Krize na dohled
Samotné břicho zvedne hmotnost ženy často i o více než deset kilogramů. Ve třetím trimestru už se značně omezuje mobilita a schopnost delší chůze prudce klesá. Neměly byste si barvit vlasy, navštěvovat solárium ani zvedat těžké předměty. Zatímco první dva body můžete bez problémů splnit, s tím třetím to tak jednoduché nebude. Někdy je třeba popadnout těžkou krabici nebo tašku s nákupem, poponést dítě přes lávku nebo vytáhnout kočárek pár schodů do prvního patra.
Naprostý základ pro to, abyste mohly čas od času pohnout s něčím těžším, je prevence. A to se pochopitelně netýká jen těhotných žen, ale všech - žen, mužů, dětí, starších i mladých. Musíte tělo nechat navyknout na občasnou zátěž, umět zatnout svaly a aktivovat i ty v nejhlubších vrstvách, které se při běžném pohybu nezapojují, pracovat s dechem a soustředit se na správné držení těla. Je až s podivem, že lidé nejsou schopní tato základní pravidla aplikovat při pohybu a každou chvíli jsou ordinace u ortopedů a chiropraktiků plné k prasknutí. Stačí malý pohyb a problém je na světě. Pálení, palčivá bolest, vystřelování, křeče. Zažili jsme to všichni. Nemusíte stěhovat piano, abyste si hnuli se zády. Stát se to může i při mytí nádobí nebo vyhlížení akcí v Lidlu.
Správné držení těla a aktivní pohyb před těhotenstvím je zcela klíčový pro to, abyste se devět měsíců cítily komfortně a nepociťovaly nepříjemné pnutí při každém sehnutí.
- Naučte se techniku zvedání a vyvarujte se švihovému pohybu. V takovém případě tělo zatěžujete mnohem víc (o oblasti břicha nemluvě)
- Jako výchozí pozici využívejte podřep a ne předklon. Díky posunutému těžišti budete mít mnohem větší sílu, zpevníte se v bedrech i na břiše
- Noste batoh místo kabelky. Zátěž by měla být vyrovnaná a stabilní. Nošení na jednom rameni způsobuje bolest a tlak na břicho a plod
- Vyzkoušejte bederní pás určený pro těhotné ženy. Uleví vám při zátěži a zároveň ochrání břicho a namáhaná bedra
Jedno nebo dvě?
Největší zátěž představuje starší sourozenec.. S nákupem vám vždy někdo pomůže, kočárek jede víceméně sám, při procházkách a lenošení doma se člověk příliš nenadře. Dítě ale vyžaduje pozornost a péči. Pokud jste si navíc naplánovali zhruba tříletý rozdíl - v České republice kvůli ekonomickým aspektům jednoznačně nejoblíbenější, dobře víte, že v tomto věku je dítě nesmírně živé, zvídavé a téměř k nezastavení. Hledá hranice, kam až může zajít, hraje vám na nervy a trpí výkyvy nálad. Nezřídka se tedy stane, že se rozeběhne a zmizí vám z dohledu nebo se zasekne a není možné odejít z dětského hřiště. To všechno jsou pro nastávající maminky zatěžkávací zkoušky. Popadnout ho a odnést několik desítek metrů za roh jednoduše nejde. Musíte ho tedy od samého začátku druhého těhotenství cíleně připravovat na novou situaci a maximálně mu přizpůsobit domácí prostředí i procházky a veškerý volný čas.
- Probuďte ve starším dítěti pocit zodpovědnosti - pomoc s nákupem, eliminace hraček na procházce, vlastní batoh
- Naučte ho spát ve vlastní posteli, abyste ho nemuseli složitě vytahovat z ohrádky
- Pořiďte mu menší schůdky nebo učící věž, na které bude v bezpečí a zároveň vám nablízku
- Naučte ho trávit čas s otcem (neděje-li se to tak) nebo s příbuznými jako jsou prarodiče, starší sourozenci, známí
- Promyslete možnost nástupu do jesliček, dětských skupin nebo do školky (i na pár hodin denně)
- Zaměřte se na rozvoj dovedností jako je obouvání bot, oblékání nebo poklízení hraček. To všechno jsou aktivity, při kterých musí žena neustále k zemi a pak se zvedat, což je s těhotenským břichem zbytečná zátěž