Otoky nohou trápí dvě třetiny těhotných žen
Otok končetin - nohou a paží, je běžným stavem nepohodlí u těhotných žen a podle gravitačního zákona je nejvíce viditelný na nohou a kotnících u zhruba 75% žen. Pouze 25% těhotných žen nezaznamenalo během těhotenství žádné viditelné otoky končetin.
Změna hladiny elektrolytů v krvi těhotné ženy je také důležitá pro průchod určitého množství tekutiny do mezibuněčného prostoru. Kromě otoků u těhotných žen je také důležitá zvýšená velikost dělohy, která stlačuje pánevní žílu (jedná se o žílu umístěnou v pravé polovině těla, která vrací krev z dolních končetin do srdce).
Mačkáním žil zvětšenou dělohou se zpomaluje pohyb krve z žil nohou na srdce. To vede ke stagnaci krve v žilách končetin a ke zvýšení venózního tlaku, který tlačí tekutinu z žil do mezibuněčného prostoru nohou, zejména v kotnících a chodidlech. Kvůli tomu je otok končetin výraznější u těhotných žen s polyhydramnionem (zvýšené množství plodové vody), stejně jako u těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty. Pro snížení tlaku na žílu cava je vhodné, aby těhotné ženy odpočívaly a ležely na levé straně, protože žíla je umístěna v pravé polovině těla.
Otoky nohou ovlivňuje teplota a denní doba
Během těhotenství se otoky končetin vyskytují nejčastěji ve třetím trimestru, někdy na konci druhého trimestru. Mění se v závislosti na okolní teplotě a denní době a jsou zvláště výrazné na konci dne. V létě, kdy jsou teploty vyšší, může být otok nohou ještě výraznější.
První dny po narození si můžete všimnout, že častěji močíte nebo se více potíte. Tímto způsobem se vaše tělo zbaví přebytečných tekutin nahromaděných během těhotenství a otoky v končetinách rychle zmizí.
- Pokud si však všimnete otoku na tváři a otoku kolem očí, nečekaně silného otoku rukou a dlaní nebo rychlého otoku kotníků a nohou, měla byste okamžitě zavolat svého lékaře. Tyto příznaky mohou být signálem pro vývoj nebezpečného stavu pro těhotnou ženu a plod, tj. vývoj preeklampsie.
- Měla byste také vyhledat lékařskou pomoc, pokud zjistíte, že jedna z vašich nohou je mnohem více oteklá než druhá, zejména pokud máte bolesti stehna nebo dolní části nohy.
Co můžete udělat pro snížení otoku nohou během těhotenství?
Zde je několik tipů, jak snížit nepohodlí, které otoky nohou způsobují během těhotenství:
- Zdvihněte nohy co nejčastěji tak vysoko, jak je to možné, například na stoličku.
- Když sedíte, nekřižte si nohy přes kotníky.
- Pokud sedíte delší dobu, je dobré natáhnout nohy patou dopředu a otočit chodidla doleva nebo doprava, pohybovat také prsty.
- Při odpočinku nebo spánku ležte na levé straně.
- Noste pohodlné, široké nebo otevřené nízké boty. Zapomeňte na vysoké podpatky. Pohodlnější jsou boty bez tkaniček. Vyvarujte se těsných elastických punčoch. Doma noste pohodlné pantofle. Noste volné oblečení.
- Pijte hodně vody a jiných tekutin, alespoň osm sklenic denně.
- Vyhněte se delší stagnaci při sezení. Je dobré cvičit alespoň pět minut každou hodinu (po poradě s lékařem).
- Pohybujte se co nejvíce. Je dobré mít v případě potřeby fyzickou aktivitu a zvolit vhodný sport - plavání, vodní gymnastika a chůze jsou velmi vhodné.
- Jezte moudře. Upřednostněte ovoce a zeleninu. Snižte příjem soli, sodovky a kofeinu. Jezte potraviny bohaté na draslík.
- Většina těhotných žen uvádí, že otoky v nohou se zmenšují a mizí po dobrém odpočinku nebo po několika hodinách strávených vleže.
- Pokud kůže na nohou není příliš napnutá a bolestivá, můžete požádat svého manžela/partnera, aby vám poskytl lehkou relaxační masáž chodidel a kotníků až ke kolenům, která zlepší váš krevní oběh.
- Studené obklady nebo ponoření nohou do vlažné vody mohou také pomoci zabránit otokům nohou.
autor: Míla Vobrubová
foto: Photo by Rune Enstad on Unsplash