aplikaci. Je také vhodné se zamyslet, zda je váš těhotenský jídelníček bohatý na vápník.

Kdy si nehty těhotné ženy žádají pozornost lékaře?

Pakliže během těhotenství zaregistrujete jakékoli změny nehtů, které by mohly poukazovat na infekci, je namístě kontaktovat lékaře. Také v případě bolestí nehtových lůžek či kůžiček se doporučuje vyhledat lékařskou asistenci. Měnící se zabarvení nehtů, odtržení nehtu od nehtového lůžka či zarůstání nehtu si žádá konzultaci s dermatologem.

Jak pečovat o nehty v těhotenství?

Podívejte se na ty nejdůležitější rady ohledně péče o nehty, dlaně i chodidla:

  •    Skončete s kousáním nehtů i okolní kůže. Vzdejte se tohoto zlozvyku jednou provždy.
  •    Zastřihávejte nehty. Dlouhé nehty mají tendenci se zachycovat o vše kolem, preferujte proto ty kratší.
  •    Pilujte jako profesionál. Chcete-li zabránit třepení, lámání a získat zdravější nehtová lůžka, pilujte od vnějších stran směrem dovnitř ke středu nehtu. Každou stranu tedy pilujte směrem dovnitř a nepřejíždějte tam a zpět.
  •    Před spaním ošetřete krémem vaše chodidla, ruce i kůžičku nehtů.
  •    Zatlačte nehtovou kůžičku. Nesnažte se kůžičku ostříhávat nebo odtrhávat, neboť trhlinou by mohly proniknout bakterie do nehtového lůžka a vyvolat infekci. Raději jemně zatlačujte kůžičku k bázi nehtu, vždy kousek po kousku.
  •    Opatřete si vlastní nástroje (nůžky, pilníky,…), abyste nemusela spoléhat na sterilizaci nástrojů, jimiž disponuje studio.
  •    Zkuste přírodní ošetření. Smíchejte stejné díly hnědého cukru a olivového oleje a výslednou tekutinou masírujte chodidla a nohy.
  •    Zarostlý nehet svěřte do péče dermatologa.
     

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA